Evo šta će čovečanstvo jesti u budućnosti
Naučnici su sastavili listu malo poznatih biljaka koje bi se mogle naći na meniju do 2050. godine
U budućnosti biste mogli da doručkujete lažnu bananu ili grickate voće drveta pandanusa.
Rat u Ukrajini je istakao opasnosti oslanjanja na nekoliko useva kojima se globalno trguje. Sa 90% kalorija koje dolazi iz samo 15 useva, stručnjaci iz Kraljevske botaničke bašte u Kju Gardenu u Londonu traže sastojke koji bi nam omogućili ishranu u budućnosti.
Klimatske promene povećavaju rizik od ozbiljnih „prehrambenih šokova“ gde usevi propadaju i cene osnovnih namirnica brzo rastu širom sveta.
Diverzifikacija hrane koju jedemo jedno je od rešenja za ublažavanje gladi, rešavanje gubitka biodiverziteta i pomoć u prilagođavanju klimatskim promenama, kaže istraživač, dr Sem Pirinon.
„Znamo da širom sveta postoje hiljade jestivih biljnih vrsta koje konzumiraju različite populacije i tu možemo pronaći neka od rešenja za ove globalne izazove budućnosti“, kaže on.
Od više od 7.000 jestivih biljaka širom sveta, samo 417 se široko uzgaja i koristi za ishranu.
Pandanus (Pandanus tectorius) je malo drvo koje raste u priobalnim područjima od Pacifičkih ostrva do Filipina. Listovi se koriste za aromatiziranje slatkih i slanih jela širom jugoistočne Azije, dok se voće nalik ananasu može jesti sirovo ili kuvano.
Drvo može da toleriše izazovne uslove, uključujući sušu, jake vetrove i slani sprej, kaže dr Meribel Soto Gomez, jedan od istraživača uključen u projekat.
„To je hrana otporna na klimu i hranljiva koja je takođe ukusna“, kaže ona.
„Bilo bi sjajno da diverzifikujemo izvore hrane kako bismo uključili hranu koja je kulturološki prikladna, hranljiva i koja se može uzgajati u izazovnim uslovima širom sveta“.
Ako Pandanus može da se koristi održivo, bez iscrpljivanja resursa za lokalno stanovništvo, trebalo bi da ga širimo, kaže ona.
Pasulj, ili mahunarke, predstavlja još jednu „hranu budućnosti“. Jeftini su, bogati proteinima i vitaminima B, i prilagođeni su širokom spektru okruženja, od obala okeana do planinskih padina.
U svetu postoji 20.000 vrsta mahunarki, ali mi koristimo samo nekoliko. Smatra se da ih u divljini ima na stotine, a naučnicima još nije poznato.
Još jedna nova hrana budućnosti je enset ili „lažna banana”. Ovo je bliski rođak banane, ali se konzumira samo u jednom delu Etiopije.
Plod biljke nalik banani je nejestiv, ali skrobne stabljike i korenje mogu se fermentisati i koristiti za pravljenje kaše i hleba.
Studije sugerišu da usev nalik banani ima potencijal da nahrani više od 100 miliona ljudi u svetu koji se zagreva.
BBC / A. Chatten