Francuski ministar ekonomije Bruno Le Mer kaže da bi bilo nemoguće odvojiti zemlju od kineskog tržišta. Ovo je nastavak diplomatske aktivnosti Pariza posle Makronove posete Kini
Pariz želi bolji pristup kineskom tržištu i poboljšane trgovinske odnose, rekao je u nedelju francuski ministar ekonomije Bruno Le Mer, dok je odbacio pozive da se „odvoji“ od Pekinga zbog bezbednosnih razloga.
„U potpunosti se protivimo ideji razdvajanja. Odvajanje je iluzija“, rekao je Le Mer novinarima nakon pregovora sa potpredsednikom He Lifengom u kineskoj prestonici.
„Ne postoji mogućnost bilo kakvog razdvajanja između američke, evropske i kineske privrede“, rekao je francuski ministar. On je dodao da Pariz ne bi želeo da se „suoči sa nekim zakonodavnim preprekama ili nekim drugim preprekama” na putu ka velikom kineskom tržištu.
Vicepremijer je izrazio nadu da će Francuska „stabilizovati ton prijateljske saradnje Kine i EU“.
Francuska dugo vodi nešto drugačiju politiku od ostlaih evropskih i zapadnih zemalja kada je o Kini reč.
Zvaničnici SAD i EU više puta su optuživali Peking za ekonomsku prinudu i eskalacijske poteze u Indo-Pacifiku. Kineska vlada je saopštila da su Vašington i njegovi saveznici naoružali trgovinske propise kako bi unapredili antikinesku politiku.
Zapadni zvaničnici su, međutim, nedavno prešli sa retorike „razdvajanja“ na „ukidanje rizika i diversifikaciju“, sa ciljem da smanje ekonomsku zavisnost od Kine. Ovaj pristup se odrazio na zajedničko saopštenje koje je usvojila G7 tokom samita u Japanu u maju, u kojem je Peking optužio da pokušava da „iskrivi globalnu ekonomiju“.
Nemačka je nedavno usvojila kontroverznu strategiju koja takođe upućuje na Kinu kao pretnju i sugeriše „odvajanje“ od zavisnosti od Pekinga. Slično je učinio i Japan koji je nedavno doneo novu strategiju odbrane.
Peking je odbacio optužbe, rekavši da je Zapad zaglavljen u „hladnoratovskom mentalitetu“ i da kleveta Kinu na svetskoj sceni.
Agencije / Afera – A. Chatten
Foto:Rojters