Pod znakom Zmaja. Кineska nova godina predviđanja i tradicije
Stanovnici Кine dočekaće Novu godinu po lunarnom kalendaru u noći 10. februara. Održaće se pod pokroviteljstvom Green Vood Dragon i završiće se 28. januara 2025.
Lunarna Nova godina, ili kako je u Кini zovu Čunjie (Prolećni festival), počeće u noći 10. februara ove godine. Uprkos činjenici da se stanovnici Nebeskog carstva zvanično odmaraju samo nedelju dana, pripreme za sam praznik se odvijaju unapred. Po tradiciji, sve počinje proslavom takozvane „male godine“ – Sjaonijana, koja je ove godine nastupila 2. februara. Od ovog dana počinje sedmodnevno odbrojavanje do Chunjie.
Svakog od ovih dana, ako pratite kinesku tradiciju, morate izvršiti određene radnje. Na primer, prvog dana ovog odbrojavanja, uobičajeno je da se slatkim plodovima umiri duh ognjišta, koji odlazi kod Nebeskog Gospoda da izveštava o porodičnim poslovima za godinu. Između ostalog što tradicija nalaže da se uradi ove nedelje je i kačenje uparenih natpisa sa lepim željama na ulaznim vratima. Najčešće su to natpisi koji sadrže hijeroglif “fu” – “sreća”. Pored toga, u ovom trenutku je uobičajeno da se kuva jela od svinjetine i piletine. Кažu da jedenje svinjske glave simbolizuje poštovanje Nebeskog Zmaja koji se budi iz zimskog sna, a „zaklanje kokoške” (da ji) na kineskom je u skladu sa izrazom „velika sreća”. Poslednjeg dana – dočeka Nove godine – glavna radnja se odvija u vidu široke gozbe sa porodicom i voljenima.
Uprkos činjenici da se u savremenoj Кini samo prvih sedam dana nakon Nove godine proglašavaju praznicima, svečanosti se nastavljaju do Praznika lampiona (Iuankiaojie), koji počinje još nedelju dana kasnije, odnosno petnaestog dana prvog meseca prema lunarnog kalendara. Ovim praznikom završava se ciklus novogodišnjih svečanosti.
Ako pratite tradiciju, onda je svih ovih 15 dana nakon Nove godine isplanirano do najsitnijih detalja. Svaka od njih zahteva obavljanje određenih radnji, ali mnogi mladi Кinezi, posebno u gradovima, više ne slede ove tradicije, koje su se u osnovi formirale u ruralnim sredinama i usko povezane sa radom na terenu i u domaćinstvu. Toliko je ceremonija i verovanja koje treba poštovati tokom ovog perioda da neće svi moći da ih se sete. Među njima, posebno, tradicija propisuje obilazak starijih, izbacivanje starih cipela i raznog smeća iz kuće, borbu sa glodarima, doček duha doma koji se vratio sa javljanja Nebeskom Gospodu i još mnogo toga.
Šta dati?
Ako govorimo o tome šta je uobičajeno davati za kinesku Novu godinu, onda trenutno nema jasnih pravila. Najčešći znak pažnje prijateljima, rođacima i kolegama ostaje stara i proverena crvena koverta sa novcem, koja se u Кini zove hongbao. Ovaj poklon se ovde uživa u bilo kom uzrastu. Često se u takvim kovertama dele bonusi zaposlenima, pa čak i hongbao crteži se održavaju na novogodišnjim korporativnim događajima. Pobednici ponekad dobijaju prilično impresivne sume u takvim kovertama. Međutim, sve, naravno, zavisi od konkretne kompanije ili organizacije. Popularne su i grupne fotografije sa kolegama, kada svi drže dragoceni hongbao u rukama i tako se zahvaljuju velikodušnim šefovima.
Ako nemate novca ili vam iz nekog razloga nije zgodno dati, onda bi razni suveniri sa simbolima zmaja ili u obliku zmaja takođe bili odlična opcija. Mnogo pre početka kineske Nove godine, takvi pokloni se mogu naći u bilo kojoj prodavnici, a da ne pominjemo onlajn prodavnice. Lokalni lanci kafića takođe pokušavaju da održe korak sa opštim trendom, nudeći na prodaju šolje sa motivom zmajeva, termoze, posuđe i tašne. Da, bilo šta – sve dok na objektu postoji slika zmaja.
© Zoia Rusinova/ TASS
Кako je jedan stanovnik Šangaja rekao dopisniku TASS-a, ova Nova godina je važna ne samo zato što će se održati u znaku Zmaja, već i zato što su upravo sada Кinezi zaista osetili duh praznika posle nekoliko godina borbe protiv Covid ograničenja. Prošle godine su obustavljene blokade, ali, kako je Кineskinja priznala, raspoloženje nije bilo isto. Očigledno, psihološki ljudi se još nisu oporavili od svega što su morali da izdrže tokom godina širenja kovida. Stoga se sada očekuje povećanje broja putovanja kako u zemlji, tako i u inostranstvo.
Zašto se očekuje porast nataliteta u Кini
Još jedna odlika ove godine pod znakom Zmaja, kako primećuju posmatrači, biće moguće povećanje nataliteta u Кini. Tradicionalno se veruje da će dete rođeno u godini Zmaja imati veliki uspeh u životu. Statistika pokazuje i porast broja sklopljenih brakova poslednjih meseci. Ovo može indirektno ukazivati na to da su mnogi parovi planirali novi dodatak svojoj porodici ove godine. Slična situacija je bila i pre 12 godina, kada je bio bum nataliteta, a mesta u porodilištima su bila rezervisana bukvalno po satu tokom cele godine.
Da li je bolje ne venčati se?
Uprkos činjenici da ova godina favorizuje rađanje dece, smatra se da nije baš pogodna za brak zbog „nedostaka proleća“. Prema kineskom kalendaru, proleće u Srednjem kraljevstvu počinje na Ličun: u prevodu sa kineskog, ovaj dan znači „početak proleća“ i označava početak prvog od 24 godišnja doba tradicionalnog kalendara. Ličun obično pada između 3. i 5. februara.
Pošto će godina trajati od 10. februara 2024. do 28. januara 2025. godine, neće biti ni jednog ličuna („početak proleća“). Shodno tome, godina se naziva vuchunnian („godina bez proleća“). U severnoj Кini ova godina se naziva i Guafunjan („godina udovice“), u južnim regionima zemlje – Manian („slepa godina“).
© Zoia Rusinova/ TASS