Rim i formalno najavio napuštanje kineske inicijative Put svile, četiri godine pošto je Italija postala prva zemlja G7 koja je pristupila inicijativi Pekinga. Strahuje se od reakcija kineske strane
Italijanski premijer Đorđa Meloni dala je pažljivo sročeno saopštenje u nedelju, ističući složenu prirodu odnosa Italije sa Kinom. Ona je navela da se veze Italije sa Kinom protežu dalje od Inicijative Pojas i put (BRI) – odnosno, „Put svile“ kako je poznat u svetu – a zemlja tek treba da donese konačnu odluku o svom uključivanju u tu inicijativu.
Ovo otkriće je usledilo nakon što su italijanski mediji sugerisali da Italija razmišlja o izlasku iz projekta kako bi revitalizovala sporazum o strateškom partnerstvu sa Kinom, prvobitno potpisan 2004. godine, čiji je cilj podsticanje ekonomske saradnje.
Italija je 2019. potpisala pristup kineskom projektu za koji se naširoko tvrdi da je doneo korist jedino Pekingu.
Jedinstvena pozicija Italije kao jedine zemlje G7 koja se pridružila BRI, globalnom trgovinskom i infrastrukturnom planu koji podseća na istorijski Put svile, bila je predmet međunarodne pažnje. S obzirom da je Italija spremna da preuzme predsedavanje G7 sledeće godine, preispitivanje njenih odnosa sa Pekingom moglo bi da posluži za smirivanje zapadnih saveznika koji su oprezni od povećanja kineskog uticaja, dok bi se potencijalna reakcija Kine smanjila na minimum.
Premijer Meloni je priznala da je nekoliko evropskih nacija koje nisu učestvovale u Inicijativi Pojas i put ipak uspele da povremeno neguju povoljnije odnose sa Kinom.
„Pitanje je kako garantovati partnerstvo koje je od koristi za obe strane, ostavljajući po strani odluku koju ćemo doneti o BRI“, istakla je ona na konferenciji za novinare na kraju samita G20 u Nju Delhiju, gde je održala konstruktivne razgovara sa kineskim premijerom Li Ćjangom.
Kina je, preko svog portparola ministarstva spoljnih poslova Mao Ninga, izrazila uverenje u obostranu korist od dalje saradnje u okviru BRI za sve zemlje učesnice.
Italija je dosledno naglašavala da izlazak iz BRI ne bi umanjio njen ukupni odnos sa Kinom. Italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani nedavno je posetio Kinu i istakao povećanu vrednost strateškog partnerstva u odnosu na BRI.
Važno je da Kina nije javno vršila pritisak na Italiju da ostane u BRI, već je odlučila da se fokusira na negovanje bilateralnih veza i produbljivanje praktične saradnje.
Premijerka Meloni je otkrila da joj je Kina uputila poziv da poseti Peking, iako nije određen konkretan datum. Pored toga, Italija je pozvana da učestvuje na BRI forumu čiji je domaćin Kina u oktobru.
U pozadini ovih dešavanja, italijanski političari dovode u pitanje vrednost BRI sporazuma, koji je prvobitno potpisala prethodna administracija 2019. Melonijeva kancelarija je istakla predstojeću 20. godišnjicu odvojenog Globalnog strateškog partnerstva koje su potpisale Kina i vlada koju predvodi Silvio Berluskoni 2004. godine, naglašavajući istorijske veze između dva naroda.
Dok Italija donosi ovu ključnu odluku, svet gleda da vidi kako će razvojni odnos nacije sa Kinom oblikovati njen međunarodni položaj i saradnju u godinama koje dolaze.
Agencije / Afera – A. Chatten