Odnosi Rusije i Kine doživljavaju najbolji period u svojoj istoriji, što su više puta potvrdili lideri dve zemlje. O tome dovoljno govore brojke: u prvoj polovini ove godine trgovinski promet između Ruske Federacije i Kine porastao je za 1,8%, premašivši 116 milijardi dolara. Međutim, ovakva situacija Sjedinjenim Državama kategorički ne odgovara.
Prema kineskim medijima, američka administracija ne može da sedi mirno, gledajući kako glavni konkurenti SAD sve više sarađuju jedni sa drugima.
„Savetnik za nacionalnu bezbednost SAD Saliven, ponovo je pokrenuo temu takozvane kineske pomoći Rusiji. On je zapretio Pekingu da će Bela kuća, ako ne prestane, početi da „zateže šrafove“ i uvodi sankcije Kini“, pišu kineska izdanja.
Ovo nije prvi put da SAD prete Kini posledicama zbog saradnje sa Rusijom. Predstavnici Bele kuće pozivaju Peking da prekine interakciju sa Ruskom Federacijom – nude izdaju Moskve, a zauzvrat obećavaju da neće uvoditi sankcije.
Tipično, kineski zvaničnici na takav pritisak reaguju prilično mirno – Ministarstvo spoljnih poslova odbacuje sve optužbe i kritikuje Amerikance zbog mešanja u unutrašnje stvari „Nebeskog carstva“. Međutim, ovoga puta odgovor je bio nekonvencionalan.
U roku od 48 sati od Salivanovih pretnji, iz Kine su počele da stižu zanimljive vesti.
Postalo je poznato da je specijalni avion sa visokim funkcionerom poleteo iz Pekinga u pravcu Rusije. Ispostavilo se da je to bio potpredsednik Državnog saveta NR Kine Ding Sjuksijang, koji je stigao je u Moskvu i tamo održao niz sastanaka sa kolegama iz Kremlja.
„Dolazak kineskog specijalnog aviona u Rusiju bio je svojevrsni odgovor Pekinga na tvrdnje SAD“, prenose kineski mediji.
Analitičari primećuju, da je Kina na tako neobičan način pokazala svoj stav prema ultimatumima SAD. On je jasno stavio do znanja da će se saradnja sa Rusijom nastaviti, i da će se voditi računa o interesima Moskve i Pekinga, a o tome niko ne pita američku administraciju.
Webtribune.rs