EU pozvala članice da smanje upotrebu gasa i da se temperatura u javnim zgradama smanji na 19 stepeni
Od priče o zameni ruskog gasa drugim izvorima, za sada, čini se, nema ništa. Umesto toga, Brisel i Zapad sada idu na „smanjenje potrošnje“ i to metodama koje liče na pripremane javnosti da se smrzava tokom predstojeće zime za koju se procenjuje da će biti posebno hladna.
Brisel želi da zemlje članice odbiju grejanje i daju kompenzaciju industrijama koje su spremne da smanje upotrebu gasa dok pokušava da spreči energetsku krizu usred straha da bi Rusija mogla da nastavi da smanjuje snabdevanje.
Zemlje EU trebalo bi da daju finansijske podsticaje domaćinstvima i kompanijama da smanje potražnju za gasom kao deo mera za suzbijanje upotrebe pred zimu, prema nacrtu „plana smanjenja potražnje za gasom“ koji je pripremila Evropska komisija, a u koji je uvideo Fajnenšel tajms.
Zemlje koje ponovo pokreću elektrane na ugalj kako bi nadoknadile prekide u isporuci ruskog gasa mogle bi biti izuzete od ciljeva industrijskih emisija prema planovima.
Komisija predlaže da zemlje članice ograniče grejanje u javnim zgradama na 19 stepeni Celzijusa.
EU žuri da pronađe načine da smanji svoje oslanjanje na ruski gas u okviru svojih planova da pokuša da ekonomski udari Moskvu kao kaznu za njenu invaziju na Ukrajinu. Evropa se takođe plaši sposobnosti Rusije da „naoružava“ gas, smanjujući snabdevanje, kao odmazdu za zapadnu podršku Ukrajini.
Komisija je u nacrtu teksta navela da bi mere koje su sada preduzete mogle da smanje uticaj „iznenadnog prekida snabdevanja za jednu trećinu“.
Do ove godine Rusija je isporučivala oko 40 odsto gasa EU, ali prema dokumentu Komisije, od sredine juna tokovi kroz Severni tok 1, najveći gasovod od Rusije do EU, smanjeni su za 60 odsto.
Ukupni tokovi iz Rusije sada su manji od 30 odsto proseka između 2016. i 2021. godine, navodi se u nacrtu dokumenta.
FT / A. Chatten