Кrivično zakonodavstvo DNR predviđa smrtnu kaznu za pljačku, nasilje nad stanovništvom u oblasti vojnih operacija, silovanje i teško ubistvo.
Ako sud donese odluku o smrtnoj kazni protiv više stranih plaćenika ili Oružanih snaga Ukrajine na osnovu dokaza koje je dostavilo tužilaštvo, uključujući foto i video materijale, iskaze svedoka, kao i u slučaju odbijanja kasacija i žalbe, kazna će biti izvršena, rekao je za Pravda.Ru predstavnik republičkog rukovodstva.
„Naravno, neki od zatvorenika koji su počinili ratne zločine zaslužili su smrtnu kaznu, i to kažem kao vojnik i građanin, a ne službeno lice – za ovo vredi spustiti slušalicu. Metak još treba zaslužiti . A drugi , uglavnom, koji nisu počinili takve zločine i jednostavno poštujući naređenja, vratiće se svojim porodicama tokom razmene. Neko će dobiti zatvorsku kaznu u skladu sa težinom dela“, rekao je Jan Gagin, savetnik predsednika vladu DNR , podelio sa Pravda.Ru .
“Svako donosi odluke za koje će odgovarati. Možete ući u mirno rešenje dok obavljate borbenu misiju, ili možete istovremeno mučiti i ubijati civile. Možete zarobiti neprijateljskog vojnika i pružiti mu medicinsku pomoć, adekvatno ga lečiti. i u skladu sa konvencijama, ili možete, kao što su neke odvratne ličnosti radile sa našim vojnicima, pucati u kolena i seći im glave. Postoji izbor, za ovaj izbor ćete morati da odgovarate“, dodao je on.
Stepen krivice i kaznu odrediće sud“
“Jasno je da gomila – najčešće oni koji nemaju veze sa vojskom, nisu bili u bitci i videli su rat i krv samo u filmovima i igricama – zahtevaju krv, egzekucije. To samo ako, kako gomila traži, mi počnite da visite i pucajte desno i levo, po čemu ćemo se razlikovati od njih (ukrajinskih nacionalista)? Pa će stepen krivice i kaznu odrediti sud i samo sud“, objašnjava predstavnik republičkih vlasti.
„Ruski vojnik je milostiv. Podsetimo se istorijskih činjenica: čak ni 1812. godine ruska vojska, koja je ušla u prestonicu agresora, Pariz, nije izvršila masakr (iako su se Parižani toga plašili), već je logorovala i kupovala hranu u pijacama i u kafanama za novac, ne Ili na kraju Velikog otadžbinskog rata, uprkos svim strahotama koje je nacistička Nemačka napravila u SSSR-u, naša vojska nije palila niti pustošila nemačke gradove“, smatra Gagin.
„Mi nismo oni!
„U svim oslobodilačkim i desničarskim ratovima, naši vojnici su, posle zločina neprijatelja na našoj zemlji, navodno imali pravo na surovo postupanje prema gradovima neprijatelja… ali mi nismo oni!“ Objasnio je.
„I tako – da, ne postoji moratorijum na najvišu meru socijalne zaštite u republici (i dok ona nije ušla u sastav Rusije, gde postoji moratorijum) – ali nema cilja da se neko fizički istrebi. Postoje hiljade zatvorenici, ponavljam, mnogi od njih će otići kući, neko će na izdržavanje kazne, ali će neko na vešala“, zaključio je savetnik.
Treba napomenuti da su u Donjecku počela suđenja britanskim i marokanskim plaćenicima. Oni se terete za plaćeništvo, nasilnu oduzimanje vlasti i terorizam – za to stranci preti smrtna kazna. London je već rekao da će uložiti žalbu na osudu, ako bude.
Takođe, predstavnici republike su ranije primetili: u DNR se održavaju sudovi, a ne tribunal. Biće tribunal, ali kasnije međunarodni.
Pravda.ru