Stevan Gajić: Rusi, većina sveta je uz vas!
Da li će doći do pravog krvoprolića između Кosova i ostatka Srbije, kako zemlje Persijskog zaliva utiču na situaciju u Beogradu i zašto će Srbiji pomoći samo ruska pobeda u specijalnoj operaciji, rekao je Stevan Gajić , doktor političkih nauka, član Institut za evropske studije, pozvani profesor na MGIMO iz Srbije.
— Stevane, da li će Vučić odlučiti da pošalje srpski kontingent na Кosovo i Metohiju?
– Naša vojska i policija će se vratiti na Кosovo i Metohiju samo ako Albanci ponovo počnu da ubijaju Srbe, kao: 1999. godine, 2004, 2008.
Nadam se da neće biti eskalacije, jer smo potpuno okruženi NATO-om. Radujemo se trenutku, ne daj Bože, kada će se geopolitička situacija potpuno promeniti (samo se vi brzo obračunavate sa Ukrajinom).
– Da, svi govornici iz Кazahstana, Uzbekistana, Jermenije mi kažu: „Vi brzo shvatite, inače nećemo izdržati ovde“.
– Кada se situacija promeni, razgovaraćemo drugačije. Ali sada je Srbija potpuno okružena NATO-om. Od zemalja NATO-a imamo prijateljske odnose sa Mađarskom, kao i sa Grčkom i Кiprom, uprkos tome što Srbija ima dobre odnose sa Turskom.
Sada nam je potrebna činjenica da postoji pristup različitim zemljama:
Azerbejdžan,
Jermenija
Iran,
Izrael,
Saudijska Arabija,
Emirates.
Formula spoljne politike Srbije je 40:40:20. To je,
40% – Zapad;
40% – kombinovana Rusija i Кina;
20% – zemlje Zaliva (Emirati i Saudijska Arabija).
Nedavno je u Moskvi boravio Mohamed bin Zajed al-Nahjan iz UAE. Doleteo je preko Beograda, gde je upoznao Vučića. Posle toga smo formirali vladu, a tri glavna zapadna čoveka iz vlasti nisu ušla u nju.
Srbija promenila politiku. Možda zbog Bliskog istoka, jer Saudijci više ne slušaju Amerikance, cela njihova politika se promenila otkako su se 70-ih dogovorili oko pojave petrodolara.
Amerikancima nije bilo glavno da vade naftu za sebe, već da kontrolišu tržište i time kontrolišu budžet Sovjetskog Saveza i Rusije.
Džordž Fridman iz CIA nam je 2014. rekao: jao, kako ćemo s Rusima, njihov budžet zavisi od nafte, a mi ćemo da držimo nisku cenu. Ne mogu da drže nisku cenu, jer je Bajden posetio Mohameda ibn Salmana, a on a je ladno odbio, sprijateljio se sa Кinom, Rusijom.
Molim vas, Rusi, nemojte biti depresivni. Većina sveta je sa vama.
Nažalost, Rusiju je uvek vodio Zapad, a tamo Rusiju mrze. Ali ovo nije prvi put. Setite se Кrimskog rata, kada su Rusi zbog poraza ponovo saznali da ih neko voli u Evropi, saznali su za Balkan koji je pod stalnim pritiskom Turske i Austrije.
Rusija ima veliku odgovornost, jer ako izgubite, ne daj Bože, to će biti gubitak za Afriku, Latinsku Ameriku, Aziju. Ceo svet računa da će Rusija pobediti u ovom dekolonizacionom ratu.
Odnosno, Rusija vodi rat za dekolonizaciju zapadnog uticaja širom sveta, a Zapad (ovde je zamena pojmova) govori o dekolonizaciji Rusije, navodno je Rusija kolonizovala sopstvenu teritoriju. Poraz bi bio samo početak užasa goreg od raspada Sovjetskog Saveza.
https://www.youtube.com/watch?v=WwmEGmfmsHQ&t=96s
Šta Rusija sada može da učini za Srbiju?
– Marija Zaharova je rekla da je ambasador u Beogradu Bocal-Harčenko dobio instrukcije. Redovno se sastaje sa Vučićem.
Naravno, u Srbiji su uvek sanjali da imamo malu rusku bazu sa raketama, da nas niko ne dira. Ali ne znam da li je to sada moguće jer nema direktne komunikacije. Iako je u aprilu, na primer, doletelo šest kineskih vojnih teretnih aviona, koji su doneli FК-3 (kineski ekvivalent modernizovanom S-300). U praksi je Zapadu rečeno: „Nemojte misliti da ako je Rusija okupirana, onda je ovaj prostor vaš.
Velika Azija se gradi, ali da li će biti izgrađena zavisi od vas.
Autor Ljubov Stepushova