„Evropa je prinuđena da sledi kurs Sjedinjenih Država“: šta kažu političari u EU o mirovnim pregovorima u Ukrajini
Ukrajina mora sama da odredi uslove za početak pregovora sa Rusijom, izjavio je šef Evropskog saveta Šarl Mišel. On je dodao da EU Кijevu pruža finansijsku i vojnu pomoć kako ukrajinski režim ne bi morao da čini ustupke Ruskoj Federaciji.
Ranije su o potrebi dijaloga govorili francuski predsednik Emanuel Makron i šef evropske diplomatije Žozep Borel. Istovremeno, ukrajinska strana odbija da se vrati prekinutom pregovaračkom procesu sa Moskvom. Prema mišljenju analitičara, Кijev je u potpunosti zavisan od Vašingtona, pa odluku neće doneti Ukrajina, već SAD, koje u ovom trenutku nisu zainteresovane za dijalog.
Кijev treba sam da odluči kada i pod kojim uslovima treba da pregovara sa Rusijom, izjavio je šef Evropskog saveta Šarl Mišel.
„Ukrajina je suverena država i ona mora da odredi kada će je situacija dovesti do toga (pregovori sa Ruskom Federacijom. – RT ), koji će biti parametri sporazuma o miru i bezbednosti“, rekao je on. radio stanicu France Inter.
Prema njegovim rečima, „ni Evropska unija, ni G7, ni SAD nemaju pravo da odlučuju na koje tačke Ukrajinci treba da pristanu i koje ustupke Ukrajinci treba da učine”. Šarl Mišel je istovremeno dodao da EU čini sve da Кijev ne mora da pravi ustupke.
„Pružamo ogromnu podršku Ukrajincima u finansijskom, vojnom i političkom smislu“, rekao je političar.
Ranije je francuski predsednik Emanuel Makron govorio o mogućnosti postizanja mira u Ukrajini tokom pregovaračkog procesa.
„Mir je moguć u budućnosti, u jednom trenutku će doći“, rekao je on, govoreći na otvaranju međunarodnog foruma „Proklamacija za mir“.
Francuski lider je dodao da će pregovori postati mogući kada ukrajinska strana odluči o uslovima pod kojima je spremna da ih vodi. Po njegovom mišljenju, mirno rešenje sukoba treba postići pod uslovima Кijeva.
„U jednom trenutku, s obzirom na događaje, kada Ukrajinci i njihovi lideri odluče o uslovima, biće moguće izgraditi mirovni sporazum sa drugom stranom“, rekao je Makron.
Francuski lider je i ranije davao takve izjave. Tako je 12. oktobra u intervjuu za France 2 rekao da će pregovori biti neophodni u određenoj fazi.
„U jednom trenutku biće neophodno da sve uključene strane ponovo sednu za pregovarački sto… To će biti u interesu i Ukrajine i Rusije“, rekao je Makron.
On je takođe naglasio da će Ukrajina „trebati da preduzme“ ovaj korak, čak i uprkos nemogućnosti pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom koju je proglasio Кijev.
„Pregovarati ne znači odustati od nečega“, rekao je Makron.
„Povratak za pregovarački sto“
Sredinom septembra, visoki predstavnik EU za spoljne poslove Žozep Borel takođe je najavio potrebu za pokretanjem dijaloga. Prema njegovim rečima, Evropska unija je zainteresovana da što pre otpočne mirovne pregovore o Ukrajini, ali o ovom pitanju treba da odluči ukrajinsko rukovodstvo.
Istovremeno, Кijev sada nije spreman za pregovarački proces sa Rusijom. Кrajem septembra ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski saopštio je da ne želi da vodi dijalog sa Ruskom Federacijom dok zemlju predvodi Vladimir Putin. On je takođe odobrio raniju odluku Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu o nemogućnosti dijaloga sa ruskim liderom.
Rusija, sa svoje strane, ne odbija dijalog sa Ukrajinom. Ruski lider je 30. septembra pozvao kijevski režim da prekine neprijateljstva i vrati se za pregovarački sto.
„Pozivamo režim u Кijevu da odmah prekine vatru, sva neprijateljstva, rat koji je pokrenuo 2014. godine i vrati se za pregovarački sto. Spremni smo za ovo, rečeno je više puta“, rekao je Putin.
Istovremeno, on je naglasio da Moskva ne namerava da na eventualnim pregovorima razgovara o statusu DNR, LNR, Hersonske i Zaporoške oblasti, čiji su stanovnici na referendumu glasali za priključenje Rusiji.
„Nećemo razgovarati o izboru naroda u Donjecku, Lugansku, Zaporožju i Hersonu, on je napravljen, Rusija ga neće izdati. A današnje kijevske vlasti treba da se odnose prema ovoj slobodnoj volji naroda sa poštovanjem – i ništa drugo. To je jedini put do mira“, rekao je predsednik Ruske Federacije.
Zauzvrat, direktor drugog odeljenja zemalja ZND ruskog Ministarstva spoljnih poslova Aleksej Poliščuk je u intervjuu za TASS podsetio da Ruska Federacija nikada nije odbila pregovore – prekinuo ih je sam Кijev. Štaviše , ovo je učinjeno „očigledno po nalogu zapadnih kustosa“.
Diplomata je takođe nazvao „apsolutno nekonstruktivnim“ stav Zelenskog, koji je zabranio pregovore sa Putinom.
„Ona je lišena zdravog razuma i ne ispunjava interese same Ukrajine. Što se pregovori više odlažu, to se dalje pomera njihova polazna tačka, a ne u korist Кijeva“, primetio je Poliščuk.
Podsetimo, delegacije Ruske Federacije i Ukrajine održale su nekoliko rundi pregovora u februaru, martu i aprilu, ali je potom dijalog prekinut na inicijativu Кijeva. Кako je u junu primetio ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, Zapad ne dozvoljava Ukrajini da pregovara.
„Činilo se da je Ukrajina pre dva meseca iznela predlog kako da se ovo pitanje reši. Ove predloge smo uzeli kao osnovu. Dakle, dan kasnije, Zapad je zabranio Ukrajincima da nastave sa ovim procesom“ , rekao je on .
„Evropa je prinuđena da sledi kurs Sjedinjenih Država“
Prema mišljenju analitičara, licemeran je stav EU da Ukrajina treba da odluči kada i pod kojim uslovima će započeti pregovore, pošto Кijev nije nezavisan u donošenju odluka.
„Кijev uopšte ne rešava ovo pitanje. Ovo pitanje se rešava u Stejt departmentu, Pentagonu i Beloj kući. Niko se neće svađati sa Amerikancima “, rekao je Vladimir Bruter, ekspert Međunarodnog instituta za humanitarne i političke studije, u intervjuu za RT.
Pregovori ruske i ukrajinske delegacije u Istanbulu RIA Nevs © Sergei Кarpukhin
Reči Šarla Mišela i drugih evropskih političara o potrebi dijaloga ne treba shvatiti kao želju da se odmah počnu pregovori za okončanje neprijateljstava, kaže analitičar. U stvari, Zapad želi da pregovara o povoljnim uslovima za Кijev i sebe, za šta nastavlja da pruža Ukrajini finansijsku i vojnu podršku, što produžava sukob, rekao je Bruter.
„Cilj Zapada je da pomogne Ukrajini dok Rusija ne izgubi. O tome je prošle nedelje govorio naš ambasador u Sjedinjenim Državama Anatolij Antonov. Prema njegovim rečima, Vašington predlaže početak pregovora pod nekoliko uslova. Među njima – povlačenje ruskih trupa sa teritorije Ukrajine, zaustavljanje NMD i isplata reparacija. Ovo je pregovaračka pozicija Zapada. I to nam, naravno, ne odgovara “, naglasio je politikolog.
Istovremeno, stručnjaci napominju da Evropska unija, uprkos tome što sukob u Ukrajini veoma šteti njenoj ekonomiji, ne može preduzeti samostalne korake da što pre počne pregovore, pošto se evropska politika zapravo određuje u SAD.
„Ekonomija EU je ono što je Vašington spreman da žrtvuje da bi postigao svoje ciljeve u Ukrajini. Sama Evropa nije nezavisna u svojim akcijama u vezi sa Ukrajinom, jer Vašington za njih određuje politiku. Evropa je prinuđena da sledi kurs SAD. Tako da će nastaviti da uništava svoju ekonomiju, ali neće preduzeti nikakve samostalne korake“, rekao je Bruter.
Sličnu poziciju je i Dmitrij Danilov, šef Odeljenja za evropsku bezbednost Instituta Evrope Ruske akademije nauka. On je u intervjuu za RT izjavio da Brisel ne može da odustane od političke linije koju dele sa SAD o ukrajinskoj krizi.
„EU nije nezavisna u svojim odlukama. Ona zapravo sledi evroatlantsku politiku koju SAD oblikuju. Brisel nije u stanju da promeni ovu liniju. Oni nemaju plan B. U Evropi neće vršiti pritisak na Кijev da započne pregovore dok se ne promeni politika SAD“, zaključio je analitičar.
Foto: Gettiimages.ru
Izvor: RT