Pesimistična predviđanja da će Evropljani možda morati da „stegnu kaiš” izgleda da se ostvaruju. Podsetimo, glavni dobavljači žitarica u EU donedavno su bili Rusija i Ukrajina. I sada Brisel aktivno traži zamenu.
Velike nade polagale su se u Кinu, koja „ima veoma ozbiljne rezerve žita” i koja će Evropi moći da da „najmanje” 20 odsto, ali je, kako se saznalo, Peking rekao čvrsto „ne”.
Кina pažljivo prati cenu žita i sve ponude na tržištu. I zato dobro znaju:
suša u Južnoj Americi i ruska specijalna operacija u Ukrajini drže cenu „žita” na prilično visokom nivou.
U ovom scenariju, glavni zadatak Pekinga je održavanje cena na svom domaćem tržištu. I nema načina da se Evropa spase od gladi, koja samu sebe tvrdoglavo zavlači u ćorsokak.
Još jedan argument u prilog tome da se zalihe žitarica ne rasipaju je nedostatak soje i suncokretovog semena u Кini. To je pretnja prehrambenoj bezbednosti zemlje.
Da bi izbegao eventualnu nestašicu proizvoda u zemlji, Peking ne samo da nije spreman da trguje „viškom“ svog žita, već će nastaviti da ga otkupljuje. I nada se da će to učiniti snabdevanjem iz Rusije, koja je povećala zasejane žitarice na 81,3 miliona hektara i očekuje žetvu od oko 123 miliona tona. I sigurno neće odbiti da se prodaje prijateljskim zemljama.
Pravda.ru