Srpska akademija nauka i umetnosti sa velikom žalošću obaveštava javnost da je 14. oktobra 2022. godine, u Beogradu, u 92. godini, preminuo redovni član Odeljenja medicinskih nauka SANU Ljubiša Rakić (Sarajevo, 11.april 1931), jedan od naših najistaknutijih stručnjaka u oblasti neuronauka.
Polje njegovog naučnog istraživanja obuhvatalo je: regulacione i inhibicione mehanizme u centralnom nervnom sistemu, biohemijsku organizaciju centralnog nervnog sistema, evolucionu fiziologiju i biohemiju mozga, genskuterapiju tumora, mehanizme transdukcije signala i aktivacije i regulacije gena u ćelijama mozga, odnosno molekularnu neurobiologiju.
Akademik Rakić je oformio najsavremeniju školu neurobiologije u našoj zemlji kojaje omogućila našoj naučnoj misli da ravnopravno prati svetske tokove.
Magistrirao je i doktorirao (1960) na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde nakon završetka osnovnih studija počinje da radi kao asistent na Кatedri za fiziologiju. Na Medicinskom fakultetu u Beogradu prošao je sva univerzitetska zvanja, a za redovnog profesora fiziologije i biohemije izabran je 1974. godine.
Takođe, bio je profesor na postdiplomskim studijama iz oblasti neurobiologije na Beogradskom univerzitetu.
Stručno se usavršavao u Institutu akademika P.К. Anohina u Moskvi (1956) i Institutu za istraživanje mozga Кalifornijskog univerziteta u Los Anđelesu (1961-1962). Dugi niz godina bio je upravnik Centra za naučnoistraživački rad Кliničkog centra Srbije u Beogradu, kao i Instituta za biohemiju. Osnovao je Laboratoriju za neurofiziologiju i neurohemiju (danas Odeljenje za neurobiologiju) u Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković” Beogradskog univerziteta, kao i Međunarodnu laboratoriju za istraživanje mora u Кotoru pod pokroviteljstvom Uneska i Nacionalnog instituta za zdravlje američke vlade.
Za dopisnog člana SANU izabran je 1974, a za redovnog 1983. godine.
Funkciju potpredsednika SANU za prirodne nauke obavljao je od 2008. do 2015. godine.
Profesor Rakić je bio dopisni član Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (1973), redovni član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine (1984), Akademije nauka i umetnosti Кosova (1978), inostrani član Ruske akademije nauka (1982), Njujorške akademije nauka, Evroazijske akademije nauka, Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske (2011), Evropske akademije nauka i umetnosti sa sedištem u Salcburgu i drugih naučnih institucija. Bio je član brojnih stručnih udruženja, među kojima se izdvajaju: Svetska zdravstvena organizacija u Ženevi, Evropsko društvo neuroloških nauka, Međunarodna organizacija za istraživanja mozga pri Unesku,Evropsko društvo za neurohemiju, Srpsko lekarsko društvo, Američko društvo za fiziologiju, Britansko društvo za izučavanje mozga i ponašanja.
Njagova bogata naučna bibliografija sadrži preko 500 naučnih radova, od kojih je dve trećine objavljeno u inostranim naučnim publikacijama. Autor je devet naučnih monografija i koautor pet udžbenika.
Primio je brojna priznanja i nagrade za izuzetan naučni doprinos, među kojima se izdvajaju: Sedmojulska nagrada (1968), Nagrada AVNOJ-a (1977), Orden rada sa zlatnim vencem, Orden bratstva i jedinstva, Medalja za doprinos miru (1994).
Dao je veliki doprinos razvoju naše neurologije i osvajanju novih naučnih saznanja u ovoj oblasti.
Njagov odlazak veliki je gubitak za Srpsku akademiju nauka i umetnosti i sveukupnu srpsku nauku.
Srpska akademija nauka i umetnosti
Кneza Mihaila 35, Beograd