Italijanski predsednik Serđo Matarela kaže da ruska kultura ne treba da bude ‘bojkotovana’
Italijanski predsednik Serđo Matarela rekao je da rusku kulturu ne treba “bojkotovati” kao odgovor na invaziju zemlje na Ukrajinu.
U intervjuu italijanskom listu Korijere dela sera, Matarela je rekao da „kultura nije ratno oružje” i da je važno „držati otvorene kanale komunikacije” sa Rusijom.
„Zabrane ruske književnosti i umetnosti su pogrešan gest“, rekao je predsednik i dodao da je ruska kultura neodvojivi deo evropske istorije.
On je takođe rekao da je „duboko tužan” zbog gubitka života u Ukrajini i da se nada „brzom okončanju sukoba”.
Matarelini komentari dolaze usred rastuće debate o ulozi ruske kulture nakon invazije. Neki su pozivali na bojkot ruskih kulturnih institucija i događaja, dok su drugi tvrdili da bi takav bojkot bio kontraproduktivan i da bi samo dodatno izolovao Rusiju.
Čini se da Matarelini komentari predstavljaju sredinu između ove dve pozicije. On priznaje da su akcije Rusije u Ukrajini neprihvatljive, ali i smatra da je važno održati dijalog i angažman sa zemljom.
Ostaje da se vidi da li će Matarelini komentari uticati na debatu o ruskoj kulturi. Međutim, oni pružaju dragocenu perspektivu o važnosti kulture u vremenima sukoba.
Otkako je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u Ukrajini u februaru 2022. godine, na Zapadu su bili brojni pozivi i pokušaji da se bojkotuje bilo koja ruska umetnost, u znak odmazde. Mnoge zapadne kulturne institucije nastojale su da u potpunosti uklone dela povezana sa Rusijom iz svojih galerija i operskih kuća.
Kardifski filharmonijski orkestar u Velsu izbacio je muziku kompozitora Petra Čajkovskog sa koncerta, britanska Kraljevska opera otkazala je turneju Boljšog baleta, a njujorški Karnegi hol i Metropoliten opera prestali su da dozvoljavaju ruskim muzičarima i organizacijama da nastupaju na svojim mestima.
Afera / A. Chatten