Rusija navodno planira da koristi novi iranski satelit za špijuniranje ukrajinske vojske i poboljšanje prikupljanja obaveštajnih podataka, u znak produbljivanja vojne saradnje između dve zemlje
To dolazi pošto su ukrajinski zvaničnici u subotu rekli da je Moskva primila iranske naoružane bespilotne letelice koje bi mogle „dramatično da utiču na rat“, piše britanski Telegraf.
Ruski inženjeri se pripremaju da lansiraju satelit, nazvan Hajam, u svemir iz lansirnog postrojenja Bajkonur u Kazahstanu 9. avgusta, što je kulminacija četvorogodišnjeg projekta.
Iran tvrdi da će se satelit, koji je proizvela ruska svemirska agencija Roskosmos, koristiti za praćenje upotrebe vode i poljoprivrede u Iranu.
Ali svemirska letelica je opremljena naprednim kamerama visoke rezolucije i, prema Vašington postu, Rusija želi prvo da koristi satelit nekoliko meseci.
Navodno planira da ga koristi za špijuniranje ukrajinske vojske pre nego što prepusti kontrolu nad svemirskim brodom Iranu.
Mogućnost da Rusija i Iran koriste satelit za špijuniranje neprijatelja izazvala je uzbunu na Zapadu i mogla bi ugroziti oživljavanje iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015. godine koji se raspao pod bivšim američkim predsednikom Donaldom Trampom. Razgovori su ponovo počeli u petak u Beču.
Uključujući Teheran u svoju mrežu snabdevanja oružjem, Kremlj gradi savez koji podržava njegov rat u Ukrajini. Ta podrška već počinje da isplaćuje dividende, tvrde zapadni mediji. Iako nema konkretnog dokaza o tome da Rusija kupuje oružje od Irana, Zapad ovu priču gura dugo a ova vest o satelitu još jedan je prilog tom medijskom projektu.
Glavni izvor za ove tvrdnje o Iranu su – Ukrajinci. Iran je već poslao 46 dronova Rusiji, rekao je Aleksej Arestovič, savetnik ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog.
„Prema nekim izveštajima, čini se da je njihova upotreba već zabeležena“, rekao je on.
Telegraf tvrdi da se Iran nedavno pojavio kao vodeći proizvođač naoružanih dronova. Prošlog meseca, ruski predsednik Vladimir Putin otputovao je u Teheran na trilateralni sastanak sa iranskim predsednikom Ebrahimom Raisijem i turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom.
Zapadne obaveštajne službe su saopštile da je Rusija izgubila veliki deo svojih dronova u prvih nekoliko nedelja rata. Takođe se navodi da je većina ruskih dronova Orlan namenjena za izviđanje, a ne za napadne misije.
Dronovi su odigrali veliku ulogu u ukrajinsko-ruskom ratu.
Bespilotne letelice Bajraktar ukrajinske turske proizvodnje pogodile su ruske tenkove i brodove raketama, dok su komercijalne bespilotne letelice bacale ručne bombe niz otvore tenkova.
Jedan od najboljih dronovaIranski dron Shahed 129 – veliko bespilotno vozilo koje može da ispaljuje protivtenkovske rakete i prenosi slike i video zapise – smatra se jednim od najboljih.
Po uzoru na američki MK-1 Predator i izraelski Hermes 450, ima raspon krila nešto kraći od dužine londonskog autobusa i može da leti brzinom od oko 100 milja na sat do dometa od 130 milja.
Stručnjaci su opisali Shahed 129 kao „veoma sposoban“ i „kičmu“ iranske flote dronova.
Ruski zvaničnici nisu komentarisali, ali prokremljovski ruski vojni analitičari govorili su o potencijalnom uticaju Shahed 129.
Genadij Aljehin, ruski vojni analitičar, rekao je da bi oni mogli da budu prebačeni u donjecke jedinice.
„Ako narodna milicija dobije svoje dronove dugog dometa [i tu] moć i tačnost uništavanja, onda bi se situacija na liniji fronta mogla dramatično promeniti“, rekao je on za novinski sajt Gazeta.ru.
Afera / A. Chatten