Vojni bunkeri u Velikoj Britaniji se unapređuju kako bi se ponovo mogli koristiti za skladištenje američkog nuklearnog oružja koje bi potom brzo moglo da se premesti na druga mesta u Evropi, piše britanski Gardijan
U predlogu budžeta koji je Bajdenova administracija predložila za odbranu u 2023. godini Ujedinjeno Kraljevstvo je dodato na listu zemalja u kojima su u toku ulaganja u infrastrukturu u skladišta „specijalnog oružja“.
Britanija je na listi pored Belgije, Nemačke, Italije, Holandije i Turske – sve zemlje u kojima SAD skladišti oko 100 nuklearnih bombi B61.
Hans Kristensen, direktor projekta nuklearnih informacija u Federaciji američkih naučnika (FAS), koji je prvi izvestio o ovoj budžetskoj stavci, rekao je da veruje da je britanska lokacija koja se unapređuje američka vazdušna baza u RAF Lakenhitu, 100 kilometara severoistočno od Londona.
SAD su povukle svoju municiju B61 iz Lejkenhita 2008. godine, označavajući kraj više od pola veka održavanja američkih nuklearnih zaliha u Velikoj Britaniji. U vreme povlačenja, gravitacione bombe su bile široko viđene kao vojno zastarele i bile su veće nade za dalje razoružanje od strane nuklearnih sila.
Taj optimizam je od tada srušen u pozadini invazije Vladimira Putina na Ukrajinu, nuklearnih pretnji njegovog režima NATO-u i opsežnih programa modernizacije nuklearnog oružja koje sprovode i SAD i Rusija, piše Gardijan.
Kao deo američkog plana, B61 je dobio novi život sa sistemom navođenja, varijantom B61-12, koja će u maju krenuti u punu proizvodnju.
U predlogu budžeta za 2023. navodi se da NATO „završava 13-godišnji program ulaganja u infrastrukturu vredan 384 miliona dolara u skladištima u Belgiji, Nemačkoj, Italiji, Holandiji, Velikoj Britaniji i Turskoj kako bi unapredio bezbednosne mere, komunikacione sisteme i objekte“ .
Tokom 1990-ih, britanska vazduhoplovna baza Lakenheath je imala 33 podzemna skladišta, u kojima je bilo uskladišteno 110 bombi B61, prema FAS-u. Od njihovog povlačenja, trezori su zaustavljeni. Kristensen je rekao da veruje da se trezori sada nadograđuju tako da se nove bombe B61-12 tamo mogu čuvati, ako je potrebno.
Bajdenova administracija je pazila da ne preduzme bilo kakve poteze koji bi se mogli smatrati eskalirajućim u nuklearnoj areni kao odgovor na Putinovu najavu da će staviti ruske nuklearne snage u stanje pripravnosti nekoliko dana nakon njegove invazije na Ukrajinu. SAD su, na primer, otkazale zakazane testove svojih interkontinentalnih balističkih raketa, ali se ispostavilo i da su u tajnosti testirali neke od raketa (što je Gardijan prećutao u svom izveštaju).
Iz istog razloga, Kristensen je rekao da sumnja da Bajdenova administracija planira da poveća američke nuklearne zalihe u Evropi. Kada budu isporučene nove bombe B61-12, koje se očekuju sledeće godine, one će zameniti starije modele koji su već tamo. Umesto toga, on je mislio da je nadogradnja Lakenheatha namenjena da obezbedi veću fleksibilnost za kretanje nuklearnog oružja širom Evrope.
„Jedna od stvari o kojima su razgovarali je zaštita sredstava odvraćanja od poboljšanih ruskih sposobnosti krstarećih raketa“, rekao je Kristensen. „Dakle, oni bi mogli da pokušavaju da pojačaju spremnost više lokacija, a da oni nužno ne dobiju nuklearno oružje, tako da imaju opcije da pomeraju rakete u nepredviđenim slučajevima ako zatrebaju“.
Britanija je rekla da je spremna da preuzme odlučniju ulogu kada je u pitanju sopstveno nuklearno odvraćanje, a prošle godine je najavila da će povećati sopstvene zalihe nuklearnih bojevih glava Trident za 40 odsto – na 260, što je prvo takvo povećanje od kraja Hladnog rata.
Izvori iz Vajthola na koje se poziva Gardijan kažu da Ujedinjeno Kraljevstvo „jasnije ceni“ svoju ulogu kao država sa nuklearnim oružjem u obnovljenoj eri državne konkurencije sa Rusijom i Kinom.
Ministarstvo odbrane Velike Britanije nije komentarisalo nadogradnju pomenutu u budžetu SAD. Jedan britanski zvaničnik je rekao: „Nećemo dati ništa o ovome jer se odnosi na skladištenje nuklearnog oružja. Ali vest dolazi samo četiri meseca nakon što je u Lekenhit stigao prvi od nove generacije američkih borbenih aviona sa nuklearnom sposobnošću, F-35A Lightning II, što je prvo rapsoređivanje takvih letelica u Evropi“.
Deril Kimbal, izvršni direktor Udruženja za kontrolu naoružanja, rekao je da je nadogradnja skladišta u Velikoj Britaniji „rani znak da se SAD i NATO spremaju da se uključe u produženi i možda pojačan sukob sa Putinovom Rusijom“.
„Administracija bi trebalo da pruži izvesnu jasnoću o vojnoj neophodnosti i ciljevima mogućeg vraćanja nuklearnog oružja u Veliku Britaniju“, dodao je Kimbal.
Događaji u Evropi deo su šireg povlačenja od kontrole naoružanja. Izveštaj o nuklearnom držanju Bajdenove administracije, koji je poslat Kongresu, ali još nije skinut tajnost, navodno ne sadrži promene koje je predsednik obećao tokom svoje kampanje, navodi Gardijan.
On je 2020. rekao da će zvanično proglasiti da je jedina svrha nuklearnog oružja odvraćanje od nuklearnog napada na Sjedinjene Države ili njihove saveznike. Ali pregled ostavlja otvorenom mogućnost upotrebe nuklearnog oružja za odgovor i na nenuklearne pretnje.
Grupa za nuklearno razoružanje CND rekla je da „tiha najava” SAD predstavlja veću militarizaciju u vreme rastućeg rizika i da će povećati rizike sa kojima se suočava britanska javnost. Kejt Hadson, generalni sekretar CND-a, rekla je da se plaši da bi to moglo dovesti do preraspoređivanja američkih bojevih glava u Velikoj Britaniji. „Nuklearno oružje nas ne čini bezbednim – ono nas čini metom“, dodala je ona.
The Guardian / A. Chatten