Ruska rublja je dostigla šestonedeljni vrhunac, postavši jača nego pre početka rata u Ukrajini i sankcija Zapada
Ruska rublja je u četvrtak ojačala: sada treba 76 rubalja za američki dolar i 82 rublje za evro, što je najviša vrednost ruske valute od 23. februara, tj. pre početka vojne operacije Rusije u Ukrajini.
Rublja je pala na istorijski minimum nakon što je Rusija pokrenula specijalnu vojnu operaciju, a SAD i njeni saveznici uveli sankcije bez presedana protiv finansijskog sistema zemlje. Ruska valuta je 7. marta pala na čak 150 rubalja za jedan dolar, njen najniži nivo do sada.
Rublja je pala 24. februara, odmah nakon početka vojne operacije, pošto su međunarodne sankcije bile usmerene na rusku valutu.
Zapadne zemlje su takođe zamrzle i devizne rezerve Moskve u inostranstvu, što je otežalo Banci Rusije da podrži rublju prodajom stranih valuta.
Ruska vlada je preduzela korake da stabilizuje ekonomiju pogođenu sankcijama, pomažući valuti da se vrati sa rekordno niskih nivoa. Centralna banka je uvela trenutnu kontrolu kapitala, uključujući zabranu strancima da prodaju rusku imovinu, kao i obaveznu prodaju čvrste valute od strane izvoznika.
Ruska valuta je dobila još jedan podsticaj nakon što je predsednik Vladimir Putin u martu najavio da „neprijateljske“ zemlje koje su uvele sankcije Moskvi sada moraju da plaćaju ruski prirodni gas samo u rubljama. Zahtev je dobio negativan odgovor iz EU, ali su Mađarska i Slovačka rekle da su spremne da prihvate novi način plaćanja.
Zavisnost od ruskih energenata i rekordan tok gasa preko Ukrajine – i pored rata – učiniće da će Rusija ove godine zabeležiti ogroman suficit u budžetu i pored činjenice da će se ekonomija realno smanjiti zbog sankcija Zapada.
Agencije / A. Chatten
Foto: Geti images