Nemačkoj će biti potrebno najmanje 11 LNG terminala i mnogo godina da se odvikne od ruskog prirodnog gasa, rekli su nemački sagovornici za Izvestiju
Oni su ukazali da pokušaji da se povećaju isporuke tečnog prirodnog gasa sa Bliskog istoka verovatno neće spasiti zemlju od energetske krize.
Tokom prošle godine, Berlin je pokrenuo operacije za puštanje u rad šest LNG terminala, dok zemlja ranije nije imala nijedan. Nemačka nastavlja da se bori sa pronalaženjem alternativnih dobavljača. Još u proleće, ministar ekonomije Robert Habek obećao je da će ta zemlja kupovati gas od Katara kako bi smanjila svoju zavisnost od Rusije, ali nije uspeo da potpiše nijedan dugoročni ugovor tokom posete Dohi u martu.
Nedavna bliskoistočna turneja kancelara Olafa Šolca bila je podjednako razočaravajuća. Između 24. i 25. septembra, nemački lider je uspeo da ispregovara ugovor o kupovini LNG-a od UAE. Prema uslovima ugovora, nacionalna naftna kompanija Abu Dabija ADNOC će isporučiti 137.000 kubnih metara LNG-a. Nakon razgovora u Kataru, Šolc je rekao da će Nemačka tražiti „veći napredak” u pogledu uvoza LNG.
Snabdevanje LNG-om se može očekivati, u najboljem slučaju, za nekoliko godina. Osim toga, druge zemlje imaju dugoročne ugovore sa Katarom.
Štefen Kotre iz frakcije Alternativa za Nemačku rekao je za Izvestiju da je diversifikacija isporuke gasa dobra ideja, a da je njegova zemlja ipak zašla u ćorsokak u svojoj politici sankcija protiv Rusije. Prema Kotreu, Nemačka će morati da izgradi najmanje 11 LNG terminala da bi u potpunosti zamenila ruski gas.
„Realnost je da će biti potrebno više od pukog tampon. Biće potrebne godine da se izgradi pristojna infrastruktura“, upozorio je on. Nemački poslanik je takođe rekao da će nemačka zabrana ruskog gasa imati ozbiljne socijalne i ekonomske troškove u kratkom i srednjem roku.
Viši istraživač na Institutu za svetsku ekonomiju i međunarodne odnose Aleksandar Kamkin rekao je za Izvestija da, iako je LNG tema koja se brzo razvija usred energetske krize, to nije lek za sve. Prema njegovim rečima, pre februara 2022. SAD su izvezle oko 2% svog LNG-a u Nemačku i od tada su povećale obim na oko 6%. Međutim, ovaj skok ne može da se meri sa 40% ruskog LNG-a koje je Nemačka dobijala, a izvoz iz UAE ionako ne bi dozvolio Nemačkoj da izbegne mere štednje, dodao je on.
Izvestija / Afera – A. Chatten