Britanski Fajnenšl tajms piše da Kina želi da pogura BRIKS kao pandan neformalnoj grupi sedam najrazvijnijih zemalja na svetu. Sve se dešava u trenutku dok su oči sveta uprte u Johanseburg gde se okupljaju lideri BRIKS-a, ali bez Putina
Blok će na samitu u Johanesburgu razgovarati o proširenju, sa 23 zemlje koje žele da se pridruže, piše britanski list.
Kina planira da se zalaže za to da blok BRIKS-a postane punopravni rival G7, izvestio je u nedelju Fajnenšel tajms.
Prema neimenovanim izvorima, Peking se navodno „sukobio“ sa Indijom oko mogućnosti proširenja članstva grupe uoči događaja, koji bi trebalo da se održi u Johanesburgu između 22. i 24. avgusta.
List je primetio da ne postoji dogovor između Pekinga i Nju Delhija o tome da li BRIKS — koji trenutno čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika — treba da bude nesvrstani ekonomski klub ili politička snaga koja otvoreno izaziva Zapad.
Južnoafrički zvaničnici su navodno rekli listu da su 23 zemlje izrazile interesovanje za pridruživanje BRIKS-u, od kojih bi neke mogle da dobiju pozivnice za samit u Johanesburgu. Argentina, Saudijska Arabija i Indonezija su imenovane kao favoriti da postanu prve nove članice bloka, od uključivanja domaćina ovogodišnjeg samita 2010. godine. Na spisku je i Iran.
„Ako proširimo BRIKS na sličan deo svetskog BDP-a kao G7, onda će naš kolektivni glas u svetu postati jači“, rekao je neimenovani kineski zvaničnik za FT.
Ranije ovog meseca, Nju Delhi je odbacio medijske izveštaje da se protivi proširenju bloka, a portparol indijskog ministarstva spoljnih poslova Arindam Bagči ih je opisao kao „neosnovane spekulacije“.
„Prema mandatu lidera prošle godine, članice BRIKS-a interno razgovaraju o vodećim principima, standardima, kriterijumima i procedurama za proces proširenja BRIKS-a na osnovu potpunih konsultacija i konsenzusa“, istakao je Bagči.
Visoki brazilski diplomata je takođe rekao za FT da zemlja podržava proširenje BRIKS-a, ali je napomenuo da je „važno da se definišu kriterijumi za ulazak ovih novih članica“.
Prošle nedelje, ambasador Južne Afrike u BRIKS-u, Anil Sooklal, odbacio je tvrdnje da je blok „antizapadni“ i da želi da se takmiči sa G7. „Ono što mi težimo jeste da unapredimo agendu Globalnog juga i da izgradimo inkluzivniju, reprezentativniju, pravedniju, pravedniju globalnu arhitekturu“, objasnio je on.
Početkom avgusta, sekretar za štampu Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da Rusija veruje da će „u ovom ili onom obliku širenje BRIKS-a doprineti daljem razvoju i jačanju ove organizacije“.
On je napomenuo da će o „formatu i veličini” ovog proširenja razgovarati lideri BRIKS-a tokom samita u Johanesburgu, na kojem će putem video veze učestvovati ruski predsednik Vladimir Putin.
Afera / A. Chatten