Piše: Vladan Dinić
Udruženje građana „Napredni klub“, već deceniju i po, preciznije 14 godina radi ono što bi država Srbija morala da radi?! Brine o političkim pravima srpskog naroda u regionu, piše analize izveštaje, štampa knjige i upozorava državu (u četiri poslednje godine CRNIM KORICAMA) na crno stanje političkih prava Srba u regionu, koji se iz godine u godinu pogoršavaju…
Juče je u „Medija centru“ „Napredni klub“ predstavi 14.-ti Izveštaj o političkim pravima srpskog naroda u regionu o čemu razgovaramo sa liderom „Naprednog kluba“ Dr Čedomirom Antićem, uglednim istoričarem, profesorom, publicistom i, što da ne, perspektivnim političarem na ovoj našoj, po kadrovima, usahloj sceni.
Afera: Vi i „Napredni klub“ ste uporniji u pokušaju da bar narodu, kad ne možete vlastima, ukažete kakav je položaj, politički status i perspektiva Srba u regionu, ako je uopšte ima?
Čedomir Antić: Vi i sami dugo pratite naš rad, dobro ste upoznati na kakve sve probleme „Napredni klub“ nailazi, što u regionu, ali mnogo i u našoj zemlji. Sama činjenica da NEMAMO ministarstvo za ovu oblast jasno pokazuje kakav status Srbi u bivšim republikama, ali i Albaniji, ili u Mađarskoj ima srpski narod. Činjenica je da već četiri godine u Izveštaju stavljamo CRNE KORICE, a u ostaku knjige situacija u kojoj se naši ljudi nalaze i sa čim se sve suočavaju je još – CRNJA!
Afera: Ipak, i to je činjenica da je velika kriza ovladala planetom, da stanovništvo drhti – šta će uopšte biti sa svima nama, pa je možda i u tome razlog da se manje brine o situaciji „preko plota?“
Čedomir ANTIĆ: Jeste da Planetom Zemlja vlada strah. Bio je kraj šestog talasa epidemije korone, u naletu je sedmi… Sad je vrhunac krize između Globalnog Zapada i Ruske Federacije, te rat koji je 24. februara 2022. izbio između Ruske federacije i Ukrajine svakako nisu pogodovali interesima balkanskih država, a da ne govorimo o srpskom narodu koji živi van granica Srbije.
Svi trendovi erozije i suzbijanja ovih prava, proklamovanih ustavima i zakonima susednih država, zbog kojih su korice našeg izveštaja već četiri godine obojene u crno, nastavljeni su i pojačani.
Afera: Utisak je da, iako nije dobro praktično nigde – da je najdramtičnije u Bosni i Hercegovini i na Kosovu i Metohiji?
Čedomir Antić: Produžen je najveći napad na Dejtonski ustav koji sprovode bošnjačke političke partije uz pomoć SAD, Britanije, Nemačke i NATO-a. Pored nelegalnih i nelegitimnih odluka Ustavnog suda, oštećivanja samo Republike Srpske, preko nepoštovanja prava samo manjeg entiteta i konstutativnih naroda prilikom političkog vođenja Bosne i Hercegovine… do kampanja mržnjie, zabrane ulaska u BiH građanima Srbije, ekonomskih sankcija i drugih aktivnosti protiv prava jednog naroda…
Afera: Zar Vama takvo ponašanje samo prema Srbima ne bode oči?
Čedomir Antić: Začuđujuće je da demokratske države koje su branile prava manjina u Srbiji (Jugoslaviji) i Ruskoj Federaciji (SSSR-u), danas suzbijaju srpski narod gde god je u manjini, a u BiH deluje protiv faktički većinskih Srba i Hrvata, ukoliko ovi ne prihvataju umanjenje svoje dejtonske autonomije i stvaranje centralizovane, jednonacionalne „bosanske“ države.
Afera: Poslednjih godina, nekako, u prvi plan su bila zbivanja u Crnoj Gori?
Čedomir Antić: U Crnoj Gori postoji jedinstveni blok sačinjen od širokog spektra političkih faktora počev sa crnogorskim nacionalistima, preko stranaka manjina, do građanskih i disidentskih stranaka.
Iako su moralni pobednici izbora iz 2020. bile srpske stranke, javno je rečeno – i to od zvaničnika SAD – da one ne smeju da postanu deo vlasti. Prvo je srpsko pitanje temeljno obesmišljeno preko delovanja crnogorskog nacionaliste i klerikalnog populiste Zdravka Krivokapića, kome su SAD i ostale države Kvinte omogućile da vlada neparlamentarno, a zatim je pad njegove vlade objašnjen kao borba protiv srpskih stranaka koje u njoj nisu učestvovale.
DPS je do danas podržavao manjinsku vladu nacionalnih manjina, ali potpisivanjem Temeljnog ugovora, ni ta Vlada nije po volji, a Srbi i dalje nisu ravnopravni…
Afera: Bolne tačke su Hrvatska, Kosovo…?
Čedomir Antić: U Republici Hrvatskoj nastavljen je trend obespravljivanja srpskog naroda. Brojni su i česti napadi na etničkoj i verskoj osnovi. Nije sproveden Erdutski sporazum niti je omogućen ravnopravan i masovan povratak prognanih. I dalje su u toku kampanje mržnje protiv Srba i Srbije. Kampanje nacionalne mržnje i pritisci učinili su da na ovogodišnjem popisu bude registrovan izuzetno mali broj pripadnika srpskog naroda.
Na Kosovu – UNMIK traje proces emancipacije nove albanske države. Istekao je rok za moratorijum na međunarodno priznanje uspostavljen Vašingttonskim sporazumom iz 2020. godine i Priština je zatražila prijem u Savet Evrope. Ovaj proces omogućen je i histerijom Zapada zahvaljujući ratu u Ukrajini. Srpska prava propisana međunarodnim sporazumom nisu ispunjena.
Briselski sporazum nije sproveden kada je reč o Zajednici srpskih opština, ali je Srbija popustila i omogućila po albanski nacionalizam povoljne sporazume o energetici i registarskim tablicama vozila. Danas je Severno Kosovo, naseljeno Srbima, pod pretnjom nasilja albanske policije. Napadi na Srbe su česti, kao i prethodnih godina.
Afera: U Severnoj Makedoniji bilo je mnogih promena…?
Čedomir Antić: U Republici Severnoj Makedoniji Srbi i ostale manjine nemaju ona prava koja omogućava većina država bivše Jugoslavije. Pored toga, oni nemaju ni puna verska prava i slobode.
Dolaskom socijaldemokratskeo-albanske koalicije na vlast, odnos prema Srbima je dodatno pogoršan.
Ništa nije promenjeno ni praktično bezuslovnom samostalnošću koju je tzv. Makedonskoj pravoslavnoj crkvi iznenada, pod pritiskom Carigradske patrijaršije, SAD i rata u Ukrajini, krajem proleća 2022. dala SPC.
Na popisu, koji su trideset godina onemogućavali Albanci, utvrđen je veliki pad broja Srba u Severnoj Makedoniji.
Afera: Da pomenemo Sloveniju, Albaniju, Mađarsku, Rumuniju…
Čedomir Antić: U Republici Albaniji i Republici Sloveniji Srbi i ostale manjine nemaju dobar niti recipročan (manjinama tih država u Srbiji) status.
U Mađarskoj i Rumuniji manjinska prava Srba su na srazmerno visokom nivou iako su, posle mnogo decenija obespravljenosti, Srbi danas tek simbolično prisutni u stanovništvu ovih država.
Foto: Media centar