Šta posle smrtne presude trojici stranih plaćenika u Donjecku?
Kakva su prava dva Britanca i Marokanca osuđenih za zločine i terorizam i kakve su šanse da se smrtna kazna nad njima izvrši?
Vrhovni sud Donjecke Narodne Republike izrekao je u četvrtak smrtnu kaznu dvojici britanskih plaćenika Šonu Pineru i Ejdenu Aslinu, zajedno sa Marokancem Brahimom Sadunom. Dan ranije, trojica osuđenika su delimično priznali krivicu za obuku ukrajinske vojske za terorističke aktivnosti i proglašeni su krivim za akcije usmerene na državni udar u toj republici.
Svi su zarobljeni u fabrici u Mariupolju sredinom aprila zajedno sa velikom grupom ukrajinskih oružanih snaga iz 36. mornaričke pešadijske brigade, kao i pripadnicima nacističkog bataljona Azov koji je deo ukrajinske vojske.
„Osuđeni strani plaćenici imaju mesec dana da se žale na presudu, videćemo da li će iskoristiti priliku“, prokomentarisao je u četvrtak lider DPR Denis Pušilin. Njihove osude na smrtnu kaznu mogle bi da budu zamenjene doživotnom kaznom ili kaznom zatvora od 25 godina. Vrhovni sud DNR rekao je da ta republika nikada nije izvela smrtnu kaznu.
Velika Britanija je uložila oštre proteste povodm presude, nazvavši je nezakonitom a čitav proces ocenila kao „smešan i namešten“. Britanski mediji su posebno udarili na presudu, predstavljajući dvojicu Britanaca kao nevine ljude, legitimne vojnike.
Advokat Marija Jarmuš rekla je za Izvestiju da Velika Britanija verovatno neće pomoći britanskim državljanima.
„Velika Britanija bi mogla da pokuša da ublaži presudu plaćenicima diplomatskim kanalima, ali pravosudni organi DNR ne smatraju da su plaćenici ukrajinski vojnici“, rekla je ona.
„Dakle, na njih ne bi mogle da se primenjuju nikakve Ženevske konvencije o pravima ratnih zarobljenika, dok su republike [Donbasa] slobodne da koriste smrtnu kaznu prema svojim zakonima. Trenutno su plaćenici pod jurisdikcijom DNR“, dodala je ona.
„Zvaničnici DPR-a ove ljude smatraju „stranim plaćenicima koji su se borili protiv republike, postali su ratni zarobljenici i biće im suđeno – to je deo ovlašćenja i suvereniteta DPR-a koje priznaje Rusija“, rekla je Jarmuš.
Drugi advokat, stručnjak za ljudska prava, Dmitrij Agranovski, sumnja da će smrtna presuda ikada biti izvršena.
„Malo je verovatno da će primeniti smrtnu kaznu protiv stranaca. Pa ipak, žalba na presudu moglo bi da potraje veoma dugo“, rekao je on za Izvestiju.
Moskva je stala u odbranu presude suda DNR, rekavši da je reč o stranim plaćenicima i da se, suprotno britanskim tvrdnjama, oni ne mogu smatrati vojnicima te da se na njih ne primenjuje Ženevska konvencija.
Neposredno po izricanju presude u Kijevu je boravio britanski ministar spoljnih poslova Ben Volis koji je došao u, kako je rečeno, nenajavljenu posetu.
Afera / A. Chatten
Foto: Vladimir Gerdo/ Tass
Da stanu pred ogledalo i da se popisaju od glave do pete. Koji su kurac isli u rat? Da ubijaju Ruse , Aaa