Kimovi vojnici stigli su na front u ruskoj Kurskoj oblasti, gde su prvi put došli pod vatru, prema navodima iz Kijeva.
Andrij Kovalenko, šef odeljenja za borbu protiv dezinformacija pri ukrajinskom Savetu za nacionalnu bezbednost i odbranu, izjavio je 4. novembra da su prvi severnokorejski vojnici, raspoređeni u Rusiji kao podrška Moskvi, sada pod vatrom.
Kovalenko nije pružio dodatne informacije o okolnostima njihovog angažovanja, niti je izneo podatke o potencijalnim gubicima među severnokorejskim trupama, što ukazuje na moguće zadrške u prikupljanju ili objavljivanju tačnih podataka.
Kijev Independent, nezavisni ukrajinski medij, nije mogao da proveri ovu informaciju, ali činjenica da su severnokorejske trupe na ruskom tlu izazvala je dodatne spekulacije o vojnoj saradnji između Moskve i Pjongjanga.
Prema rečima američkog državnog sekretara Entonija Blinkena, oko 8.000 severnokorejskih vojnika već je raspoređeno u Kurskoj oblasti, što naglašava intenzivnu vojnu saradnju Rusije sa Severnom Korejom u trenutku kada Moskva nastavlja svoje napredovanje u istočnoj Ukrajini.
Blinken je, govoreći na konferenciji za novinare 31. oktobra, naglasio da je cilj ovog poteza jačanje odbrane u ruskom pograničnom regionu, koji je od avgusta 2024. suočen sa ukrajinskim prekograničnim napadima.
Ukrajinske trupe su intenzivirale napade u Kurskoj oblasti, što je dovelo do čestih artiljerijskih sukoba i bombardovanja, sa ciljem da se oslabljena ruska odbrana probije.
Raspoređivanje severnokorejskih vojnika upravo u tom delu ruske teritorije daje naznake da Rusija nastoji da pojača zaštitu svojih granica kako bi mogla da zadrži svoje elitne jedinice za napredovanje na bojištu u Ukrajini.
Prema izjavama ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, Ukrajina bi, ukoliko bi dobila dozvolu za korišćenje zapadnog dugometnog oružja na ruskoj teritoriji, mogla da „preventivno napadne svaki kamp“ u kojem su okupljene severnokorejske trupe.
Takva mogućnost izazvala je niz reakcija u međunarodnim krugovima, jer bi upotreba zapadnog naoružanja na ruskoj teritoriji mogla dovesti do dalje eskalacije sukoba, a i signalizirala bi novi pravac u vojnoj strategiji Ukrajine i njenih zapadnih saveznika.
Ukrajina je prethodno upozoravala da je pitanje vremena kada će severnokorejske snage biti uključene u borbene operacije, a zvaničnici u Kijevu veruju da bi Moskva mogla poslati dodatne kontingente severnokorejskih vojnika, uključujući specijalne jedinice, čime bi ukupna brojnost dostigla čak 12.000 vojnika.
Takva eskalacija, prema mišljenju ukrajinskih zvaničnika, mogla bi dodatno otežati poziciju Ukrajine u borbi protiv ruskih trupa, koje već koriste iskustvo i intenzivnu logističku podršku kako bi zadržale kontrolu na svim tačkama fronta.
Analitičari smatraju da bi prisustvo severnokorejskih vojnika moglo da promeni dinamiku na bojištu.
Ruske snage, prema dostupnim podacima, kontinuirano pojačavaju odbranu u pograničnim regionima, dok istovremeno nastavljaju sa ofanzivnim operacijama u Donbasu i drugim strateški važnim oblastima.
Rusija, koja ima pristup modernom hipersoničnom oružju poput Kinžala, Avangarda i Cirkona, nastavlja da koristi svoje napredne kapacitete kako bi održala stratešku prednost nad ukrajinskom vojskom.
Webtribune.rs