Zapadni mediji uglavnom relativno neutralni. Ruski mediji dali više prostora srpskoj strani
Gotovo svi svetski mediji izvestili su o pucnjavi u selu Banjska na Kosovu kada je tradalo četvoro ljudi. Izveštaji većine svetskih medija se uglavnom svode na iznošenje podataka o incidentu – kada se desio, ko je bio umešan i šta je ko rekao.
Međutim, vide se neke jasne razlike u načinu na koji je priča predstavljena na Zapadu a kako u drugim krajevima sveta.
Svi zapadni mediji i svetske agencije (BBC, Gardijan, AP, AFP, Rojters) navode da je do incidenta došlo u području koje je „na granici“ Kosova sa Srbijom. Zapravo, u svim tim izveštajima (kao i mapama koje su objavljene) uopšte se ne pominje da je Kosovo deo Srbije ili, u najmanju ruk, da je status Kosova još uvek pod znakom pitanja. (Sa druge strane, kada izveštavaju o Ukrajini, uvek prikažu Krim posebno obojen i označavaju da je „anektiran od Rusije 2014“, ili, što se posebno u poslednje vreme pojavljuje, piše „Krim, teritorija koju je okupirala Rusija“. Kada je o Kosovu reč, ne stoji da je to „teritorija koju je okupirao NATO“.) Štaviše, AP u svom izveštaju podvlači da je Kosovo „bivša pokrajina Srbije“.
Zapadni mediji su u svojim izveštajima uključili i veoma pikselozovanu sliku – koju je objavila albanska strana – a na kojoj se vidi sveštenik kako razgovara sa jednim maskiranim čovekom. Osim slike, nisu date nikakve spekulacije niti indicije da je crkva u Banjskoj bila umešana ili pružala ikakvu podršku naoružanim osobama.
Britanski BBC naveo je da su Beograd i Priština brzo razmenili optužbe povodom incidenta. Britanski javni servis ističe da je ovo najveća eskalacija na Kosovu „u poslednjih nekoliko godina“.
AP javlja da je na Kosovu žalost zbog ubistva policajca, navodeći da su neki od naoružanih ljudi još uvek na slobodi na severu pokrajine.
Kineska agencija Sinhua prenela je vest o incidentu, mada se na sajtu tog medija najviše prostora daje govoru predsednika Srbije Aleksandra Vučića u kojem kritikuje Zapad zbog dvostrukih standarda u međunarodnim odnosima.
Al Džazira je dala nešto više balansiran izveštaj. Oni su preneli podatke koje su objavile i srpska i albanska strana ali je naglasak više bio na to da je reč o obračunu između albanske policije na Kosovu i organizovane kriminalne grupe. Takođe, u tekstu o ovom incidentu, Al Džazira daje i istorijat dešavanja na Kosovu kao i mapu koja pokazuje administrativne linije a ne državnu granicu između Kosova i ostatka Srbije.
Ruski mediji su dali najviše prostora srpskim pogledima. Ruska agencija Tass je u prenela čitave delove nedeljne konferencije Aleksandra Vučića. Ruska Gazeta prenosi da je najnoviji događaj znak novog pogoršanja dešavanja u regionu i ističe da su u ponedeljak razgovarali ruski ambasador Bocan-Harčenko i Aleksandar Vučić.
Mediji u drugim velikim zemljama poput Indije i Brazila uglavnom su prenele vesti zapadnih agencija o jučerašnjm događajima na Kosovu.
Afera / A. Chatten