Ograničenja za strane uređaje su najnoviji korak u kampanji Pekinga da smanji oslanjanje na prekookeansku tehnologiju i mogla bi da naškodi uspehu Apple-a u zemlji
Kina je naredila zvaničnicima u agencijama centralne vlade da ne koriste Apple-ov iPhone uređaje sa i druge uređaje stranih brendova za posao ili ih unesite u kancelariju.
Poslednjih nedelja, zaposleni su dobili uputstva od svojih pretpostavljenih u grupama za ćaskanje ili sastancima na radnom mestu. Direktiva je najnoviji korak u kampanji Pekinga da smanji oslanjanje na stranu tehnologiju i poboljša sajber bezbednost, a dolazi usred kampanje za ograničavanje tokova osetljivih informacija van kineskih granica.
Ovaj potez Pekinga mogao bi imati snažan efekat za strane brendove u Kini, uključujući Apple. Kompanija Apple dominira na tržištu vrhunskih pametnih telefona u zemlji i Kinu smatra jednim od svojih najvećih prodajnih centara, oslanjajući se na nju za oko 19% svog ukupnog prihoda.
Peking je godinama ograničavao vladine zvaničnike u nekim agencijama da koriste iPhone telefone za posao, ali je obruč sada proširen. Najnovija naredba takođe ukazuje na pojačane napore Pekinga da osigura da se njegova pravila striktno primenjuju.
Kinesko ograničenje odražava slične zabrane u SAD protiv Huaveja, kao i protiv zvaničnika koji koriste TikTok koji je u kineskom vlasništvu, pri čemu su obe supersile zabrinute zbog curenja podataka usred pojačanog naglaska na nacionalnu bezbednost dok odnosi lebde blizu decenijskog minimuma.
Kineski lider Si Đinping naglašava nacionalnu bezbednost dok se rivalstvo Kine sa SAD pojačava, što je dovelo do pooštravanja državne kontrole nad podacima i digitalnim aktivnostima poslednjih godina. Kina je u julu počela da primenjuje ekspanzivno ažuriranje zakona protiv špijunaže.
Peking apeluje na svoje agencije i državna preduzeća da zamene stranu tehnologiju, uključujući računare, operativne sisteme i softver, domaćim proizvodima za koje smatraju da su bezbedni i da se mogu kontrolisati.
Kineska vlada je 2021. ograničila upotrebu Teslinih vozila vojnom osoblju i zaposlenima u ključnim državnim kompanijama, navodeći zabrinutost da bi podaci koje automobili prikupljaju mogli biti izvor curenja informacija o nacionalnoj bezbednosti. Ipak, Tesla vozila su se i dalje dobro prodavala u zemlji.
Apple je dominirao kineskim tržištem pametnih telefona poslednjih godina nakon što su američke sankcije pogodile sposobnost rivala Huavei Technologies da proizvodi 5G telefone. Kineski proizvođač hardvera nedavno je predstavio brži vodeći telefon sa ciljem da ponovo izazove Apple za premium korisnike.
Afera / A. Chatten