Geopolitičke prilike dovele su do naglog zbližavanja Teharana i Moskve, a najnoviji korak u tom pravcu je otvaranje železničke linije između dve zemlje kao i otvaranje prve ruske banke u Iranu
Ruski predsednik Vladimir Putin i njegov iranski kolega Ebrahim Raisi učestvovali su putem video-linka na ceremoniji potpisivanja sporazuma o izgradnji železničke linije između iranskih gradova Rašta i Astare, saopštila je pres služba Kremlja u sredu.
Železnica koja povezuje dva grada deo je Međunarodnog transportnog koridora sever-jug (INSTC), višemodnog tranzitnog sistema od 7.200 kilometara koji povezuje brodske, železničke i drumske rute za kretanje tereta između Indije, Irana, Azerbejdžana, Rusije, Centralne Azija i Evrope.
Ugovor vredan 1,6 milijardi dolara za izgradnju železničke linije Rašt-Astara, projekta u severnom Iranu koji će služiti kao ključna tranzitna ruta u okviru sistema INSTC, potpisali su ruski ministar saobraćaja Vitalij Saveljev i iranski ministar puteva i urbanog razvoja Mehrdad Bazrpaš.
„Jedinstvena transportna arterija Sever-Jug, čiji će deo postati železnička pruga Rašt-Astara, pomoći će da se značajno diverzifikuju globalni saobraćajni tokovi. Prevoz duž novog koridora imaće značajne konkurentske prednosti”, rekao je ruski predsednik. Putin je dodao da će ta ruta značajno smanjiti vreme putovanja i troškove i pomoći u razvoju novih logističkih lanaca“.
Pruga duga 162 kilometra povezaće grad Rašt, u blizini Kaspijskog mora, sa Astarom na granici sa Azerbejdžanom. Kada bude završen, omogućiće transport tereta iz Persijskog zaliva do finske prestonice, Helsinkija, preko ruskog grada Sankt Peterburga. Naravno, pod uslovom da transport u Finsku bude moguć.
Putin je takođe istakao da će nova železnička deonica dati opipljiv doprinos obezbeđivanju globalne bezbednosti hrane.
„Novi autoput je predviđen da se, između ostalog, koristi za prevoz hrane i drugih proizvoda agroindustrijskog kompleksa, koji će biti namenjen kako potrošačima u Iranu, tako i zemljama Persijskog zaliva i Afrike“, istakao je Putin.
Analitičari kažu da bi koridor sever-jug mogao da postane bezbedna alternativa Sueckom kanalu za zaštitu trgovinskih tokova od geopolitičkih posledica. Postojeća transportna infrastruktura je istorijski bila fokusirana na vezu istok-zapad, ali nove rute dobijaju na značaju zbog globalnih pomeranja na svetskim tržištima ka Kini, jugoistočnoj Aziji i Persijskom zalivu.
Izgradnja INSTC-a počela je početkom 2000-ih, ali su se napori na njegovom razvoju intenzivirali u svetlu zapadnih sankcija, usmerenih i na Rusiju i na Iran. Ograničenja su naterala Moskvu da preusmeri svoje trgovinske tokove iz Evrope u Aziju, Afriku i Bliski istok.
Uporedo sa ovom vešću danas je objavljeno da je druga po veličini ruska banka VTB otvorila je filijalu u Iranu. Vest je u utorak na Tviteru ruska Organizacija za promociju trgovine (TPO).
VTB je prva ruska banka koja nudi usluge u Islamskoj Republici, rekao je šef TPO Alireza Pejman-Pak.
Banka u većinskom državnom vlasništvu će promovisati „transparentnost trgovine“ i igrati efikasnu ulogu u prenošenju dela deviznih prihoda u bankarsku mrežu, dodao je Pejman-Pak u svom tvitu.
Prošlog decembra, VTB je pokrenuo uslugu koja omogućava i pojedincima i preduzećima da prenose novac u i iz Irana. Bila je to jedna od prvih ruskih banaka koja je isključena iz SVIFT globalnog platnog sistema zbog vojne operacije Moskve u Ukrajini.
Rusija i Iran su nedavno počeli da produbljuju svoje ekonomske i energetske veze kako bi se suprotstavili zapadnim sankcijama sa kojima se suočavaju obe zemlje.
Zapad pomno prati dešavanja na relaciji Teheran – Moskva. Nedavno je Fajnenšl Tajms objavio tekst u kome se apostrofira zabrinutost Zapada zbog direktne pomorske linije Rusije i Irana preko Kaspijskog jezera i istakao da zapadni zvaničnici razmatraju kako da osujete tu vezu.
Afera / A. Chatten