Kina je simulirala precizne udare na ključne ciljeve na Tajvanu i okolnim vodama tokom drugog dana vojnih vežbi
Vežbe – koje je Peking nazvao „strogo upozorenje” samoupravnom ostrvu – odgovor su na prošlonedeljnu posetu tajvanskog predsednika Sjedinjenim državama.
Dok je kineska vojska simulirala opkoljavanje ostrva, SAD su pozvale Kinu da pokaže uzdržanost.
Tajvan je saopštio da je najmanje 71 kineski avion u subotu obleteo ostrvo.
Tajvan je takođe rekao da je 45 ratnih aviona ili prešlo srednju liniju Tajvanskog moreuza – nezvaničnu liniju razdvajanja između tajvanske i kineske teritorije – ili je uletelo u jugozapadni deo tajvanske zone za identifikaciju protivvazdušne odbrane.
Primećeno je i devet kineskih brodova. Operacija, koju je Peking nazvao “Zajednički mač”, nastaviće se do ponedeljka.
Tajvanski zvaničnici su oštro reagovali na vežbe Pekinga. Oni su u subotu optužili Kinu da koristi posetu predsednika Caija SAD kao „izgovor za izvođenje vojnih vežbi, što je ozbiljno narušilo mir, stabilnost i bezbednost u regionu”.
Prvog dana vežbi, jedan od kineskih brodova pucao je dok je plovio u blizini ostrva Pingtan, kineske tačke najbliže Tajvanu.
Kako prenosi britanski Bi-bi-si, Tajvanski savet za okeanske poslove, koji vodi Obalsku stražu, objavio je video snimak na kojem se vidi kako jedan od njegovih brodova prati kineski ratni brod, ali nije naveo lokaciju.
Na snimku se može čuti kako mornar govori kineskom brodu preko radija: „Ozbiljno štetite regionalnom miru, stabilnosti i bezbednosti. Molim vas, odmah se okrenite i idite. Ako nastavite, mi ćemo preduzeti mere proterivanja“.
Drugi snimci prikazuju tajvanski ratni brod Di Hua koji prati brod obalske straže u onome što oficir obalske straže naziva „zastoj” sa kineskim brodom.
Dok su kineske vežbe završene do zalaska sunca u subotu uveče, zvaničnici odbrane u Tajpeju rekli su da su borbe borbenih aviona ponovo počele u nedelju rano ujutru.
Zvaničnici američkog Stejt departmenta pozvali su Kinu da ne dolazi u posetu predsednika Caija SAD i pozvali na „uzdržanost i bez promene statusa kvo“.
Portparol Stejt departmenta rekao je da SAD „pomno prate akcije Pekinga” i insistirao na tome da SAD imaju „dovoljne resurse i sposobnosti u regionu da osiguraju mir i stabilnost i da ispune naše obaveze u pogledu nacionalne bezbednosti”.
SAD su prekinule diplomatske odnose sa Tajpejem u korist Pekinga 1979. godine, ali su po zakonu obavezne da Tajvanu obezbede sredstva za odbranu.
Američki predsednik Džo Bajden je u nekoliko navrata rekao da će SAD intervenisati ako Kina napadne ostrvo, ali američke poruke su nejasne.
Na sastanku održanom u sredu u Kaliforniji, tajvanska predsednica Cai je zahvalila predsedniku Predstavničkog doma SAD Kevinu Makartiju na „nepokolebljivoj podršci” Amerike, rekavši da je to pomoglo da se „ljudi Tajvana uveri da nismo izolovani i da nismo sami”.
- Makarti je prvobitno planirao da sam ode na Tajvan, ali je umesto toga odlučio da održi sastanak u Kaliforniji kako bi izbegao rasplamsavanje tenzija sa Kinom.
Kineski državni mediji rekli su da će vojne vežbe, koje bi trebalo da traju do ponedeljka, „istovremeno organizovati patrole i napredovanje oko ostrva Tajvan, oblikujući svestrano opkoljavanje i položaj odvraćanja“.
Dodaje se da je kineska vojska rasporedila “raketnu artiljeriju velikog dometa, pomorske razarače, raketne čamce, lovce vazduhoplovnih snaga, bombardere, ometače i dopunjače goriva”.
Agencije / Afera / A. Chatten