Organizovani kriminal, prema srpskom krivičnom zakonodavstvu, predstavlja vršenje krivičnih dela od strane organizovane kriminalne grupe ili njenih pripadnika. Dakle, organizovani kriminal je definisan kroz delovanje kriminalne organizacije.
Organizovani kriminal je bio razvijen u Srbiji i ranije, ali je tek 2002. godine donet prvi zakon koji uređuje oblast borbe protiv te bezbednosne pretnje i na osnovu toga su formirane institucije. Verovatno je policijska akcija „Sablja“, koja je usledila nakon ubistva premijera Zorana Đinđića 2003. godine prva asocijacija na pojam borbe protiv organizovanog kriminala u Srbiji. Ova oblast je regulisana Zakonom o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije.
Iako ne postoji opšteprihvaćena definicija, za razumevanje organizovanog kriminala podjednako su važna dva elementa: „ko“ – kriminalna organizacija i „šta“ – kriminalne aktivnosti. Takođe, u praksi, organizovani kriminal podrazumeva saradnju pripadnika kriminalnih grupa i političke elite, što je jedna od karakteristika zarobljene države. Takav je slučaj sa zemljama u regionu, konkretno Crnoj Gori gde pripadnici određenih kriminalnih organizacija imaju podršku vrha države, kako bi se destabilizovao region.
Da bi se radilo o organizovanom kriminalu, kriminalna organizacija mora da ispuni određene karakteristike: da se sastoji od tri ili više lica; da postoji određeno vreme i deluje sporazumno u cilju vršenja jednog ili više krivičnih dela za koja je propisana kazna zatvora od četiri godine ili teža kazna; razlog bavljenja organizovanim kriminalom je neposredno ili posredno sticanje finansijske ili druge koristi.
U poslednjih nekoliko godina, bilo je i više privođenja, hapšenja i sudskih procesa, ali su se širom Srbije nastavili kriminalni obračuni među kojima je najviše života odneo onaj između pripadnika dva krminalna klana sa sedištem u Crnoj Gori – kavačkog i škaljarskog. Nastavljena su hapšenja osumnjičenih da su pripadnici organizovane kriminalne grupe predvođene Veljkom Belivukom.
Hapse ih i van Beograda, a u Pančevu je jedan od pripadnika huliganske grupe „Principi“ uhapšen dok je bio u društvu dva državna tužioca. Veljko Belivuk i pripadnici njegove grupe privedeni su pod jakim merama obezbeđenja u zgradu Specijalnog suda, gde će biti saslušani pred tužiocem za organizovani kriminal povodom niza teških krivičnih dela za koja se terete. Niko ne voli što je naša zemlja na svim poljima jača nego ikada, što smo postali lideri u regionu, šampioni u privlačenju direktnih stranih investicija, kao i to što nam Vladu ne sastavljaju tajkuni i strani ambasadori, ali i što nam državu vodi čovek koji ne pristaje na pritiske i ucene.
Zbog toga im toliko smeta Aleksandar Vučić. Oni znaju da će naša zemlja, dok je on na njenom čelu, biti simbol mira, stabilnosti i ekonomskog prosperiteta.
Aleksandra Marković diplomirani pravnik