Gotovo svi svetski mediji na naslovnim stranicama sajtova istakli vest o tragičnom događaju u Srbiji. Izveštaji su često detaljni i uključuju mapu srpske prestonice gde je obeležena škola u kojoj se desio napad. Ističe se da Srbija ima striktne zakone o držanju oružja. Neki mediji navode da je reč o priči koja se „još razvija“, najavljujući dodatno izveštavanje
Britanski Bi-bi-si na naslovnoj stranici sajta ima vest o „Masovnoj policijskoj operaciji posle ubistva učenika u školi“. U opširnom članku na sajtu, Bi-bi-si navodi detalje zločina i citira izjave srpskih zvaničnika, ali takođe navodi i da su roditelji nezadovoljni što im policija nije blagovremeno dala više informacija.
Bi-bi-si ističe da su „masovna ubistva relativno rekta u Srbiji“ za koju se ističe da ima „veoma striktne zakone o oružju“, mada se navodi da je po broju registrovanih vlasnika vatrenog oružja Srbija „među najvišima u Evropi“.
Britanski servis podseća da je „zapadni Balkan preplavljen stotinama hiljada komapa nelegalnog oružja nakon ratova i nemira devedesetih“. „U 2019. je procenjeno da na 100 stanovnika u Srbiji, 39,1 ima oružje“ što stavlja Srbiju na treće mesto u svetu, iza SAD i Crne Gore.
I Gardijan izveštava o napadu na svojoj naslovnoj stranici. U članku se ističe da Srbija ima striktne zakone o oružju i dodaje da su srpske vlasti sprovele „nekoliko amnestija pozivajući ljude da predaju ili registruju nelegalno oružje“.
Ruski Tas daje kratku vest o napadu i ističe da je dečak koji je počinio zločin u torbi imao molotovljeve koktele.
Nemački Frankfurter Algemajne Cajtung u tekstu pod naslovom „14-godišnjak sa očevim pištoljima“, ističe da je napadač smatran za „uzornog učenika“.
U tekstu pod naslovom „Učenik sedmog razredao ubio osmoro u školi“, Njujork Tajms prenosi vest o masakru, dajući mapu Beograda i adresu gde se pucnjava desila. List takođe ističe da je dečak koji je počinio zločin „sam pozvao policiju“. Kao i Bi-bi-si, Njujork Tajms podseća da Srbija ima mnogo oružja i da „mnogi Srbi drže oružje radi zaštite“.
Politiko tragediju u Beogradu poredi sa napadom na srednju školu u blizini Štutgarta, u Nemačkoj, 2009. godine u kojem je tinejdžer ubio 15 ljudi.
Rojters daje opširan i detaljan izveštaj iz Beograda, uključujući i veliki broj slika sa lica mesta.
Kineski „Čajna dejli“ se poziva na izveštaje RTS-a o događaju i citira izjavu predsednika opštine Vračar Milana Nedeljkovića datu RTS-u, da se ovako nešto „nikada nije desilo u beogradskim školama“.
Za razliku od drugih stranih medija, britanska televizija Skaj Njuz navela je ime i prezime počinioca napada. Skaj Njuz na naslovnoj strani sajta ima vest o pucnjavi a članak je ilustrovan slikom na kojoj se vidi dečak koji je počinio zločin, koji ima jaknu preko glave i koga policija stavlja u kola. U opširnom i detaljnom članku Skaj njuz prenosi i detalje o napadu, i izjave ministara, policije, reakcije roditelja, kao i profil dečaka koji je izvršio napad.
Afera / A. Chatten
Foto: Ap news