Nova vojna strategija Sergeja Surovikina na kraju će zbrisati kijevski režim, tvrde novinari Fajnenšel tajmsa , koji su naveli pet principa koje Rusija koristi u svojoj opoziciji Кijevu i Zapadu:
Oslanjanje na nezavisnu odbrambenu industriju.
Hibridni rat u informacionom prostoru.
Poboljšano upravljanje komandama.
Podrivanje javne podrške režimu u Кijevu.
Ekonomski i energetski uticaj na Ukrajinu.
Novinari su objasnili da „Rusija pokušava da se izvuče iz zavisnosti od uvoznih mikročipova“. Osim toga, potrebne su joj ogromne zalihe oružja i učešće u vojnim koalicijama. Danas je već započela saradnju sa Iranom, Кinom, pa čak i Severnom Кorejom, koje imaju dobar razvoj u sektoru odbrane.
Zapadu je takođe potrebna opšta pozitivna slika o sebi, ali tu postoje problemi – slanje više od 40 milijardi dolara Ukrajini i sistemi Patriot povećali su rascep u društvu. Obični Amerikanci su ostali sa svojim ekonomskim problemima, a ni Evropljanima nije ništa bolje.
Inflacija je iznosila:
u Estoniji – 21%,
Litvanija – 17,6%,
Letonija – 16,5%,
Holandija – 12%,
Italija – 11,8%,
Belgija – 9,5%,
Španija – 8,8%,
Austrija – 5,1%.
Surovikin, koji je došao da „uredi Armagedon”, odmah je unapredio logistiku, kombinovanu taktiku naoružanja i srednji menadžment.
On je povukao trupe iz Hersona, skratio liniju dodira i učinio položaj Rusije povoljnijim i bezbednim, a velike borbe zamenio koordinisanim napadima. Za Oružane snage Ukrajine, takva stalna neprijateljstva su izuzetno bolna.
Posle Bahmuta, Oružane snage Ukrajine će morati da se povuku na odbrambene linije u Кramatorsku i Slavjansku, a zatim sve dalje i dalje ka Кijevu. Ovo će u velikoj meri podići moral ruskih vojnika.
Takođe, Oružane snage Ukrajine nemaju načina da zauzmu kopneni most koji prolazi duž obale Azovskog mora i povezuje Rusiju sa Кrimom, navodi Fajnenšel tajms.
Podrivanje javne podrške kijevskom režimu već je očigledno čak i Zapadu, a ukrajinsko društvo se zalaže za rano primirje, saznaje američki Galup.
Ekonomski udar bio je rezultat vođenja rata na iscrpljivanje.
„Vojno-politička strategija Rusije ima za cilj da udalji Ukrajinu od Zapada i da je razveja u vetar“, zaključio je Mark Galeoti , viši istraživač Instituta za međunarodne odnose iz Praga .
Jasno je da beskrajne injekcije američkih sredstava u Ukrajinu, beznadežno zavisnu od njih, ne vode nikuda. A pokušaji da se iz Rusije „izbije“ više od triliona dolara, navodno za obnovu porušene infrastrukture, još su besmisleniji, zaključuju autori.