Lider Donjeg doma Kanade izvinjava se što je odao počast čoveku koji se borio za naciste
Predsednik Donjeg doma Kanade izvinio se u nedelju što je prepoznao čoveka koji se borio za nacističku vojnu jedinicu tokom Drugog svetskog rata.
Neposredno nakon što je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski održao govor u Donjem domu u petak, kanadski poslanici su ovacijama priredili 98-godišnjem Jaroslavu Hunki kada je predsednik Entoni Rota skrenuo pažnju na njega. Rota je Hunka predstavio kao ratnog heroja koji se borio za Prvu ukrajinsku diviziju.
„U svom izlaganju nakon obraćanja predsednika Ukrajine, prepoznao sam pojedinca u galeriji. Kasnije sam saznao za više informacija zbog kojih požalim zbog odluke da to učinim“, naveo je Rota u saopštenju.
On je dodao da njegovi kolege poslanici i ukrajinska delegacija nisu znali za njegov plan da prizna Hunku. Rota je primetio da je Hunka iz njegovog okruga.
„Posebno želim da uputim najdublje izvinjenje jevrejskim zajednicama u Kanadi i širom sveta. Prihvatam punu odgovornost za svoj postupak“, rekao je Rota.
Hunka nije mogla biti odmah dostupna za komentar.
Kanadski poslanici su navijali, a Zelenski je podigao pesnicu u znak priznanja dok je Hunka salutirao sa galerije tokom dva odvojena ovacija. Rota ga je nazvao „ukrajinskim herojem i kanadskim herojem, i zahvaljujemo mu se za svu njegovu službu“.
Zelenski je bio u Otavi kako bi ojačao podršku zapadnih saveznika za rat Ukrajine protiv ruske invazije.
Vladimir Putin je svoje neprijatelje u Ukrajini oslikao kao „neonaciste“, iako je Zelenski Jevrej i izgubljeni rođaci u holokaustu. I
Kancelarija premijera Džastina Trudoa saopštila je da se Rota izvinila i prihvatila punu odgovornost za upućivanje poziva Hunki i za priznanje u parlamentu.
„Ovo je bila prava stvar“, navodi se u saopštenju. „Kabinet premijera, niti ukrajinska delegacija nije unapred obaveštena o pozivu ili priznanju.
Prva ukrajinska divizija je takođe bila poznata kao Vafen-SS divizija Galicija ili SS 14. Vafen divizija, dobrovoljna jedinica koja je bila pod komandom nacista.
Centar za proučavanje holokausta Simon Vizental objavio je u nedelju saopštenje u kojem se navodi da je odeljenje „odgovorno za masovno ubistvo nevinih civila sa nivoom brutalnosti i zlobe koji je nezamisliv“.
„Dugujemo izvinjenje svakom preživelom čoveku u Holokaustu i veteranu Drugog svjetskog rata koji se borio protiv nacista, a mora se dati objašnjenje kako je ova osoba ušla u svete sale kanadskog parlamenta i dobila priznanje od predsedavajućeg Predstavničkog doma i ovacije“, navodi se u saopštenju.
Izvršni direktor B’nai Brith Canada, Majkl Mostin, rekao je da je nečuveno što je parlament odao počast bivšem pripadniku nacističke jedinice, rekavši da su ukrajinski „ultranacionalistički ideolozi“ koji su se dobrovoljno prijavili za diviziju Galicija „maštali o etnički homogenoj ukrajinskoj državi i podržavali ideja etničkog čišćenja“.
„Razumemo da sledi izvinjenje. Očekujemo smisleno izvinjenje. Parlament duguje izvinjenje svim Kanađanima zbog ovog besa i detaljno objašnjenje kako se to moglo dogoditi u centru kanadske demokratije“, rekao je Mostin pre nego što je Rota izdao svoju izjavu.
Poslanici svih stranaka ustali su da aplaudiraju Hunku. Portparol Konzervativne stranke rekao je da ta stranka u to vreme nije bila upoznata sa njegovom ličnom istorijom.
„Smatramo da su izveštaji o istoriji ove osobe veoma zabrinjavajući“, rekao je Sebastijan Skamski, dodajući da će Trudoova liberalna partija morati da objasni zašto je on pozvan.
Rusija je odmah kritikovala ovaj potez a ruski mediji su ukazali da je ovo još jedan pokazatelj koliko nacizam olako prolazi na Zapadu.
Afera / A. Chatten