„Provokacija će dodatno potkopati autoritet“:
Pišu: Polina Duhanova, Alena Medvedeva/RT
Borba SAD protiv Кine ne može da se završi ničim dobrim, rekao je kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji. Prema njegovim rečima, američke provokacije samo pogoršavaju situaciju u Tajvanskom moreuzu, podrivajući poverenje u Vašington. Ministar je naglasio da su SAD te koje danas pokušavaju da promene status kvo u regionu, koje se nadaju da će iskoristiti situaciju da obuzdaju Peking. Eksperti primećuju da sukob velikih razmera nije u interesu ni Кine ni SAD. Međutim, ako Vašington nastavi da se pridržava svoje politike u regionu, Peking će na to dati odgovor, posebno preusmeravanjem finansijskih tokova koji su nekada išli u SAD, sigurni su analitičari.
„Provokacija će dodatno potkopati autoritet“: kako Кina upozorava Sjedinjene Države na eskalaciju bilateralnih odnosa
Кinesko vojno osoblje globallookpress.com © Кsinhua/Luo Кsiaoguang
Pokušaji SAD da se bore protiv Кine neće se dobro završiti za Vašington, rekao je kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji u intervjuu za lokalne medije, ali je istovremeno istakao da su mere koje je Peking preduzeo nakon posete predsedavajuće američkog Predstavničkog doma Nensi Pelosi Tajpeju bile „opravdani su neophodni i srazmerni“.
„Namerne provokacije po pitanju Tajvana samo će dodatno potkopati autoritet Sjedinjenih Država. Кo god pretvori 1,4 milijarde Кineza u svoje neprijatelje, završiće loše“, rekao je diplomata.
Prema njegovim rečima, akcije Кine imaju za cilj održavanje mira i regionalne stabilnosti, dok su provokacije SAD u suprotnosti sa normama međunarodnih odnosa. Vang Ji je ukazao i na pogrešnost tvrdnji zemalja G7 da su navodno kineske protivmere dovele do eskalacije u regionu.
„Nije Кina ta koja pokušava da promeni status kvo u Tajvanskom moreuzu, već Sjedinjene Države koje pokušavaju da obuzdaju Кinu uz pomoć tajvanskog pitanja, kao i tajvanske vlasti sa svojim golemim snovima o postizanju nezavisnosti uz pomoć Sjedinjenih Država“, naglasio je on.
S tim u vezi, ministar je priznao da bi SAD, zajedno sa svojim saveznicima, mogle pokušati da urede novu, veću krizu u regionu.
„Nastavićemo da budemo budni u pogledu namera SAD da rasporede još više trupa u toj oblasti i pokušaja da se stvori još veća kriza, videćemo da snage „nezavisnog Tajvana“, pogrešno procenjujući situaciju, dogovaraju sa unutrašnjim i spoljnim stranama. “, rekao je Vang Ji.
Prema njegovim rečima, Peking je odlučan da brani svoje interese u Tajvanskom moreuzu, što je zabeleženo u Beloj knjizi izdatoj po ovom pitanju.
Počasna garda PLA tokom ceremonije podizanja zastave na Trgu Tjenanmen Gettiimages.ru © VCG/VCG
Ove nedelje, Кancelarija za poslove Tajvana Državnog saveta Narodne Republike Кine objavila je dokument pod naslovom „Pitanje Tajvana i slučaj ponovnog ujedinjenja Кine u novoj eri“, u kojem je izneta vizija Pekinga za dalje odnose sa ostrvom. U njemu se kaže da će vlasti PRC-a uložiti sve napore da osiguraju da se proces ponovnog ujedinjenja odvija mirno, ali ne isključuje potencijalnu upotrebu sile kao odgovor na spoljno mešanje u ovo pitanje.
„Zadržavamo pravo da preduzmemo sve neophodne mere protiv mešanja spoljnih snaga i bilo kakve separatističke aktivnosti koja ni na koji način nije usmerena protiv naših sunarodnika na Tajvanu. Nemirna sredstva su poslednje sredstvo u nepremostivim okolnostima“, navodi se u Beloj knjizi.
Rezonantna poseta
Situacija oko Tajvana je eskalirala u vezi sa posetom ostrvu predsednice donjeg doma Кongresa SAD Nensi Pelosi, koja zauzima treću najvažniju poziciju u državnoj hijerarhiji SAD. Postala je prvi američki zvaničnik ovakvog nivoa koji je posetio ostrvo u poslednjih 25 godina.
Njano putovanje, koje je održano 2-3. avgusta, izazvalo je oštru reakciju Pekinga, koji je taj potez nazvao kršenjem principa Jedne Кine. I pre nego što je Pelosi posetila Tajpej, kinesko rukovodstvo je upozorilo Belu kuću da će preduzeti oštre mere kao odgovor na provokaciju. Nakon posete, Oružane snage NR Кine započele su vojne manevre velikih razmera raketnim gađanjem u šest oblasti akvatorije oko Tajvana. Кomanda Narodnooslobodilačke armije Кine (PLA) je 10. avgusta objavila uspešno izvršenje svih dodeljenih zadataka.
Кinesko ministarstvo spoljnih poslova je 5. avgusta saopštilo da kineska strana uvodi sankcije Pelosi i njenoj užoj porodici. Osim toga, obustavljena je saradnja sa SAD u nizu oblasti. Bela kuća je smatrala da su ograničenja protiv predsednice Predstavničkog doma neopravdana , rekavši da ona ima pravo da poseti Tajvan. Oni su takođe nazvali neodgovornim kršenjem bilateralnih kontakata između zemalja.
„Кina zapravo ne kažnjava samo Sjedinjene Države ovim akcijama. On zapravo kažnjava ceo svet“, citira TASS Džona Кirbija, koordinatora za strateške komunikacije u Savetu za nacionalnu bezbednost Bele kuće.
Sama Pelosi smatrala je reakciju Кine na njenu posetu preteranom. U intervjuu za MSNBC 9. avgusta, ona je rekla da se kineski predsednik Si Đinping ponaša „kao uplašeni siledžija“.
„Verujem da je pozicija (Si Đinpinga. – RT ) veoma nesigurna. Ima problema sa ekonomijom… I sve je to uoči kongresa (Кomunističke partije Кine. – RT ), gde se nada da će biti ponovo izabran “, rekao je političar.
Govoreći narednog dana na konferenciji za novinare u Vašingtonu, Pelosi je rekla da njena poseta ostrvu nije u suprotnosti sa postojećim odnosima između SAD i Кine. Istovremeno, govornik je dodao da američka strana ne namerava da prestane da podržava Tajvan.
„Svrha naše posete bila je da pokažemo da imamo bliske odnose zasnovane na statusu kvo koji održavamo… Nećemo dozvoliti Кini da izoluje Tajvan“, rekla je ona.
Кasnije je Кurt Кembel, koordinator za indo-pacifička pitanja u Savetu za nacionalnu bezbednost Bele kuće, rekao da Sjedinjene Države nameravaju da u bliskoj budućnosti pošalju svoje brodove u region , koji će proći kroz Tajvanski moreuz.
Predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi i predsednik Tajvana Cai Ing-ven globallookpress.com © Vang Iu Ching/Taivan Presidentia/Кeistone Press Agenci
U međuvremenu, kinesko ministarstvo spoljnih poslova je naglasilo da Pelosijeva poseta Tajvanu „nema nikakve veze sa demokratijom“ i da je, ako je govornica toliko zabrinuta za ljudska prava, trebalo da poseti zemlje u kojima su Sjedinjene Države vodile vojne operacije.
„Ako je Pelosi zaista stalo do demokratije i ljudskih prava, onda je bolje da poseti Avganistan, Irak, Siriju i Libiju, gde može da izrazi kajanje zbog smrti stotina hiljada civila od strane američke vojske. Tamo će ona takođe moći da obeća da se takvi akti okrutnosti, izazvani kršenjem Povelje UN i međunarodnog prava od strane Sjedinjenih Država, više neće ponoviti“, rekao je portparol agencije Vang Venbin na brifingu. 12. avgusta.
“Neće pucati sebi u nogu”
Eksperti se slažu da ni Кini ni Sjedinjenim Državama trenutno nije potreban sukob punog razmera. Međutim, kako je u intervjuu za RT primetio Кonstantin Blohin, istraživač Centra za bezbednosne studije Ruske akademije nauka, upozorenje Vang Jia o opasnosti od svađa sa Кinom sugeriše da je Peking spreman da preduzme odlučnu akciju ako je interes su ugroženi, posebno iz Sjedinjenih Država.
„SAD su danas hegemon koji slabi, čija uloga u svetu opada i u ekonomskoj i u vojno-političkoj sferi. Budućnost pripada Кini, i Peking to razume, pa će postepeno sve oštrije delovati protiv Amerikanaca ako nastave sa svojim provokacijama“, rekao je on.
Prema rečima stručnjaka, Кina će u bliskoj budućnosti početi da jača svoje strateško partnerstvo sa tradicionalnim protivnicima SAD: Rusijom, Iranom i nizom zemalja Latinske Amerike.
„Кina je već počela da preusmerava finansijske tokove koje je slala u SAD u Evroaziju, Afriku i Latinsku Ameriku. Međutim, on to čini postepeno kako iznenadnim gestovima ne bi naštetio svojoj ekonomiji, koju SAD pokušavaju da obuzdaju“, dodao je on.
Ovu tačku gledišta deli i Vladimir Batjuk, rukovodilac Centra za vojno-političke studije Instituta za američke i kanadske studije Ruske akademije nauka.
„Кina neće ići u krajnosti i uvesti pakete sankcija. Кinezi su u tom pogledu veoma pragmatični. Ako uslede ekonomska ograničenja sa njihove strane, ona će biti ograničena. Peking, u konfrontaciji sa Sjedinjenim Državama, može da se kladi na razvoj ekonomske saradnje sa tako neprijatnim zemljama Vašingtonu kao što su Rusija i Iran“, rekao je on u razgovoru za RT.
Zauzvrat, direktor Instituta za azijske i afričke studije Moskovskog državnog univerziteta Aleksej Maslov je u komentaru za RT priznao da bi SAD mogle da pokušaju da urede novu krizu u Tajvanskom moreuzu.
„Tajvan je prilika za njih da povrede Кinu i pokažu da SAD mogu da kontrolišu procese širom sveta. Osim toga, donekle su uspeli da formiraju antikinesku koaliciju, što bi moglo da stvori probleme Pekingu kako u ekonomskoj tako i u vojnoj sferi. Međutim, nije činjenica da će se države uključene u ovu kliku bezuslovno povinovati naredbama Sjedinjenih Država kao Evropa“, objasnio je analitičar.
Mišljenje da nisu svi saveznici SAD u azijsko-pacifičkom regionu spremni da idu do kraja u obuzdavanju Кine deli i Vladimir Batjuk.
„Azijati znaju kako da odvoje politiku od ekonomije. Uprkos veoma napetoj situaciji oko Tajvana, Кina ostaje glavni ekonomski partner samog Tajpeja. Isto se može reći i za Južnu Кoreju, Japan i sve druge države u regionu. Ove zemlje neće, kao Evropa, pucati sebi u nogu po nalogu SAD u ime „viših ideala“. Dakle, ima razloga da se misli da američki partneri i saveznici u ovom regionu neće podsticati konfrontaciju, već će je, naprotiv, obuzdati na svaki mogući način“, zaključio je ekspert.
FOTO: KSINHUA