Izraelski parlamentarci ljuti na ukrajinskog predsednika
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski obrato se putem videa izraelskom parlamentu, Knesetu. U obraćanju punoj sali Kneseta, Zelenski je kritikovao Izrael zbog svog držanja i optužio tu zemlju da ne čini dovoljno kako bi zaustavila ili osudila Rusiju.
Izrale je odbio da prekine diplomatske odnose s Rusijom i nije direktno osudio vojnu operaciju te zemlje u Ukrajini. Međutim, od početka rata u Ukrajini 24. februara, Izrael se angažovao kao posrednik i – uz Tursku – jedan je od glavnih međunarodnih posrednika između Kijeva i Moskve.
Međutim, ukrajinski predsednik Zelenski izazvao je negodovanje izraelskih poslanika kada je uporedio ono što Rusi rade u Ukrajini sa Holokaustom.
U najvatrenijem delu svog obraćanja, Zelenski je optužio Ruse da ponavljaju retoriku nacista, koji su pozivali na „konačno rešenje jevrejskog pitanja“. On je tvrdio da slične reči sada zvuče iz Moskve, ali „u vezi, da tako kažem, prema nama, na ’ukrajinsko pitanje‘“.
Takva poređenja, kao i njegove opaske o ukrajinskom narodu koji je „pre 80 godina napravio svoj izbor“ da spasava Jevreje, izazvali su određeni gnev izraelskih poslanika i medija, a neki su ih nazvali pokušajem „prepisivanja istorije“ i poricali ulogu Ukrajine i njenih nacističkih kolaboracionista u Holokaustu.
„Njegova kritika Izraela bila je legitimna, kao i njegovo podizanje očekivanja od nas, ali ne i njegovo ogorčeno i smešno poređenje sa Holokaustom i njegovim pokušajem da prekroji istoriju i izbriše ulogu ukrajinskog naroda u pokušajima da se istrebi jevrejski narod“, rekao je lider Verske cionističke partije Bezalel Smotrič.
Tvrdnja Zalenskog „graniči sa poricanjem Holokausta“, rekao je poslanik Likuda Juval Štajnic. „Rat je uvek strašna stvar… ali svako poređenje između redovnog rata, koliko god bio težak, i istrebljenja miliona Jevreja u gasnim komorama u okviru Konačnog rešenja je potpuno izvrtanje istorije“.
Ministar komunikacija i poslanik Nove nade Joaz Hendel napisao je na Tviteru da se „divi“ Zelenskom i podržava ukrajinski narod „srcem i delom“, ali je napomenuo da je deo genocida nad Jevrejima nacističke Nemačke „takođe izvršen na ukrajinskoj zemlji“. Dok je „rat užasan, poređenje sa užasima Holokausta i konačnim rešenjem je nečuveno“, dodao je on.
Izraelska vlada je odlučila da zvanično ne komentariše kontroverzne izjave ukrajinskog predsednika. „Nastavićemo da pomažemo ukrajinskom narodu koliko god možemo i nikada nećemo okrenuti leđa nevolji ljudi koji poznaju užase rata“, napisao je na Tviteru ministar spoljnih poslova Jair Lapid, ponovivši svoju osudu „napada na Ukrajinu“.
Predsednik Kneseta Miki Levi zahvalio je Zelenskom i rekao da se moli za okončanje rata u Ukrajini. Takođe je izrazio nadu da će Zelenski, kada se to dogodi, posetiti Jerusalim.
Predsednik Vladimir Putin rekao je da vojna ofanziva Moskve ima za cilj da „demilitarizuje i denacifikuje“ ukrajinsku vladu. Kijev je više puta negirao da ima problem sa radikalnim nacionalizmom, često ukazujući na svog jevrejskog predsednika kao dokaz, iako je Ukrajina prihvatila brojne nacističke saradnike iz Drugog svetskog rata, kao što je Stepan Bandera.
Bataljon Azov, neonacistička grupacija, korišćen je za suzbijanje protesta nakon svrgavanja izabranog rukovodstva Ukrajine 2014.
Afera / A. Chatten