Svetu je i dalje potrebna ruska nafta da bi zadovoljio rastuću potražnju, navodi agencija
Zaoštravanje tržišta tečnog prirodnog gasa (LNG) i smanjeno snabdevanje od strane velikih proizvođača nafte stvorili su „prvu istinski globalnu energetsku krizu“, rekao je Fatih Birol, izvršni direktor Međunarodne agencije za energiju (IEA).
Govoreći na Singapurskoj međunarodnoj nedelji energije u utorak, šef IEA je rekao da će porast uvoza LNG-a u Evropu i potencijalni oporavak kineskog apetita za gorivom zaoštriti stanje na tržištu. U međuvremenu, samo 20 milijardi kubnih metara novog LNG kapaciteta će doći na tržište sledeće godine, navodi Birol.
On je nedavnu odluku OPEK+ da smanji proizvodnju za dva miliona barela dnevno (bpd) opisao kao „rizično“, napominjući da IEA ove godine vidi rast globalne potražnje za naftom od blizu dva miliona barela dnevno. „(To je) posebno rizično jer je nekoliko ekonomija širom sveta na ivici recesije, ako govorimo o globalnoj recesiji… Smatrao sam da je ova odluka zaista nesrećna“, rekao je Birol.
On je ukazao da naglo rastuće svetske cene nafte, prirodnog gasa i uglja pogađaju potrošače, koji se takođe suočavaju sa rastućim troškovima hrane i usluga.
Evropa bi mogla da preživi ovu zimu, ako vreme ostane blago, smatra Birol. „Osim ako nećemo imati izuzetno hladnu i dugu zimu, osim ako ne bude bilo kakvih iznenađenja u smislu onoga što smo videli, na primer eksplozije gasovoda Severni tok, Evropa bi ovu zimu trebalo da prođe sa nekim ekonomskim i socijalnim modricama“, rekao je on.
Svetu će i dalje biti potrebna ruska nafta da bi zadovoljio rastuću potražnju, dodao je on, napominjući da šema ograničenja cena zemalja G7 i dalje ima mnogo detalja koje treba izgladiti i da će zahtevati saradnju velikih zemalja uvoznica nafte.
Birol veruje da „…svetu je još uvek potrebna ruska nafta da bi tekla na tržište za sada. Osamdeset do devedeset odsto je dobar i ohrabrujući nivo da bi se zadovoljila potražnja.”
RT / Afera – A. Chatten
Foto-Getnewsalert