Razgovarao: Vladan Dinić
U životu se često kaže: život piše romane! Dugo sam razmišljao o toj floskuli ili narodnoj umotvorini, ali kada čovek upozna šahovskog velemajstora Irinu Čoluškinu (62), Ruskinju iz Ukrajine (Hersona!) i njenu životnu priču, odjednom shvati u čemu je tajna.
Životna priča Irine Čoluškine, Ruskinje, rođena u Hersonu (Ukrajina) – stvarno je – roman, ali i za Ginisa! U svom “šahovskom životu” ona je bila šampion u pet država!!
U Ukrajini, Sovjetskom savezu, Saveznoj Republici Jugoslaviji, Srbiji i Crnoj Gori, i sad decembra prošle 2022. godine u Srbiji?!
Irina Čoluškina: – Moram gorko i oporo da se našalim: kad god postanem šampion neke države, ta država se – uskoro raspadne!! Nadam se da Srbija u kojoj živim dugo (oko tri decenije), neće doživeti to moje “šahovsko prokletstvo”.
Irina Čeluškina (62) rođena je 1. februara 1961. godine u Hersonu. U Lavovu je završila fakultet – odsek šah, a takav fakultet postojao je tada još samo u Moskvi! Prvi put se iskazala i pokazala ogroman talenat na ukrajinskim takmičenjima za mlade, ali kvalitativni skok u karijeri dogodio se upravo kada je Čeluškina krenula na šahovsku specijalizaciju Lavovskog instituta za fizičko vaspitanje (1979).
Tamo je s njom počeo da radi tada poznati trener Jurij Simkin, koji je dao nemerljiv doprinos i pomogao svojoj učenici da dostigne novi, viši nivo.
I, kao devojka sa 21 godinom života,1982.godine, studentkinja iz Lvova prvi put je stigla do finala prvenstva SSSR-a, pobedivši na ukrajinskom prvenstvu. Irina će ponoviti uspeh i na ukrajinskom šampionatu SSR pet godina kasnije…
Irena, devojka koja obećava nastupa na velikim turnirima i u Piotrkov Tribunalski (1985), postala je međunarodni majstor.
Irena Čeluškina se plasirala i na zonski turnir (1985), ali između brojnih jakih sovjetskih šahistkinja toga doba nije uspela da se plasira na međuzonski turnir, iako je peto mesto bilo očigledan uspeh.
Šampionat SSSR-a 1989. godine, na kojem Gruzijke nisu igrale, završen je pobedom Ruskinje rođene u Ukrajini, a godinu dana kasnije, Irina Čeluškina je podelila 2-3 mjesto na Kupu SSSR-a, da bi te 1989. igrala za reprezentaciju SSSR-a, koja je osvojila egzibicioni turnir, gde su se potezi prenosili telegrafom. Učesnica je i međuzonskih turnira u Azovu (1990) i Subotici (1991), ali se nikad (zasad?) nije domogla Turnira kandidata za prvaka sveta.
Irina Čeluškina i njen trener Jurij Simkin, 1990.godine objavili su sistem testova vežbi za razvoj sposobnosti računanja. Na obostranu nesreću, saradnja je prekinuta, jer se mentor Jurij Simkin preselio u Kijev i počeo da radi na Institutu za fizičko vaspitanje glavnog grada Ulkrajine.
Posle raspada SSSR-a, Čeluškina je u sastavu reprezentacije Ukrajine učestvovala na Evropskom prvenstvu i Olimpijadi 1992. godine…
Na Kongresu FIDE 1992. godine, Ireni Čeluškini priznata je titulu velemajstora.
U Manili su Alisa Galjamova, Marta Litinskaja, Irina Semjonova i Irina Čeluškina osvojile srebrnu medalju na Olimpijadi, a Čeluškina je odlučujuću partiju i poen dobila u meču sa Bugarskom.
U Debrecenu na Evropskom prvenstvu Alisa Galjamova, Irina Čeluškina i Marta Litinskaja trijumfovale su na takmičenju najjačih šahistkinja Starog sveta. Takođe, Irina Čeluškina je igrala za reprezentaciju Ukrajine i na Olimpijadi 1994. godine.
Tih, 90-ih Irina se preselila da živi u Jugoslaviju, ušla je u brak sa Slavoljubom Jocićem (majstorski kandidat u šahu), a 1999. prvi put je postala prvak tadašnje države.
Od 2000. godine Irina je igrala na Olimpijadama i evropskim prvenstvima, prvo za tim Jugoslavije, a zatim za Srbiju.
Šampionka je Jugoslavije i pobednica Evrokupa u „Agrouniverzalu“ i „Podgorici“. Šampionka Srbije u ekipama „Radnički Rudovci“ i „BAS“.
Irina Čeluškina je pobednica mnogih evropskih ženskih turnira. I danas je šahistkinja, koja se uspešno bori i borila sa svetskim šampionkama Nonom Gaprindashvili, Majom Chiburdanidze, Antoanetom Stefanovom, i kao i uvek opasan je protivnik za svakog.
Preživevši rat svoje druge domovine Srbije protiv NATO-a, i izolaciju Srbije, velemajstor Irina Čeluškina je ostala da živi u Beogradu.
Posebnu težinu ima zaslužen trijumf velemajstora i selektora ženske reprezentacije Srbije irene Čoluškinje na nedavno završenom prvenstvu Srbije u Bajinoj Bašti: ne samo što su njen trijumf i prvo mesto za Ginisa, već i što je u 62. godini uspela da „kompletira“ titulu šampiona u pet država (Ukrajina, Sovjetski savez, SR Jugoslavije, Srbije i Crne Gore i Srbije)!
Za divljenje je borbeni duh kojim je za tablom nadvladala udarce sudbine: smrt supruga Slavoljuba Jocića prošlog marta i poslednje dramatične događaje u Ukrajini gde su sada u Ireninom rodnom Hersonu ostale u vrtlogu rata, majka Alla (85) i rođena sestra Svetlana (64), s kojima se povremeno čuje…
$ Izvinite, ali ne mogu da Vas ne pitam o ratu u Ukrajini i Hersonu?
Irina Čoluškina: Ja sam Ruskinja iz Ukrajine. Sada su se tamo podelile čak i porodice. Neverovatno je teško, nema struje, nema vode, potpuna katastrofa i potpuni haos. Ne znam kako sve to preživljavaju moja majka i starija sestra.
$ Da li i koliko često se čujete sa svojom porodicom u Hersonu?
Irina Čoluškina: Čujem se, ali neredovno. Volela bih da ih vidim, da odem do Hersona, ali sada to jednostavno nije moguće. Naravno da je ovaj rat na tlu moje rodne Ukrajine veliko zlo, porodice su se izdelile, mnogi brakovi između Rusa i Ukrajinki i obrnuto su na ivici pucanja, ali to je sudbina svakog rata među bliskima i tu ničeg dobrog nema, i ne može biti…
$ Da li ste se nadali da ćete postati, da kažem, pod „stare dane“, šampion Srbije?
Irena Čoluškinja: Ne da sam se nadala, verovala sam u to! Neke životne sizuacije „primorale su me na to“ i uspela sam. Uz to mnogo mi je pomogao i poraz u prvom kolu, pa sam se i zainatila. Dugo sam putovala do Bajine Bašte, stigla neposredno pred partiju, put je bio iscrpljujući, i ošamućena sam sela da igram. Inače, mnogo mi je drag ovaj uspeh zbog mog supruga Slavoljuba, koji mi je bio veliki oslonac u životu, strašno je voleo šah, i on ga je solidno igrao, pa me je često bodrio da istrajem.
$ Šta Vam znači ova titula?
Irena Čoluškina: Sama titula – ništa! Nisam mlada, nemam 20 godina i zbog tog uspeha neću dobiti ni stipendiju!
$ Pomenuli ste „inat“?!
Irina Čoluškina: Kad izgunim prvu partiju to mi daje veliki podstrek i motiv, uozbiljim se i igram punom snagom.
Irina ne broji titule, čak i ne seća se koliko je „ukrajinskih titula“ osvojila?! Na području bivše Juge više puta pobeđivala, a ova titula prvaka Srbije joj je prva, a ukupno šesta.
Irina Čoluškina: ne vodim takvu evidenciju, ali ipak se i danas sećam one najvrednije… Na maratonskom prvenstvu SSSR imala sam samo jedan remi, uz 11 pobeda i pet-šest poraza. I sećam se odlučujuće partije sa Keteven Kahijani u poslednjem kolu. Inače, više pamtim teške trenutke; na primer kad smo u Manili na Olimpijadi izgubili meč protiv Gruzijki, ili kad smo ispustili veliku priliku na OI u Hanta Mansijsku. Takođe, u tužnim trenucima u životu, a bilo ih je previše, pamtim ko mi je pomogao. Inače, sad najviše dugujem svojoj ćerki Jovani Jocić koja mi stalno pomaže i ponosna sam na nju.
$ Sad, posle titule prvakinje Srbije, koji su Vam planovi na 64 crno-bela polja?
Irina Čoluškina: U martu planiram prvenstvo Evrope u Budvi, jer sam stekla pravo na podršku saveza, kao i na direktno učešćče na sledećem šampionatu Srbije. Inače, rekordi me nikad nisu zanimali. Da jesu, mogla sam da pređem u još neku zemlju, na primer u neku bližu na Balkanu uz dozu oporog humora, kažem: dešava se nešto čudno: kad god postanem šamion neke zemlje, ona se raspadne! Ukrajina, SSSR, SRJ, SCG…
$ Postoji li neka Vaša neostvarena želja?
Irina Čoluškina: Ima ih mnogo, ali u šahu sam mnogo želela da igram na muškom šampionatu Srbije. Nije mi se ostvarilo, ali imala sam nekoliko propuštenih prilika.
$ Kako definišete šah?
Irina Čoluškina: Borba ličnosti. Mentalna borba. Moji uzori u tom delu su Emanuel Lasker i Viktor Korčnoj. I, ne slažem se sa nekim definicijama, kao „igram protif figura, a ne protiv čoveka!
$ „Bije Vas glas“ da ne marite mnogo za teoriju?
Irina Čoluškina: Pa, kad Vam kažem da mi je prva, praktično jedina šahovska knjiga koju sam izučavala kada sam imala 14 godine, bila je ona s partijama Hose Raula Kapablanke, biće vam jasnije. Istina, povremeno gledam partije sa brojnih turnira, ali šahovsku teoriju manje znam od mnogih šahistkinja. Trudim se da igram „iz glave“, što unapred ne mora da bude neki veliki minus, ali…
$ Današnji šah, sve češće, seli se na internet i na onlajn turnire?!
Irina Čoluškina: Današnji šah i onaj u prethodnim vekovima nije – isti, ali novo doba je stiglo. Jedino u ovom vremenu kompjutera muči me činjenica da mašina sve češće tokom partije „menja mišljenje“ i menja ocenu pozicije. Dakle „razmišlja“?!
$ Kakva je budućnost šahovske igre?
Irina Čoluškina: Odumreće, ali nadam se ne dok sam živa! Onlajn turniri su – strašno i nehumano. Ljudi se više ne druže, ne razgovaraju, ne komentarišu uživo. Sad teško možete da vidite i na normalnim turnirima uživo da šahisti posle partije odu zajedno u kafanu, da igraju karte da bi se razonodili, već stave lap-top pod mišku i pravac kući. Istina je i to da što više igraš sebe više izgrađuješ, ali o šahu će se u bliskoj budućnosti govoriti kao o nekoj video igrici, a ne o šahu kao umetnosti i borbi ličnosti…
$ Šta mislite o kvalitetu šaha u Srbiji?
Irina Čoluškina: Jugoslavija je u drugoj polovini prošlog veka bila velesila u šahu, odmah iza SSSR-a, ali danas je šahovska geografska slika sveta dosta drugačija. Posle raspada Sovjetskog saveza i Jugoslavije sve se izmenilo. Iz jednog SSSR-a nastale su mnoge samostalne države koje se sad pojavljuju na Olimpijadama i prvenstu Evrope i više niko ne može da bude prvi kao što se to ranije uvek znalo: SSSR prvi, Jugoslavija najčešće druga, ali…Danas nažalost, posle Gligorića, Ljubojevića, Ivkova, Matanovića, Matulovića, Velimirovića, Milunke Lazarević, Nataše Bojković, Verice Nedeljković u Srbiji je samo, po meni, troje igrača koji obećavaju: Inđić, Ivić i Teodora Injac…Ali još uvek su daleko od svetskog vrha…
$ U čemu vidite problem?
Irina Čoluškina: Verovali ili ne, ali u beograd nijedan jedini šahovski klub nema prostorije! Ranije je bilo drugačije, ali to je, na kraju, sudbina drevne igre!
$ Da li ćete se vratiti u reprezentaciju? Prvak Srbije po pravilu mora da bude u ekipi?!
Irina Čočuškina: I to ne znam! Kao uostalom ni da li ću ostati selektorka reprezentacije. Šahovski savez Srbije, iz nekog razloga je odlučio da se konkurs za selektora ženeske ekipe ponovi. Prijaviću se opet! Zašto, pa zato što sam imala solidan uspeh sa ženskim timom i na prvenstvu Evrope i na Olimpijadi, imam odlično razrađen plan za dalji razvoj ženskog šaha u Srbiji i što to radim najodgovornije, pošteno i iz srca, ali videćemo. Racionalan i opravdan razlog da me sklone s mesta selektora ne vidim, ali danas je sve moguće…
Bajina Bašta, decembra 2022.
Prvi put prvakinja Srbije
- Čoluškina 7, 2. Gajčin 6,5, 3-4. Manakova i Erić po 5, 5-6. Vujčić i Drljević po 4,5, 7-8. Srdanović i Bojičić po 4, 9. Grozdanović 3,5, 10. Dimitrijević 1 poen.
Nekoliko izabranih partija
URS-ch (Women) 1989.White: Ketino Georgiyevna Kachiani-Gersinska – Black: Irina Chelushkina 0-1 1.d4 g6 2.c4 Bg7 3.e4 c5 4.d5 d6 5.Nc3 Nf6 6.Be2 e6 7.Bg5 h6 8.Bf4 exd5 9.exd5 O-O 10.Nf3 Re8 11.Qd2 g5 12.Bg3 Nh5 13.O-O Nxg3 14.fxg3 Nd7 15.Rae1 Nf6 16.Bd3 Bd7 17.Kh1 a6 18.a3 Qb6 19.Bb1 Qc7 20.a4 Rxe1 21.Nxe1 Re8 22.Nc2 Re5 23.Ne3 Qc8 24.Bc2 Qe8 25.Nf5 Bxf5 26.Bxf5 b6 27.g4 Re3 28.h3 Qe5 29.Bd3 Qg3 30.Bf5 Nxg4 31.Bxg4 Be5 32.Kg1 Rd3 33.Qc2 Qh2+ 34.Kf2 Qf4+ 35.Kg1 Bd4+ 36.Rf2 Rd2 37.Qf5 Qxf5 38.Bxf5 Rxf2 39.Bg4 Rxb2+ 0-1
.
URS-ch (Women) 1991. White: Alisa Mikhailovna Galliamova – Black: Irina Chelushkina 0-1 1.c4 g6 2.d4 Bg7 3.e4 d6 4.Nf3 Nf6 5.Nc3 O-O 6.Be2 Nbd7 7.O-O e5 8.dxe5 dxe5 9.b3 Re8 10.Ba3 h6 11.Qc2 Nh7 12.c5 c6 13.Nd2 Bf8 14.b4 a5 15.Nb3 axb4 16.Bxb4 b6 17.Rfd1 Qf6 18.a4 bxc5 19.Ba3 Ng5 20.a5 Ne6 21.Na4 Nd4 22.Nxd4 cxd4 23.Bxf8 Rxf8 24.Nb6 Nxb6 25.axb6 Rb8 26.Qc5 Bb7 27.Rd3 Rfe8 28.Rf3 Qe729.Qc1 Kg7 30.Bc4 Rf8 31.Rh3 Qg5 32.Qa3 c5 33.Qxc5 Bxe4 34.Rg3 Qf6 35.Rb3 Rfc8 36.Qb5 Rc6 37.b7 Rd6 38.Re1 Rxb7 39.Qa5 Rxb3 40.Bxb3 Ra6 41.Qc7 Rc6 42.Qa5 Bc2 43.Bd5 Ra6 44.Qc7 d3 45.Rf1 Ra4 46.g3 h5 47.h4 Rd4 48.Ba2 Ba4 0-1
.
YUG (Women), Vrnjacka Banja 1996.White: Irina Chelushkina – Black: Maia Chiburdanidze 1/2-1/2 1.e4 c6 2.d3 d5 3.Nd2 e5 4.Ngf3 Bd6 5.Be2 Ne7 6.c3 O-O 7.d4exd4 8.cxd4 dxe4 9.Nxe4 Bb4+ 10.Nc3 Nd5 11.Bd2 Bf5 12.O-O Nxc313.bxc3 Bd6 14.Re1 Qc7 15.g3 Nd7 16.Nh4 Be4 17.Bf1 Rfe8 18.f3Bg6 19.Nxg6 hxg6 20.Bg2 c5 21.Rb1 b6 22.f4 Rad8 23.Qa4 Nf624.Qc6 Qxc6 25.Bxc6 Rxe1+ 26.Rxe1 cxd4 27.cxd4 1/2-1/2
7th European Individual Championship (Women), Kusadasi TUR 13. 04. 2006., Round 9White: Irina Chelushkina (Elo 2312) – Black: Elisabeth Paehtz (Elo 2422) 1-0 1. g3 Nf6 2. Bg2 d5 3. Nf3 g6 4. O-O Bg7 5. d4 O-O 6. c3 c6 7. a4 Bf5 8. Nbd2 Qc8 9. Re1 c5 10. dxc5 Qxc5 11. Nb3 Qc8 12. Bg5 Rd8 13. Qc1 Nc6 14. Nbd4 Be4 15. Nxc6 bxc6 16. a5 Re8 17. Bf1 Bf5 18. Bh6 Bh8 19. Bf4 Nd7 20. Nh4 Be6 21. Be3 f622. f4 Bf7 23. f5 e6 24. fxg6 hxg6 25. Bf2 f5 26. Nf3 Bg7 27. Ng5 e5 28. e4 fxe4 29. Bh3 Qd8 30. Be3 Nf6 31. Rf1 Qd6 32. b4 a6 33. Ra2 Be6 34. Nxe6 Rxe6 35. Bc5 Qd7 36. Raf2 Qf7 37. Qg5 Rae8 38. Qh4 Bh8 39. Bxe6 Rxe6 40. g4 Qh7 41. Qg3 Bg7 42. g5 Nd7 43. Qg4 1-0
European Team Championship (Women), Heraklion GRE, 28.10.2007, Round 5White: Irina Chelushkina (Elo „2351) – Black: Jovana Rapport (Elo 2227) 1-0 1. g3 e5 2. c4 c6 3. d4 Bb4+ 4. Nc3 d5 5. Bg2 e4 6. Bd2 Nf6 7. Nxe4 Bxd2+ 8. Nxd2 Qb6 9. cxd5 cxd5 10. Nb3 a5 11. Nf3 Na6 12. O-O Bd7 13. Ne5 Ba4 14. Qd2 Bxb3 15. axb3 Nb4 16. Rfc1 O-O 17. Rc5 Rfd8 18. h3 Ne4 19. Bxe4 dxe4 20. Qc3 h6 21. Qc4 Qe6 22. Qxe6 fxe6 23. Raxa5 Rxa5 24. Rxa5 Rxd4 25. Rb5 Nc6 26. e3Rd2 27. N c4 Rd7 28. Kg2 Kf7 29. Ne5+ Nxe5 30. Rxe5 Rd3 31. Rb5 Rd2 32. Rxb7+ Kf6 33. g4 g5 34. b4 Rxb2 35. b5 Rb1 36. b6 Kg6 37. Rb8 Kf6 38. b7 Kg7 39. f3 exf3+ 40. Kxf3 Rb4 41. Ke2 e5 42. Kd3 e4+ 43. Kc3 Rb1 44. Kd4 Rd1+ 45. Kxe4 Rb1 46. Kd4 Rd1+ 47. Ke5 Rb1 48. e4 Rb5+ 49. Kd6 Rb1 50. e5 Rd1+ 51. Ke6 Rb152. Rd8 Rb6+ 53. Rd6 Rb1 54. Rd7+ Kg6 55. Ke7 1-0
European Team Championship (Women), Heraklion GRE, 4.11. 2007.Round 7White: Ketino Georgiyevna Kachiani-Gersinska (Elo 2404) – Black: Irina Chelushkina (Elo 351) 0-1 1. Nf3 Nf6 2. c4 e6 3. g3 Be7 4. Bg2 O-O 5. d4 d5 6. O-O c6 7. Bf4 Na6 8. Nc3 Ne4 9. Rc1 Nd6 10. c5 Ne4 11. Ne5 f6 12. Nd3 g5 13. Be3 Nxc3 14. bxc3 Nc7 15. c4 Rf7 16. Qb3 Bf8 17. Bd2 Bg7 18. f4 h6 19. Ba5 Qd7 20. Bxc7 Qxc7 21. cxd5 exd5 22. f5Bf8 23. e4 dxe4 24. Bxe4 Kg7 25. d5 cxd5 26. Bxd5 Re7 27. c6 Qb6+ 28. Qxb6 axb6 29. c7 Rd7 30. Bc4 Rxc7 31. Bb5 Rxc1 32. Nxc1 Bc5+ 33. Kh1 Ra3 34. g4 h5 35. gxh5 Kh6 36. Kg2 Kxh5 37. h3 Kh4 38. Nd3 Rxa2+ 39. Kh1 Bd4 40. Bc4 Rd2 41. Ne1 Kxh3 42. Nf3 Rc2 43. Bd3 Rc3 44. Be4 Be3 45. Ng1+ Bxg1 46. Kxg1 Kg347. Rb1 b5 48. Kf1 Bd7 49. Ke2 Bc6 50. Bd3 Kf4 51. Rb4+ Ke5 52. Ke3 Ra3 53. Rd4 Bd5 0-1
Foto: blog šahmat liste