Posle eskalacije izraelskih napada na niz libanskih ciljeva, paravojna grupa Hezbolah je pokrenula velike raketne artiljerijske napade na ključne ciljeve širom Izraela.
Izraelske vlasti odgovorile su prekodom informacija, strogo zabranjujući objavljivanje snimaka napada i izveštavanje o šteti. Izveštava se da je 24. septembra pokrenuto osamnaest značajnih napada, većina njih na vojne baze, koje su prema nekim izvorima imale značajan uticaj na vojne sposobnosti Izraela.
Jedna od zapaženih meta bio je vojni aerodrom Megido, koji je prvo gađan raketama Fadi 1 i Fadi 2, drugi put salvom raketa Fadi 2, a treći put istim sistemom. Druga velika meta bila je vazdušna baza Ramat David, koja je takođe pogođena salvom raketa Fadi 2.
Fadi 1 je sistem kalibra 220 milimetara sa dometom od 80 kilometara, dok je Fadi 2 sistem kalibra 302 milimetara sa dometom od 105 kilometara. Vazduhoplovna baza Ramat David je domaćin tri izraelska skvadrona na avionima F-16C/D četvrte generacije, odnosno skvadron 101 „prvi borac“, skvadron 105 „škorpion“ i skvadron 109 „Dolina“.
Oni predstavljaju preko jedne trećine izraelskih aktivnih F-16 van specijalizovanih jedinica za obuku. Hezbolah je ranije izvodio demonstracije sile sa preletima dronova nad objektom. Vojni aerodrom Megido služi kao druga baza za operacije F-16 u slučaju oštećenja vazdušne baze Ramat David.
Osim napada na pozicije izraelskih vazduhoplovnih snaga, dalji napadi su bili usmereni na bazu Amos, glavnu bazu za transport i logističku podršku za severni Izrael, ponovo koristeći Fadi 1.
Drugi napad je bio usmeren na fabriku eksploziva u Zihronu sa salvom artiljerije Fadi 2 , dok su dalji udari korišćenjem nepotvrđene klase raketa gađali logistička skladišta 146. divizije u bazi Naftali.
Dodatni udari su bili usmereni na: kamp Elijakim južno od Haife sa raketama Fadi 2 i glavna skladišta Severne komande u bazi Nimra. Jedna meta koja je posebno izdvojena je štab Severne komande Izraelskih odbrambenih snaga, koji je u prvom udaru pogođen sa 50 raketa pre nego što ga je drugi udario sa oko 40.
Hezbolah je takođe počeo da koristi svoj sposobniji Fadi 3 raketni sistem, koji je navodno većeg kalibra i ima veći domet, a koristi se protiv baze Šimšon.
Pored napada na vojne ciljeve, Hezbolah je takođe lansirao raketne salve na mete protiv naselja van međunarodno priznatih granica Izraela u znak odmazde za izraelske napade na libanske civilne ciljeve.
Ovo uključuje naselja Kirijat Šmona, Roš Pina, Hagošrim, Kacrin i Gešer Haziv. Osim raketnih i artiljerijskih udara, Hezbolah je na Izrael takođe pokrenuo i napad dronom na štab jedinice pomorskih komandosa Izraelskih odbrambenih snaga Šajet 13 u bazi Atlit, ciljajući koncentraciju ljudstva u objektu.
Snage Hezbolaha i Šajetet 13 imaju dugu istoriju sukoba, uključujući uspešnu zasedu izraelskih komandosa koji je prouzrokovao velike gubitke Hezbolaha tokom devedestih godina prošlog veka, i uspešan napad istih na položaje Hezbolaha 2006. godine, koji je izazvao više gubitaka militanata.
Hezbolah i Izrael su učestvovali u gotovo kontinuiranoj seriji okršaja od oktobra 2023. godine, pri čemu je Hezbolah u više navrata demonstrirala sofisticirane vojne sposobnosti.
Ovo je uključivalo mogućnost korišćenja niza bespilotnih letelica i artiljerije za složene operacije suzbijanja protivvazdušne odbrane, uključujući neutralisanje izraelskih sistema protivvazdušne odbrane Gvozdene kupole.
(TV Front)