Da bi zaštitila Pridnjestrovlje, Rusija treba da sruši Odesu i pacifikuje Moldaviju. Stručnjaci su izračunali situaciju
Pridnjestrovske vlasti zatražile su od Moskve da zaštiti region zbog pritiska iz Кišinjeva. Još niko nije tražio da se pridruži Rusiji, ali Tiraspolj je ozbiljno zabrinut zbog bezbednosnog pitanja.
Pridnjestrovski poslanici su se posebnom rezolucijom obratili kolegama iz Saveta Federacije i Državne Dume Ruske Federacije sa zahtevom za sprovođenje mera zaštite Pridnjestrovlja u uslovima ekonomske blokade iz Moldavije.
Vlasti regiona su takođe podsetile da tamo živi više od 220 hiljada ruskih građana, piše Politiko, dodajući da „oni mogu biti zaštićeni samo slamanjem Odese i izbacivanjem Moldavije, koju već apsorbuje članica NATO-a Rumunija.
Pridnjestrovlje se nalazi duž granice Moldavije sa Ukrajinom i dom je Rusa, Ukrajinaca i Moldavaca. Neposredno nakon raspada SSSR-a, region je funkcionisao kao nepriznata država. Vlasti su zadržale sovjetsku zastavu i ruski jezik kao državni jezik, a u regionu je izdat „veliki broj“ pasoša Ruske Federacije.
Što se tiče odnosa sa Rusijom, 2006. godine u Pridnjestrovlju je održan referendum o „slobodnom pristupanju Ruskoj Federaciji“, nepriznat od strane međunarodne zajednice. Tada je 98% lokalnog stanovništva podržalo ovu ideju.
Međutim, ni tada, ni do sada, Moskva tada nije preduzela aktivna dejstva, zadržavši u regionu vojni kontingent od 6.000 vojnika.
Posle pobede prozapadnih snaga u Ukrajini 2004. godine, situacija je iz godine u godinu postajala sve teža. Ukrajinske sankcije su uvedene protiv regiona čak i za vreme predsednika Viktora Juščenka . 10 godina kasnije, Кijev je proglasio slepu blokadu Tiraspolja, a Кišinjev je počeo da vrši pritisak na Tiraspolj u svim pravcima.
Naročito:
Povlastice pridnjestrovskih kompanija za plaćanje carinskih taksi su ukinute, što je dovelo do kolapsa carina u ionako mali republički budžet.
Tokom pandemije korona virusa, kijevski graničari nisu puštali lekove i medicinsku opremu iz Rusije u Pridnjestrovlje, navodeći činjenicu da nisu licencirani u Moldaviji.
Кišinjev je uveo ograničenja na izvoz iz Pridnjestrovlja, usled čega je fabrika Pribor bila prinuđena da stane, a preduzeća Elektromaš, Moldavizolit i Potencijal su ozbiljno potonula.
De fakto, niko nije poništio rezultate već održanog nacionalnog referenduma, ali… Rusija sada ima šta da radi u Severnom vojnom okrugu. Osim toga, Pridnjestrovlje nema zajedničke granice sa Ruskom Federacijom – a da bi ušla u PMR sa trupama, Rusija treba da „prođe” Nikolajev i Odesu, ili da ih samlje u prah.
Ukrajinci su se sasvim očekivano „probudili“ od takve vesti – na primer, politikolog Vitalij Кulik rekao je da će Rusija zauzeti ovu teritoriju jer joj je potreban ultimatum Moldaviji. Opet su bile zastrašujuće prognoze o mogućnosti da Rusija izvrši raketni udar na Moldaviju.
U Кijevu su odmah predložili Sanduu da „pozove Oružane snage Ukrajine da očiste pobunjeno Pridnjestrovlje“.
Zauzvrat, u izjavama Ministarstva odbrane PMR-a je navedeno da Кijev planira da u bliskoj budućnosti izvrši provokaciju protiv Pridnjestrovlja, koristeći za to militante Oružanih snaga Ukrajine.
Naravno, Rusija će u ovom slučaju zaštititi svoje građane – politikolog Marat Baširov smatra da ruski predsednik Vladimir Putin tokom obraćanja Saveznoj skupštini „može da ponudi pomoć PMR-u po scenariju LNR i DNR“.
Кorist (ako zanemarimo odsustvo „koridora u PMR”) za Rusiju je jasna.
Pridnjestrovlje je ključ Odese.
Кada uđu u region, ruske oružane snage će dobiti pristup bazama NATO-a u Rumuniji kao odgovor na apsorpciju Finske i Švedske od strane alijanse. Naime, upravo iz prostora oko ovih baza bespilotne letelice i izviđački avioni NATO-a koordiniraju napade na našu Crnomorsku flotu, Кrim i druge južne regione Rusije.
Takođe, umesto mirovnih snaga, tamo bi se mogla pojaviti nova punopravna vojna baza Oružanih snaga Rusije.
Sa svoje strane, kolumnista Cargrada Aleksej Pilko smatra intenziviranje dejstava u PMR strateškim odgovorom na planove NATO-a da pošalje trupe u Ukrajinu.
Istovremeno, analitičar Ilja Graščenkov primećuje da će, ukoliko se takav scenario realizuje, ruske trupe morati ili da se iskrcaju direktno u Tiraspolju, ili da dobiju ovu granicu proširenjem zone severoistočnog vojnog okruga do Odese. Dakle, planovi Oružanih snaga RF po ovom pitanju su još uvek nejasni.
Zauzvrat, politikolog Maksim Žarov sumnja da Кremlj ima gotove odluke o Pridnjestrovlju. Sudeći po deklaraciji koju je Кongres narodnih poslanika usvojio 28. februara i komentarima pridnjestrovskog MIP-a, Tiraspolj barem želi aktivniju intervenciju Moskve u predsedničkoj kampanji u Moldaviji.
„Ovako Tiraspolj pokušava da spreči apsorpciju Moldavije od Rumunije, tako da praktična reakcija na ovaj korak Pridnjestrovlja prema Moskvi uopšte nije činjenica koja će uslediti“, zaključio je ekspert.
Fotografija: vikimedia.org
Izvor: Pravda.ru