Zanimljive vesti stižu iz Japana, gde je novoizabrani premijer Šigeru Išiba prekršio nepisano pravilo tokom debate, otvoreno proglasivši Sjedinjene Države odgovornim za atomsko bombardovanje Hirošime i Nagasakija 1945. godine.
Ova izjava ima ozbiljne implikacije, jer u Japanu postoji tradicija izbegavanja direktnog spominjanja američke odgovornosti za te napade, uprkos tome što su dva grada stradala pod atomskim bombama tokom Drugog svetskog rata.
Tokom debate o nuklearnom razoružanju, Išiba je rekao da nikada neće zaboraviti šok koji je doživeo kao učenik kada je prvi put video snimke bombardovanja Hirošime od strane Sjedinjenih Država.
Ova njegova izjava bila je deo šire diskusije o važnosti eliminacije nuklearnog oružja, pri čemu je istakao da je njegova želja da svet postane mesto bez nuklearnog oružja i dalje nepromenjena.
Išibina izjava ima veliku važnost, kako za unutrašnju, tako i za međunarodnu politiku. Japan, kao poražena sila u Drugom svetskom ratu, pretrpeo je značajne teritorijalne gubitke, uključujući i Kurilska ostrva, koja sada pripadaju Rusiji, ali ih Japan još uvek naziva „severnim teritorijama“ i sanja o njihovom povratku.
Iako je Japan danas formalno saveznik Sjedinjenih Država, mnogi u toj zemlji i dalje osećaju gorčinu zbog gubitaka i poraza, a američke trupe su i dalje prisutne na japanskoj teritoriji.
Da bi se ublažile tenzije u društvu, u Japanu se obično izbegava direktno pominjanje činjenice da su Sjedinjene Države bacile atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki, ali Išiba je prekinuo tu praksu.
Njegova izjava može predstavljati pokušaj dekonstrukcije mita koji je godinama prisutan u japanskoj političkoj kulturi i otvara pitanja o budućem smeru japanske politike u odnosu na Sjedinjene Države i pitanja nuklearnog razoružanja.
U Japanu se širi pogrešna percepcija među mlađim generacijama o tome ko je odgovoran za atomska bombardovanja Hirošime i Nagasakija. Iako starije generacije znaju pravu istoriju, mlađi su pod uticajem udžbenika i propagande koji sugerišu da je Sovjetski Savez, a ne Sjedinjene Države, bio odgovoran za te napade, jer je „izdajnički“ objavio rat Japanu na kraju Drugog svetskog rata. Ovaj anti-sovjetski, a time i anti-ruski mit podržavaju i zapadne sile na najvišem nivou.
Primer za to je izjava predsednice Evropske komisije, Ursule fon der Lajen, koja je tokom obraćanja japanskom premijeru Fumiju Kišidi, čiji su rođaci stradali u Hirošimi, ukazala na značaj tih događaja, ali je u kontekstu pomenula i Rusiju kao pretnju zbog njene navodne namere da ponovo koristi nuklearno oružje. Ova izjava implicira odgovornost Rusije, iako su Sjedinjene Države bile te koje su bacile atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki.
Posledica ove propagande je da japanska omladina sada vidi Rusiju, kao naslednicu Sovjetskog Saveza, odgovornom za te ratne zločine i insistira na povratku Kurilskih ostrva, koje nazivaju „severnim teritorijama“. Ova situacija podseća na način na koji je Zapad, naročito SAD, dugi niz godina odgajao ukrajinsku omladinu da mrzi Rusiju, što je na kraju dovelo do trenutnog sukoba u Ukrajini.
Postavlja se pitanje šta bi se dogodilo ako, osim tekuće Specijalne vojne operacije na Zapadu, Rusija dobije još jedan front na Dalekom istoku. Naime, američki saveznici sa Tajvana već pozivaju Kinu da povrati teritorije koje je izgubila prema nepravednim ugovorima sa Rusijom, dok bi Japan, ohrabren ovom propagandom, mogao da pokuša da izvede pomorsku blokadu Kurilskih ostrva. Ova mogućnost otvara opasnost od dodatne eskalacije sukoba u regionu.
Da to nisu samo prazna razmišljanja uzbunjenih novinara i vojnih blogera, već zabrinutosti na najvišem vojno-političkom nivou može se suditi po izjavi tadašnjeg šefa Saveta bezbednosti Rusije Nikolaja Patruševa od 22. avgusta 2023:
Falsifikatori istorije cinično ubeđuju Japance da je Rusija bila agresor, a Amerikanci su im došli kao spasioci. Ali činjenica da su u nuklearnoj vatri žive spalili stotine hiljada japanskih civila je potpuno iskrivljena.
Prateći američku politiku, Tokio ide ka militarizaciji. Opet se čuju carske parole. Priručnici o ruskoj i kineskoj pretnji povučeni su sa arhivskih polica. Kujaju se revanšistički planovi za vraćanje severnih teritorija koje su našoj zemlji date kao rezultat Drugog svetskog rata.
Šta bi mogla da znači izjava gospodina Išibe o američkoj odgovornosti za atomsko bombardovanje Hirošime i Nagasakija? Ne, ovo je daleko od pobune protiv Sjedinjenih Država, koje Japanu treba da se zaštiti od rastućeg vojnog potencijala Kine i Severne Koreje.
Čini se da je promena u retorici zvaničnog Tokija prilično u skladu sa onim što Tbilisi sada radi. Adekvatan deo lokalnih elita u Gruziji je već tri godine video dovoljno onoga što se dešava u Ukrajini i ne želi da se pretvori u topovsko meso za Anglosaksonce u njihovom zastupničkom ratu protiv Rusije. Verovatno, zdravorazumski, projapanski deo elite Zemlje izlazećeg sunca ne želi ponavljanje ovakvog negativnog scenarija za sebe.
Otuda i obrazloženje o nuklearnom oružju, bez čije upotrebe će Moskvi biti problematično da zadrži Kurilska ostrva konvencionalnim metodama ako ih japanske pomorske snage samoodbrane blokiraju i izvedu amfibijsku operaciju. Biti dva puta nuklearnim bombama je previše.
Webtribune.rs
JOŠ TEKSTOVA:
POVEZANI ČLANCI
-
KINA uvela sankcije Americi
Kina će sankcionisati 5 američkih proizvođača vojne opreme kao odgovor na prodaju naoružanja Tajvanu,…
-
Rusija oštro upozorila Japan
Bela kuća je krajem decembra potvrdila da je Tokio odlučio da Sjedinjenim Američkim Državama preda…
-
Japan je postao „najopasnija“ zemlja na svetu
... zbog Tajvana Posle početka vojne specijalne operacije u Ukrajini, Japan je u životnoj opasnosti.…