Način izveštavanja nemačkih medija o Ukrajini naljutio Nemce
U nemačkom Savetu za štampu gomilaju se žalbe na izveštavanje o ratu. Mamljenje klikova, senzacionalizam i propuštanje provere informacija glabvni problem
Od kada je Rusija otpočela svoju vojnu intervenciju u Ukrajini, nemački mediji daju ogromnu pažnju ovim dešavanjima.
Međutim, nemački Savet za štampu je sada upozorio da mnogi mediji pokušavaju da kapitalizuju ljudsku patnju objavljujući jezive naslove i užasne slike koje zanemaruju osećanja žrtava i njihovih rođaka. Jedini cilj je da se poveća ocena i broj klikova, tvrde u Savetu.
„Imali smo pritužbe na naslove koji izazivaju strah, sugerišući da je nuklearni rat neizbežan, a u dva slučaja su podnete žalbe zbog objavljivanja nepikseliranih fotografija žrtava rata“, rekao je portparol saveta na konferenciji za novinare sredinom marta u Berlinu.
Portparol Saveta za štampu Saša Borovski, novinar regionalnog „Allgauer Zeitunga“, kritikovao je obmanjujuće naslove koji nisu bili ništa više od „mamca za klikove“.
U prve tri nedelje rata u Ukrajini, Savet za štampu je primao u proseku jednu žalbu dnevno.
Savet je samoregulacioni nadzornik medija; ako smatra da su žalbe opravdane, Savet za štampu može izreći javnu opomenu. Jedna trećina ukora odnosi se na kršenje privatnosti: kada se fotografije, imena ili osetljive informacije objave bez pristanka pojedinaca.
Sećanja na rat u Siriji
U nemačkom Savetu za štampu primećuju paralele između rata u Ukrajini i rata u Siriji, koji je počeo 2011. i još uvek nije završen. Generalni direktor Saveta za štampu Roman Portak podseća na napade nervnim gasom na civilno stanovništvo sa bezbrojnim žrtvama, uključujući i decu. On postavlja pitanje da li je zaista bilo potrebno objaviti sve „užasne fotografije” žrtava. (Ti napadi nervnim gasom, sarinom, kasnije su se pokazali kao netačnim i isceniranim od grupe Beli šlemovi, kako je pokazala istraga Ujedinjenih nacija – napomena, Afera.)
Rad saveta zasniva se na nemačkom kodeksu za štampu, koji je napisan 1973. godine i postavlja temeljna pravila za slobodu štampe i za temeljan, bez mišljenja i neuvredljiv novinarski rad. Provera činjenica i nepristrasno izveštavanje su takođe osnovni princip,
„Izveštavanje iz Ukrajine, iz ratne zone, veoma je teško za urednički tim sa sedištem u Nemačkoj“, rekao je Borovski. Prema njegovim rečima, veoma mali broj medija širom sveta ima dopisnike na terenu, tako da se informacije o vojnim napadima, poginulim vojnicima i civilnim žrtvama teško mogu proveriti.
Deutsche Welle / A. Chatten
Foto: Pixabay