Sestra Kim Džong Una rekla je da je bila „veoma velika greška” pretiti Pjongjangu i izjavila da su nuklearne snage Severa spremne da odgovore
Severna Koreja je zapretila da će upotrebiti nuklearno oružje kako bi „eliminisala” vojsku Južne Koreje ako pokrene preventivni udar, što je prošle nedelje sugerisao južnokorejski ministar odbrane. Ovo je najnovija eskalacija tenzija uoči inauguracije Juna Suk-jeola, novog predsednika Južne Koreje.
Pretnja je usledila pošto je ove godine došlo do naglog povećanja severnokorejskih testiranja novog oružja, uključujući i za sada manje poznatu novu hipersoničnu raketu i interkontinentalnu balističku raketu, za koje Sjedinjene Države i njihovi saveznici kažu da destabilizuju regionalnu bezbednost.
Upozorenje sestre Kim Džong Una, Kim Džo Džong – je zabrinjavajuće imajući u vidu da ona ima veliki uticaj u zemlji i da je gotovo ekvivalentna sa bratom. Ovo je bio njen drugi ljutiti ukor u tri dana, izazvan prošlonedeljnom izjavom šefa odbrane Juga da Seul ima „sposobnost da precizno i brzo pogodi bilo koju metu u Severnoj Koreji kada postoje jasni znaci lansiranja rakete Severa“.
Kim je prvobitno osudila ministra odbrane (i bivšeg generala) Suh Vooka kao „manijaka opsednutog sukobima“, kriveći ga za „nepromišljenu“ retoriku. U reakciji Kim Džo Džong, koju su preneli državni mediji u utorak, naglasila je da je izjava južnokorejskog ministra „veoma velika greška“, jasno stavljajući do znanja da su vojne opcije na stolu ako se Pjongjang nađe pod vatrom.
Kimova sestra: „Nećemo ispaliti ni jedan metak“, ali
„U slučaju da se Južna Koreja odluči za vojnu konfrontaciju sa nama, naše nuklearne borbene snage će neizbežno morati da izvrše svoju dužnost“, rekla je Kim Džo Džong.
Ona je dodala da je „primarna misija” nuklearnih snaga njene zemlje da deluju kao sredstvo odvraćanja, ali ako dođe do oružanog sukoba, takvo oružje će se koristiti za „eliminisanje neprijateljskih oružanih snaga u napadu“.
Kao rezultat ovog „užasnog napada“, južnokorejske snage će se suočiti sa „bednom sudbinom koja je malo manja od potpunog uništenja i propasti“, rekla je ona.
Uprkos svojoj vatrenoj retorici, gospođa Kim je rekla da se „protivimo ratu“, priznajući da bi zbog toga cela Koreja patila i dodala da „nećemo ispaliti ni jedan metak ili granatu prema Južnoj Koreji“ ako to nije izazvano.
Nova raketna testiranja podigla tenzije
Međutim, nedavni napadi na severnoistočno testiranje naoružanja podigli su temperaturu na Korejskom poluostrvu usred zamrznutih pregovora o nuklearnom razoružanju i uoči inauguracije novoizabranog predsednika Juna Suk-jeola 10. maja, koji je obećao da će zauzeti tvrđi stav prema Pjongjangu i jačati veze sa SAD.
Odlučan pokušaj Kim Džong-una da razvije interkontinntalnu balističku raketu Hvasong-17, sposobnu da stigne do SAD sa više bojevih glava, i znaci da se Pjongjang možda priprema za novi podzemni nuklearni test, uznemirili su Vašington, Seul i Tokio.
Severna Koreja je uvela moratorijum na svoje dalekometne i nuklearne testove 2018. tokom diplomatskog detanta sa Jugom i samita između Kima i Donalda Trampa, tadašnjeg predsednika SAD, ali su pregovori propali 2019. i nisu nastavljeni.
Umesto toga, nova trka u naoružanju se možda nazire u Indo-Pacifiku.
Svi se spremaju za rat
Kako je prenela „Afera“, Nobuo Kiši, japanski ministar odbrane, rekao je u ponedeljak da će zatražiti veći godišnji budžet za „drastično“ jačanje odbrambenih kapaciteta kako bi se zemlja izborila sa sve većom vojnom asertivnošću Kine u Indo-Pacifiku i obnovljenim raketnim i nuklearnim pretnjama iz Severne Koreje.
Južna Koreja je takođe prošle nedelje izvestila da je uspešno ispalila svemirsku raketu na čvrsto gorivo u nastojanju da ojača sopstvenu odbranu.
Savetnici novoizabranog predsednika za spoljnu politiku i bezbednost posećuju SAD ove nedelje kako bi tražili samit već u maju sa predsednikom Džoom Bajdenom i kako bi koordinirali napore da se obuzdaju ambicije Severne Koreje u pogledu nuklearnog oružja.
Tokom svoje predsedničke kampanje, Jun Suk-jeol je obećao da će pojačati vojne kapacitete kako bi se suprotstavio pretnjama Pjongjanga, uključujući i kupovinu dodatnog novog američkog odbrambenog raketnog sistema THAAD, ali nije isključio razgovore ako Sever ostvari opipljiv napredak ka denuklearizaciji.
Agencije / A. Chatten