Nova ulaganja Inicijative Pojas i put u Rusiji su po prvi put pala na nulu, signalizirajući nevoljnost Pekinga da podnese sankcije nakon rata u Ukrajini, ocenjuje list
Za razliku od prošlih obećanja i ugovora vrednih više milijardi dolara, Peking nije sklopio nove poslove sa ruskim entitetima u okviru programa Pojas i put u prvoj polovini 2022. godine, prema novim podacima.
Nalazi su deo izveštaja Zelenog centra za finansije i razvoj na Univerzitetu Fudan u Šangaju koji je pregledao Fajnenšel tajms. Dok je usporavala investicije u Rusiji, Kina je produbila svoj angažman na Bliskom istoku, navodi se u izveštaju.
Kristof Nedopil Vang, direktor Zelenog centra za finansije i razvoj, rekao je da je pretnja sankcijama predvođenim Zapadom mogla da odvrati Kinu od ulaganja u Rusiju.
Ali on je rekao da je pad možda „samo privremen“ i da postoji „definitivno jak angažman između Rusije i Kine“. On je dodao da su kineske kupovine ruskog izvoza energenata porasle uprkos ratu.
Rusija je godinama bila među ključnim korisnicima kineske potrošnje za razvoj kroz program „Pojas i put“, koji je obeležje spoljne politike predsednika Si Đinpinga.
Prema podacima međunarodne istraživačke laboratorije AidData na koledžu Vilijam i Meri u Virdžiniji, zvanične kreditne obaveze Kine Rusiji od 2000. do 2017. iznosile su 125,4 milijarde dolara. To uključuje 58 milijardi dolara od Kineske razvojne banke i 15 milijardi dolara od Kineske Eksimbanke, dve velike kineske političke banke.
Kina i dalje zavisi od ruskih zaliha za oko 15 odsto svoje nafte i osam odsto svog gasa. Novi energetski sporazumi koji proširuju ove aranžmane sklopljeni su početkom februara, nekoliko dana pre nego što je ruskim trupama naređeno da izvrše invaziju na Ukrajinu, ukazuje list.
Od februarske invazije, Peking je kritikovao međunarodne sankcije Rusiji, iako mnoge njegove kompanije paze da ih ne prekrše.
Podaci Univerziteta Fudan pokazali su da je Saudijska Arabija sada postala jedan od najvećih korisnika inicijative Pojas i put, jer Kina jača svoje veze sa bliskoistočnim državama kroz velike energetske i građevinske poslove.
Peking je potpisao 5,5 milijardi dolara novih poslova u Saudijskoj Arabiji u prvoj polovini godine — više nego bilo koja druga zemlja — dok su kineske odlazne investicije uglavnom pale. U 2021. Irak je bio najveći korisnik BRI sa 10,5 milijardi dolara u novim građevinskim poslovima.
„To je značajno i pokazuje se… fokus na ugovore o resursima“, rekao je Nedopil Vang.
Jačanje pozicije Kine na Bliskom istoku dolazi nakon što su SAD formalno okončale svoju borbenu misiju u Iraku i povukle se iz Avganistana. Američki predsednik Džo Bajden otputovao je ovog meseca u Rijad, obećavajući da „neće otići i ostaviti vakuum koji će popuniti Kina, Rusija ili Iran“.
Izveštaj Univerziteta Fudan odražava promenljivu ulogu i manji otisak BRI-a, koji je Peking svojevremeno reklamirao kao „projekat veka“.
U prvoj polovini 2022. bilo je ukupno 28,4 milijarde dolara kineskih investicija i ugovorne saradnje u 147 zemalja u okviru inicijative Pojas i put, što je pad sa 29,6 milijardi dolara u istom periodu pre godinu dana.
Dugoročni pad angažovanja u projektu Pojas i put dolazi zbog sve većeg razmatranja kako projektni zajmovi pogoršavaju finansijske pritiske na ranjive vlade. U najnovijem primeru koji koriste kritičari, Šri Lanka, korisnik projekta, nije u maju platila svoj državni dug.
Iako istraživači ne očekuju da će se kineski angažman na projektu vratiti na prošle vrhunce, podaci sugerišu da se fokus pooštrava na dogovorima kako bi se obezbedio pristup strateškim resursima, uključujući minerale koji se koriste u lancu snabdevanja čiste tehnologije, kao i naftu i gas širom Bliskog istoka, Afrike i Latinske Amerike.
„Inicijativa Pojas i put ostaje veoma relevantna“, rekao je Nedopil Vang.
FT / A. Chatten