Američki milijarderi kupuju Čelsi.
Dva američka milijardera prednjače u trci za kupovinu fudbalskog kluba Čelsi, koji žuri da zameni svog ruskog vlasnika, oligarha Romana Abramoviča, koji je pogođen zapadnim sankcijama prema Rusima
Kako piše „Fajnenšl tajms“ pozivajući se na pouzdane izvore, postoje grupe investitora – jednu predvodi Tod Boehli, finansijer i vlasnik bejzbol kluba Los Anđeles Dodžers, a drugu vode Džoš Haris i Dejvid Blicer, milijarderi koji poseduju sportske timove, uključujući košarkašku „Filadelfiju 76“.
U četvrtak su drugi ponuđači, uključujući i jednu saudijsku medijsku grupu, obavešteni da su eliminisani iz trke za kupovinu slavnog engleskog kluba.
Kako do vlasništva nad Čelsijem?
Jedinstvene okolnosti prodaje Čelsija izazvale su veliko interesovanje za ono što se smatra retkim trofejom u najunosnijoj engleskoj fudbalskoj diviziji, Premijer ligi. Procesom aukcije za klub sa sedištem u zapadnom Londonu, u Engleskoj, upravlja američka trgovačka banka „Raine Group“.
Ponude se procenjuju na osnovu komplikovanog skupa kriterijuma, uključujući koliko će novca otići u dobrotvorne svrhe i koliko će sredstava biti dostupno za ulaganje u Čelsi i njegov stadion, rekli su oni koji su upoznati sa procesom. Procenjuje se i evidencija ponuđača u upravljanju imovinom visokog profila.
Lideri na takmičenju nastojali su da razlikuju svoje ponude ne samo u pogledu cene, već i kroz veze sa članovima britanskog establišmenta.
Boehlijeva grupa ima podršku Daniela Finkelsteina, uticajnog člana vladajuće Konzervativne stranke i kolumniste londonskog „Tajmsa“, dok su se Haris i Blitzer obratili velikanu londonskog Sitija (biznis centra Londona i sveta) Ser Martinu Brotonu i Sebastianu Koeu, poslaniku i uticajnom čoveku u svetu atletike.
Investiciona kompanija „Clearlake Capital“ sa sedištem u Kaliforniji, koja ima više od 60 milijardi dolara imovine pod upravljanjem, pruža finansijsku podršku za Boehli-ovu ponudu. Grupa Boehli radi sa „Goldman Saksom“, navodi FT.
Ponuda Saudijske medijske grupe nije bila konkurentna i u velikoj meri se oslanjala na finansiranje dugova, što je neprivlačna perspektiva za klub, rekla je jedna osoba koja je upoznata sa detaljima.
Ponude britanskog investitora za nekretnine Nika Kendija, koji je radio u ime konzorcijuma investitora, i investicionog menadžera „Centricusa“ sa sedištem u Londonu takođe će veorvatno biti odbačene.
Ponuda porodice Ricketts, koja je vlasnik bejzbol tima Čikago Kabs, oslabljena je ponovnim ispitivanjem procurele prepiske u kojoj je čelnik te porodice napisao da su muslimani „neprijatelj“. Ponuda Rickettsa ima finansijsku podršku milijardera iz američkog hedž fonda Kena Grifina.
U odbrani svoje pozicije, porodica Rickets je naglasila da „rasizmu i islamofobiji nema mesta u našem društvu” nakon što su navijači Čelsija kritikovali Džoa Riketsa, osnivača brokerske kuće TD Ameritrade, zbog komentara u mejlovima koji su procurili.
Engleski fudbal popularan u Americi
Nivo interesovanja za Čelsi naglašava rast Premijer lige, najveće evropske fudbalske divizije po prihodima i globalnom dometu, u Americi, gde je vrednost prava na emitovanje utakmica ove lige porasla na poslednjem tenderu.
Čelsi je osvojio sve velike počasti u fudbalu pod Abramovičevim, koji je kupio klub 2003. i prekinuo domaću dominaciju Mančester junajteda, trošeći milione na kupovinu zvezdaša i isplatu njihovih višemilionskih plata.
Klub je prošle sezone osvojio Ligu šampiona Uefe, najprestižniji klupski turnir u Evropi, i Fifa klupsko svetsko prvenstvo.
Abramovič prodaje klub kao rezultat pritiska na ruske oligarhe zbog dešavanja u Ukrajini. Najnoviji događaji rimoralli su sportsku industriju da se suoči sa svojim vezama sa Rusijom i oligarsima optuženim da su bliski Kremlju.
Međutim, odluka Velike Britanije da uvede sankcije Abramoviču i zamrzne njegovu imovinu dodala je složenost prodaji, za koju će biti potrebno posebno odobrenje britanske vlade.
Abramovič ništa neće dobiti od prodaje Čelsia
Ministri su odlučni da Abramovič, koji je obećao da će donirati neto prihod od bilo koje prodaje u dobrotvorne svrhe, ne sme imati koristi od transakcije. Takođe je rekao da planira da oprosti dug od 1,5 milijardi funti koji mu duguje Fordstam, entitet preko kojeg poseduje Čelsi.
Prihod Čelsija iznosio je 434 miliona funti u godini koja je završila junom 2021, u odnosu na 407 miliona funti godinu dana ranije, podržano osvajanjem Lige šampiona.
Uprkos sankcijama, Čelsi je u mogućnosti da igra utakmice zbog licence koja je data klubu kako bi sprečio šire smetnje u Premijer ligi, jednom od najvećih kulturnih izvoznih proizvoda u Velikoj Britaniji.
Vlada je u sredu izmenila Čelsijevu licencu kako bi omogućila Abramovičevom Fordstamu da ubaci do 30 miliona funti u klub kako bi „rešio bilo kakve probleme sa tokovima novca ili likvidnošću“.
Ako njihova grupa bude uspešna, Haris i Blicer će verovatno biti primorani da prodaju svoj manjinski udeo u Kristal Palasu, rivalskom klubu Premijer lige sa sedištem u južnom Londonu.
FT / A.Chatten