Bol u donjem delu leđa je veoma čest i pogađa pojedince svih uzrasta. Prema Pouzdanom izvoru iz 2015. Global Burden of Disease Studi Studi, 7,3% globalne populacije — ili 540 miliona ljudi — doživljava bol u donjem delu leđa koji ograničava aktivnost u bilo kom trenutku, a ovaj simptom je vodeći uzrok invaliditeta širom sveta.
Određeni faktori načina života povezani su sa većim rizikom od bolova u donjem delu leđa. To uključuje fizički zahtevne poslove, pušenje, gojaznost i nizak nivo fizičke aktivnosti.
Međutim, u većini slučajeva nije moguće precizno odrediti konkretan uzrok bola u donjem delu leđa. U malom procentu slučajeva, bol u donjem delu leđa može se pripisati raku, frakturi pršljenova, infekciji ili zapaljenskom poremećaju.
Nekoliko studija je pokazalo da su loš kvalitet sna i bol u donjem delu leđa povezani.
Unakrsna studija Pouzdani izvor sprovedena među 9.611 učesnika zaključila je da je bol u donjem delu leđa povezan sa kratkim trajanjem sna i lošim kvalitetom sna.
U drugoj studiji, istraživači su procenili kvalitet sna i intenzitet bola kod 80 pacijenata sa bolom u donjem delu leđa. Oni su primetili da noć lošeg kvaliteta sna prati dan sa većim intenzitetom bola.
Štaviše, dan sa većim intenzitetom bola bio je povezan sa smanjenjem kvaliteta noćnog sna, što ukazuje na dvosmerni odnos između kvaliteta sna i intenziteta bola kod pacijenata sa bolom u donjem delu leđa.
Iako su prethodna istraživanja pokazala da je loš kvalitet sna uobičajen kod pacijenata sa bolom u donjem delu leđa, uzročna veza između kvaliteta sna i bolova u donjem delu leđa ostaje nejasna.
Sada su istraživači na Medicinskom fakultetu Univerziteta Zhejiang sproveli studiju kako bi istražili uzročnu vezu između poremećaja spavanja i bolova u donjem delu leđa.
Da bi procenili uzročnu vezu između poremećaja spavanja i bolova u donjem delu leđa, istraživači su odabrali pojedince koji su imali genetske varijante povezane sa sledećim tipovima poremećaja sna:
- nesanica
kratko trajanje sna
dugo trajanje sna
dnevna pospanost.
Istraživači su zatim koristili vrstu statističke analize poznate kao Mendelijska randomizacija analiza pouzdanog izvora da bi procenili uzročni efekat između različitih poremećaja spavanja i bolova u donjem delu leđa.
Na osnovu rezultata ovih statističkih analiza, istraživači su zaključili da postoji dvosmerna uzročna veza između nesanice i bola u donjem delu leđa, što znači da nesanica može izazvati bol u donjem delu leđa, i obrnuto.
Takođe su otkrili da genetska predispozicija za kratko ili dugo trajanje sna ne povećava rizik od bolova u donjem delu leđa.
Konačno, istraživači su otkrili da genetska predispozicija za bol u donjem delu leđa može povećati rizik od dnevne pospanosti, ali nisu pronašli obrnutu uzročnu vezu.