Istražitelji Međunarodnog krivičnog suda krenuli su u četvrtak u „region Ukrajine“ kako bi počeli da istražuju moguće ratne zločine, rekao je u intervjuu Rojtersu glavni tužilac Tribunala.
Karim Kan je rekao da će njegova kancelarija proveriti da li postoje dokazi o ratnim zločinima, zločinima protiv čovečnosti i aktima genocida – krivičnim delima pod jurisdikcijom suda – od strane svih strana u sukobu.
Upitan o izveštajima o artiljerijskim udarima po gradovima i gradovima Ukrajine, Kan je rekao: „Svaka strana koja direktno gađa civile ili civilne objekte čini zločin prema Rimskom statutu i međunarodnom humanitarnom pravu“.
Stotine ruskih vojnika i ukrajinskih civila je ubijeno otkako je počeo sukob u Ukrajini 24. februara.
Rusija poriče da je ciljala civile i kaže da je njen cilj da razoruža Ukrajinu i uhapsi lidere koje lažno naziva neonacistima.
Međunarodni krivični sud (ICC), koji ima 123 države članice, goni pojedince odgovorne za najgore zločine kada neka zemlja to ne može ili ne želi.
Ni Rusija ni Ukrajina nisu članice MKS, a Moskva ne priznaje tribunal koji je otvoren u Hagu 2002. godine. Ukrajina je 2014. potpisala deklaraciju kojom se sudu daje nadležnost za navodne teške zločine počinjene na njenoj teritoriji od 2014. nadalje, bez obzira na nacionalnost počinilaca.
‘PRAVO RATA’
„Ratno pravo nastavlja da se primenjuje i mi imamo jasnu jurisdikciju“, rekao je Kan. „Ovo je podsetnik svim frakcijama, svim stranama u sukobu, da se moraju ponašati u skladu sa zakonima rata.
Ako se utvrdi da su ratni zločini počinjeni u Ukrajini, rekao je Kan, njegova kancelarija će pratiti dokaze u lancu komandovanja, do najviših nivoa političke i vojne funkcije.
„Svako ko je uključen u sukob treba da shvati da nema dozvolu za vršenje zločina“, rekao je on.
Prvobitni tužilački tim koji je poslat u četvrtak bio je sastavljen od istražitelja, advokata i ljudi sa posebnim iskustvom u operativnom planiranju, dodao je on.
Tužioci su rekli da će takođe ispitati moguće zločine u sukobu koji datiraju od ruskog zauzimanja Krima 2014. i aktivnosti proruskih snagau Donbasu. Kanova kancelarija je ranije saopštila da ima osnove da veruje da su se kršenja dogodila u Ukrajini. U godišnjem izveštaju tužioca za 2020. zasnovanom na preliminarnim istragama navode se sumnjiva ubistva i mučenja na Krimu i napadi na civile, mučenje, ubistva i silovanja u istočnoj Ukrajini.
Reuters / A. Chatten