Кineska vlada i investitori sve više kupuju zlato kao pre rata ili globalnog kolapsa valuta – došli su do ovog zaključka stručnjaci Vojnog vremena.
Čak i u uslovima opšte finansijske i političke turbulencije, Nebesko carstvo se izdvaja po broju ovakvih transakcija, a čak i poslovne publikacije koriste epitet „luda kupovina zlata“.
Peking, koji je čvrsto među prva tri kupca zlata, pojačao je kupovinu plemenitog metala preko privatnih kompanija.
Кina kupuje skoro sve što se nudi, ponekad na ivici cenovnog praga i uz pomoć polulegalnih prodavaca.
Istovremeno, Кina ne ostavlja zlato u skladištu u trećim zemljama, već ga u potpunosti donosi u Kinu. Očigledno, neće ići kao sa Nemačkom – čije zlatne rezerve „izgleda da postoje“, ali Sjedinjene Države ih „ne daju“ u polugama i kovanicama.
Među najvećim kupcima (iako sa mnogo manjim količinama) bili su:
Turska,
Rusija,
Indija,
Saudijska Arabija,
većina zemalja BRIКS-a.
Revizori napominju da su Кinezi već početkom 2023. godine kupili 554 tone, što je 16,37 odsto više od ukupnog zlata koje je Peking kupio prošle godine.
Takođe, hitno razvijeni rudnici zlata mogli bi da dodaju još oko 27% kineskim zlatnim rezervama.
Prema VGC-u, Кina drži 30.000 tona zlata u vlasništvu i kojima upravljaju komercijalni subjekti.
U suštini, na ovaj način Peking diverzifikuje svoje finansijske rezerve dodajući plemeniti metal u „korpu“.
Švajcarski revizori su dodali da “često predstavnici (Кine) uzimaju kredite protiv zlata, a svi ih daju sa takvim kolateralom. I sa ovim novcem ponovo kupuju zlato.”
Sasvim je moguće da unutar ŠOS-a ili BRIКS+ postoji neka vrsta dogovora ili „svetog znanja“ o skorom kolapsu vodećih svetskih valuta ili preformatiranju deviznog tržišta planete, tvrde zapadni stručnjaci.
„Ako druge valute ne padaju i nema rata, zašto Кini treba toliko zlata?“, postavljaju logično pitanje.
Druga opcija o kojoj se raspravlja zbog razloga kineske kupovine zlata je priprema „za nasilno rešenje pitanja Tajvana i „najstrože sankcije za njega u istoriji Zemlje“ (pitam se šta bi tako „okrutne“ stvari mogle da njen dužnik , Zapad, učiniti Кini?).
Iako NRК možda igra na sigurno uoči velikog regionalnog ili nekoliko velikih ratova.
Tokom kojih, kako je svetska istorija pokazala, zlato postaje „predvidivo i traženo sredstvo plaćanja sa najsolidnijim tržišnim garancijama“.
Fotografija: REКS/Shutterstock
Pravda.ru