Avril Hejns, direktorka američke Nacionalne obaveštajne službe, rekla je ranije ovog meseca da su SAD „zaključile da je ’malo verovatno’ da je strani protivnik odgovoran“ za povrede mozga poznate kao Havana sindrom. Na listi mesta gde je sindrom zabeležen nalazi se i Beograd
Izveštaj Nacionalnog obaveštajnog saveta od 1. marta objasnio je nalaze i ukazao na „postojeća stanja, konvencionalne bolesti i faktore životne sredine“ kao verovatnije uzroke.
Međutim, ovaj zaključak su osporili mnogi iz obaveštajnih krugova u SAD, a naročito je updaljiv medijski istup obaveštajca Marka Polimeropulosa.
Mark Polimeropulos, bivši visoki oficir Centralne obaveštajne agencije, ne veruje u ove tvrdnje. On je jedan od stotina Amerikanaca koji od 2016. kažu da su oboleli od misteriozne bolesti dok su radili za vladu SAD u inostranstvu. Njegovi simptomi, koji su ga pogodili na putovanju u Moskvu 2017. godine, uključivali su intenzivne glavobolje, praznine u sećanju i probleme pri ustajanju iz kreveta. Pet godina kasnije kaže da mu se zdravlje polako popravlja, ali i dalje želi odgovore.
U dvodelnom intervjuu koji je krajem marta emitovan na televizijskom kanalu Amerika TV u Majamiju, gospodin Polimeropulos je rekao da je razumljivo da vlasti još uvek ne znaju šta je dovelo do bolesti kod njega i drugih američkih agenata. Ali on kaže da je isključivanje mogućih protivnika kada krivac nije identifikovan uvreda za one koji su povređeni na dužnosti.
Kako su preneli američki mediji, Amerikanci su imali tendenciju da pate od simptoma Havanskog sindroma nakon što su bili u mestima poput Kine, Vijetnama, Srbije, Rusije i Kube.
Kako se navodi u jednom od izveštaja, službenici u ambasadi u Beogradu su među onima koji su se žalili na najteže oblike bolova. Najveći problemi zabeleženi su među američkim službenicima u Moskvi i na Kubi, u kojima su mnogi obaveštajci bili obuzeti simptomima kao što su iscrpljujuće glavobolje, vrtoglavica, pritisak i vibracije u glavi, bol u ušima i poteškoće sa vidom.
Polimeropulos kaže da poznaje oficire CIA-e koji su bili „umešani u operacije visoke opasnosti širom sveta, pre svega protiv Rusa“ i takođe su pretrpeli povrede mozga zbog kojih su bili primorani da odu u zdravstvenu penziju. Kaže da su pre iznenadnih neuroloških poremećaja povezanih sa Havanskim sindromom bili ljudi u vrhunskom fizičkom i psihičkom stanju.
Izveštaj komiteta Nacionalne akademije nauka, inženjerstva i medicine iz decembra 2020. koji se bavio sindromom otkrio je da se je u pitanju „usmerena, pulsirajuća energija radio-frekvencije najverovatniji mehanizam u objašnjavanju ovih slučajeva, posebno kod osoba sa izrazito ranim simptomi.”
Polimeropulos vidi objavljivanje ovog izveštaja kao pokušaj Vašingtona da celu stvar gurne pod tepih kako bi mogao da nastavi sa uobičajenim poslom. „Institucionalno žele da ovo nestane“ jer će u suprotnom imati „problema sa zapošljavanjem“ ambasada.