Eni – vodeća italijanska energetska kompanija – trebalo bi uskoro da otvori račun u rubljama kod Gasprombanke kako bi ispunio ruske zahteve za prodaju gasa, što je potez koji italijansku energetsku grupu dovodi u sukob sa Briselom zbog sankcija EU protiv Moskve, izveštava Fajnenšl tajms
Eni-jeva najava dolazi nekoliko dana pre nego što bi trebalo da izvrši sledeće uplate za ruski gas od državnog snabdevača Gasproma. Ruski gas čini skoro 40 odsto ukupnog italojanskog uvoza gasa.
Ruski predsednik Vladimir Putin je u aprilu izdao dekret kojim se od kompanija iz zemalja koje se smatraju „neprijateljskim“ zahteva da plaćaju gas u rubljama, otvaranjem jednog računa u evrima, a drugog u rubljama u Gasprombanci, finansijskom ogranku Gasproma.
Evropska komisija je odgovorila da su revidirani uslovi pokušaj da se nateraju evropske kompanije da zaobiđu sankcije ruskoj centralnoj banci, uvedene kao odmazdu za invaziju Moskve na Ukrajinu u februaru.
Nakon što su Poljska i Bugarska odlučile da ne ispoštuju rusku uredbu, Gasprom je obustavio isporuku gasa obema zemljama. Ali druge kompanije i zemlje su tražile rešenje kako bi održale protok gasa i zaštitile svoje ekonomije, najavljujući moguće sukobe između komisije i 27 država članica, koje primenjuju sankcije.
Portparol Komisije Erik Mamer ponovio je u utorak da bi otvaranje računa denominiranog u rubljama u Gasprombanci predstavljalo kršenje sankcija bloka.
„Sve što prevazilazi smernice koje su date državama članicama — otvaranje računa u valuti predviđenoj ugovorom, plaćanje u toj valuti i davanje izjave da je plaćanje zaključeno kada se isporuka gasa plati u toj valuti — predstavlja kršenje sankcija“, rekao je Mamer i dodao: „Otvaranje drugog računa, u rubljama, zaista prevazilazi smernice koje smo dali državama članicama“.
Eni je rekao da je razgovarao o svom planu sa „italijanskim institucijama” i osporio da će prekršiti sankcije EU.
„Kompanija će privremeno otvoriti dva računa ne dovodeći u pitanje svoja ugovorna prava, koja i dalje predviđaju plaćanje u evrima. Ovaj eksplicitni uslov će biti uključen u proceduru plaćanja“, navodi se u saopštenju.
Kompanija, koja je u 32-procentnom vlasništvu italijanske države, rekla je da će primati fakture i plaćati u evrima – valuti dogovorenoj u njenom dugoročnom ugovoru o kupovini gasa – deponovanjem na račun u evrima.
U roku od 48 sati od plaćanja, agent koji posluje sa moskovske berze će pretvoriti evre u rublje bez uključivanja ruske centralne banke, navodi se u saopštenju.
Eni je pojasnio sa Gaspromom da će se njegove obaveze plaćanja smatrati ispunjenim kada primi uplatu u evrima. „Nova procedura treba da bude neutralna i po ceni i po riziku i da ne bude nekompatibilna sa postojećim sankcijama.
Međutim, Eni je rekao da je i dalje u pregovorima sa Gaspromom kako bi se osiguralo da svaki devizni rizik uključen u sistem padne na Gasprom — za šta je komisija rekla da je veliki problem prilikom procene kršenja sankcija.
U slučaju da od Gasproma ne dobije „potpune, iscrpne i ugovorno utemeljene odgovore“, Eni će pokrenuti međunarodnu arbitražu protiv ruske energetske kompanije.
Nadolazeći sukob između Enija i Brisela doveo bi italijanskog premijera Marija Dragija u delikatan položaj: bivši predsednik Evropske centralne banke bio je jedan od tvoraca sankcija protiv ruske centralne banke, a njena vlada je zakonski sprovodilac sankcija u Italiji. Brisel bi mogao da pokrene sudski postupak protiv Rima ako utvrdi da Italija nije uspela da sprovede sankcije, što je proces koji bi mogao da potraje godinama.
I Francuzi otvaraju račun
Druge evropske kompanije finaliziraju planove za predstojeće plaćanje gasa. Francuska kompanija Engie odbila je da otkrije detalje svog ugovora sa Gaspromom, uključujući i to da li je otvorila račun u rubljama pre „skorašnjeg“ roka za plaćanje.
„Danas imamo vidno polje za rešenje koje će nam omogućiti da plaćamo valutom za ugovor, što se čini prihvatljivim za Gasprom i koje je u skladu sa sankcijama EU“, rekla je u utorak izvršna direktorka Ketrin Mekgregor.
Nemački Uniper, koji treba da plati do kraja meseca, takođe je rekao da očekuje da će plaćati gas na način koji će poštovati sankcije i zahteve Rusije. „Uniper će nastaviti da plaća u evrima“, rekao je portparol, dodajući da je u razgovorima sa Gaspromom o modalitetima u „bliskim konsultacijama sa nemačkom vladom“.
RVE je rekao: „Spremni smo za plaćanje u evrima i otvorili smo i odgovarajući račun. Stoga se ponašamo u skladu sa evropskim i nemačkim propisima.”
Nemačko ministarstvo ekonomije je u poruci na Tviteru pokušalo da ublaži sugestije da se sankcije „olabavaju i da je moguće plaćanje energije u rubljama“.
„Nemačko ministarstvo ekonomije ne zna ništa o tome i po našem mišljenju sve kompanije nastavljaju da plaćaju u dolarima i evrima, u skladu sa svojim ugovorima“, dodaje se.
FT / A. Chatten