Američka svemirska agencija Nasa bi trebalo da da prioritet misiji na Uran, kaže uticajna grupa naučnika
„Ledeni džin“ je sedma planeta u našem Sunčevom sistemu, koja kruži oko Sunca 19 puta dalje od Zemlje.
Posetili smo ga samo jednom ranije, u kratkom preletu od strane sonde Vojadžer-2 1986. godine.
Istraživači smatraju da im dubinsko proučavanje Urana može pomoći da bolje razumeju mnoga svemirska tela slične veličine koji se sada otkrivaju oko drugih zvezda.
Preporuka je data u dokumentu koji je objavila Nacionalna akademija nauka, inženjerstva i medicine SAD (NAS).
Poznato kao „decenijsko istraživanje“, to je zbir onoga što američka istraživačka zajednica misli da su trenutno velika planetarna naučna pitanja i svemirske misije koje su potrebne da se na njih odgovori.
NASA je uglavnom sledila preporuke prethodnih izveštaja Nacionalnih akademija.
Poslednje planetarno dekadno istraživanje, objavljeno 2011. godine, imalo je za svoja dva glavna prioriteta misiju prikupljanja kamenja na Marsu, koji je uradio rover Perseverance, sada na površini Crvene planete; i misija na Jupiter i njegov mesec Evropu, koja se trenutno priprema za lansiranje 2024. Ovo se zove svemirska letelica Evropa Kliper.
Specijalisti koji proučavaju spoljašnje planete u našem Sunčevom sistemu vode kampanju za uzvratnu posetu Uranu ili Neptunu još od svojih susreta sa Voiager-2 u kasnim 80-im. A naučni slučaj je samo ojačao tokom proteklih godina, tvrde zagovornici.
Pogledajte raspon veličina planeta koji se sada otkriva oko drugih zvezda i čini se da dominiraju u opsegu koji je oko tri do četiri puta širine Zemlje. To su Uran i Neptun.
„A to zapravo predstavlja problem za teorije formiranja planeta“, objasnio je profesor Li Flečer, koji je doprineo izveštaju.
„Mislimo da razumemo kako nešto postaje veliko kao Jupiter, i mislimo da razumemo kako nešto postaje veličine Zemlje i Venere. Ali u sredini, u toj vrsti slatkog mesta između tih krajnjih članova – mi ne znamo dovoljno. Ne razumemo u potpunosti kako svet može da počne da raste i raste, a ne samo da postane veličine Jupitera. Misija na Uran bi mogla da nam pomogne da odgovorimo na to“, rekao je naučnik sa Univerziteta Lester u Velikoj Britaniji za BBC njuz.
BBC / A. Chatten