Piše: Vladan Dinić
Jurij Ljvovič Averbah, ruski šahovski velemajstor (bavio se i skijanjem, hokejom, odbojkom i boksom) 8. februara 2022. godine napunio je 100 godina i jedini je živi velemajstor na svetu, koji je započeo drugi vek života! A među “top 10) najstarijih živih velemajstora visoko na tabeli stoje i naši korifej i inž. Verica Nedeljković (93). Aleksandar Matanović (92), Bora Ivkov (89)…
* * *
Jurij Lvovič Averbah se na crno-beloj svetskoj listi glasno pojavio sredinom prošlog veka, igrajući na dva međuzonska turnira (1952. i 1958.) i na čuvenom Turniru kandidata (Cirih 1953.).
Godine 1954. Averbah je postao prvak SSSR-a, a dve godine docnije podelio je 1-3 mjesto na prvenstvu “zbornaje komande”. Bilo je to vreme njegovih velikih uspeha, kada su u SSSR-u očekivali da se popne na krov crno-bele planete… Ali, nije stigao do vrha Olimpa, i do meča sa tadašnjim prvakom sveta, velikanom drevne igre Mihailo Botvinikom (koji ne 1948. godine na Turniru kandidata u Hagu, bio prvi i preuzeo upražnjeno mesto na tronu, upražnjeno posle misteriozne smrti (mnogi misle ubistva?!) šampiona sveta Aleksandra Aljehina…
Istina, možda nije stigao na vrh iz “prostijeg razloga”: tih godina u crno-beloj areni blistali su korifeji: Paul Keres, David Bronštajn, Vasilij Smislov, Tigran Petrosjan, Jefim Geler, Mihail Talj, Boris Spaski, Viktor Korčnoj, naš Svetozar Gligorić, a na Zapadu rastao i stasavao Džejms Robert Bobi Fišer…
Jurij Lvovič Averbah rođen je 8. februara 1922. godine u Kalugi. Otac Lev Lazarevič je radio kao šumar, bavio se snabdevanjem Moskve ogrevnim drvetom. 1930-ih je bio uhapšen, ali je godinu dana kasnije pušten zbog revizije slučaja. Majka – pravoslavna pobožna žena predavala je ruski jezik i književnost. Porodica se preselila u Moskvu 1925. godine.
Godinu dana se bavio skijanjem, hokejom, odbojkom, prikupljanjem maraka i boksom. Zatim je bokserske rukavice zamenio za šah. Dobio je četvrtu kategoriju na turniru u Parku kulture Gorkog. Godine 1939. upisao je Moskovski državni tehnički univerzitet Bauman. Početak rata dočekao je 22. juna 1941. u fabrici parnih lokomotiva u Kolomni, gde je prošao industrijsku praksu. Zajedno sa drugim studentima poslan je u oklopnu bazu u blizini Naro-Fominska, gde je popravljao tenkove i traktore…
Posle uspešnih šesdesetih godina prošlog veka, polako i postepeno, Jurij Averbah je počeo sve manje da preferira aktivno igranje, a više da se bavi novinarstvom, pisanjem knjiga iz teorije, kao i trenerskim, a i sudijskim poslom.
Godine 1962. imenovan je za glavnog urednika” Šaha u SSSR-u”, jedne od, tada, najprestižnijih šahovskih publikacija u svetu. Na ovoj poziciji, Jurij Lvovič Averbah radio do kraja dvadesetog veka, a 90-ih je časopis promenio naziv u „Šah u Rusiji“.
– Averbah u svetskom šahu je čovek-epoha, veličanstveni ledolomac koji prelazi okean šahovske istorije. Izuzetan velemajstor, sudija i teoretičar, istoričar i pisac, istaknuta ličnost FIDE i nacionalnog saveza, svoj pravi poziv pronašao je u šahu i stvorio je svoj svet – svet Jurija Averbaha, za časopis “Šah u Rusiji” je govorio Dmitry Plisetsky, dugogodišnji zamjenik Jurija Averbaha.
Bivši šampion sveta Vasilij Smislov je od detinjstva bio blizak sa Averbahom: Obojica su 1938. postali prvaci SSSR-a među mladićima: Averbah – u starosnoj grupi do 16 godina, Smislov – do 18 godina. Ostali su prijatelji za ceo život.
U kvalifikacionom ciklusu 1982-84, Averbah je bio sekundant Vasilija Vasiljeviča, koji je tada stigao do finalnog meča kandidata sa Garijem Kasparovom – fenomenalan uspeh za 62-godišnjeg bivšeg svetskog šampiona.
Pre toga, Averbah je bio sekundant i Petrosjanu i Talju, a još ranije – sparing partner samom Botviniku…
I danas, nema šahiste koji nije učio iz više tomova šahovskih završnica.
Zaista, ko ne poznaje Averbachov sistem u Kraljevoj indijskoj odbrani ili njegove višetomne radove o teoriji završnica „Šta trebate znati o završnicama“, koja je i danas Biblija o završnicama…taj nije šahista!
Pored toga, Yuri Lvovich Averbah je postao i jedan od najcenjenijih šahovskih sudija. Sudio je mečeve Kasparov-Short (1993.) i Kasparov-Kramnik (2000.) za svetskog šampiona, FIDE Svetskom prvenstvu (2001./2002.) i Svetskoj olimpijadi (1994.).
Nije uzalud predgovor Garija Kasparova Averbahovoj novoj knjizi „Istorija šaha: od Čaturange do danas“ nazvan „Vodeći prosvetitelj“.
Šta god da je velemajstor Jurij Lvovič Averbah preduzeo za sto godina svog života, u svemu je uspeo!
Za svoj “najveći uspeh” Averbah u intervjuu povodom stotog rođendana je rekao: Pobeda u simultanci nad Andreom Lilienthalom 1938. godine. (Iznenađujuće?!
Ali i ne – pre Jurija Lvoviča Averbaha, Andre Arnoldovič Lilienthal (koji je preminuo u 99. godini), bio je najstariji velemajstor na svetu. A u istoriji šaha Lilienthal je dobio, kao šesti na planeti, najvišu titulu-velemajstora od FIDE 1950. godine, i bio među prvih 27 velemajstora, a Averbah 1952. godine – trideseti po redu.
„Topovi još spavaju na svom mestu
I konji se još nisu pridružili bici,
A Averbah je već ispred –
Po alfabetu.“
Pesnik Jevgenij Iljin jednom je posvetio ovaj epigram svom prijatelju, čoveku čije je ime prvo u bilo kom šahovskom priručniku zbog „uspešne“ kombinacije prvih slova prezimena.
Bez sumnje, Jurij Lvovič Averbakh je vodeći šahovski akademik.
Фото © ТАСС / Сергей Бобылев