Otava se obavezala da će u narednih šest godina uložiti najmanje 3,8 milijardi dolara u modernizaciju zajedničkog američko-kanadskog sistema ranog upozorenja.
Poznat kao komanda severnoameričke vazdušno-kosmičke odbrane (NORAD), ovaj sistem ranog upozorenja zasniva se na korišćenju konvencionalnih i nuklearnih raketa u odbrani od potencijalnih napada, objavila je u ponedeljak ministarka odbrane Anita Anand.
„Dok autokratije poput Rusije prete međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima koji nas je štitio decenijama, kako se naša klima menja i dok naši konkurenti razvijaju nove tehnologije kao što su hipersonično oružje i napredne krstareće rakete, postoji hitna potreba za modernizacijom kanadskih NORAD sposobnosti“, kaže Anand a prenosi kanadski CBC.
Početna investicija od 3,8 milijardi dolara (4,9 milijardi dolara) samo je prvi deo još ambicioznijeg plana da se potroši do 31 milijarda dolara (40 milijardi dolara) u naredne dve decenije, kaže Anand.
Ona nije dala konkretan pregled kuda će novac ići, ali je navela nekoliko oblasti na koje će se inicijativa fokusirati, uključujući radarski sistem Arktika iznad horizonta, projekat nadzora baziran na svemiru i novi sistem pod nazivom ‘Crossbov’ sa senzorima ranog upozorenja raspoređenim širom zemlje.
Govoreći u vazduhoplovnoj bazi u Trentonu u Ontariju, Anand je više puta ukazivala na rusku vojnu operaciju u Ukrajini kao na razlog zašto je Otava odlučila da posveti milijarde za unapređenje zastarelog sistema upozorenja na rakete.
„NORAD se stalno prilagođavao i evoluirao kao odgovor na nove pretnje. Danas okrećemo još jednu stranicu i počinjemo sledeće poglavlje NORAD-a“, rekla je Anand, ne dajući konkretan vremenski okvir, dodajući da će svi postojeći sistemi ostati aktivni dok se ne sprovedu očekivane nadogradnje.
CBC / A. Chatten
Foto: Twitter