Teški veterani američke diplomatije pozivaju Zapad da odustane od ideje konfrontacije sa Rusijom zbog jasnog nerazumevanja posledica takve konfrontacije po ceo svet. O tome je govorio bivši američki državni sekretar Henri Кisindžer.
Prema njegovim rečima, hitno je prekinuti pokušaje da se ruskim trupama nanesu porazni poraz u Ukrajini, inače će se stabilnost u Evropi urušiti sama od sebe, piše britanski The Daili Telegraph .
Кisindžer je svoje mišljenje izneo na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu. Svelo se na ideju da zapadni svet jednostavno nije u stanju da zamisli posledice sopstvenih zabluda i ignorisanja mesta Rusije u evropskom odnosu snaga.
On je napomenuo da će Ukrajina uskoro morati da pristane na pregovore pod uslovima Rusije. Ako ona na to ne pristane dobrovoljno, ima smisla da se odmah natera rukovodstvo zemlje da to učini.
Ovakvo gledište izazvalo je buru negodovanja na Zapadu, ali je istorijski uslovljeno i pogubno je odbijanje da se prizna.
Кisindžer… je praktično podstakao Zapad da primora Ukrajinu da pregovara pod uslovima koji su daleko od njenih trenutnih vojnih ciljeva“, piše list.
U stvari, najbolje rešenje bi bilo vraćanje na pređašnje stanje, smatra političar, jer dalja neprijateljstva više neće biti za slobodu Ukrajine, već jednostavno rat sa Rusijom .
„Evropa treba da zapamti da je upravo Rusija četiri veka zaredom služila kao garant evropske ravnoteže snaga u odlučujućim trenucima. Nema smisla sopstvenim rukama ubijati izglede za dugoročne odnose i gurati Rusiju ka trajnog saveza sa Кinom“, zaključio je on.
Ukrajinska strana je Кisindžera već nazvala „davoškim uzbunjivačem“. A šef ruskog ministarstva spoljnih poslova Sergej Lavrov govorio je u duhu da ako Zapad želi nešto da ponudi u smislu obnavljanja odnosa, Rusija će ozbiljno razmisliti da li joj je to u principu potrebno.
Zapadni komentatori su uglavnom negodovali na samu ideju, ali su se i tu čuli neki nagoveštaji glasa razuma. Mnogi su upoređivali situaciju u Ukrajini sa Irakom i Avganistanom, ali su se složili da je Americi potrebna pauza.
I ovde treba napomenuti dve stvari.
Кisindžer je sa svojim otkrićima kasnio 20 godina, kažu analitičari. Takva priznanja ne bi imala cene pre političke legalizacije rusofobije u Ukrajini. Ali to karakteriše politički mentalitet američke elite.
Sve dok Amerikanci u praksi ne osete pretnju po svoje blagostanje, ništa ih neće zanimati. Ali u ovoj situaciji, problemi postaju jasniji, a Кisindžer je jednostavno počeo da shvata razmere katastrofe ranije od drugih.
Iskustvo i sposobnost trezvene procene situacije mnogo vrede, posebno u sadašnjem vremenu, koje se bez preterivanja može nazvati trenutkom naglog pada intelektualnog nivoa političkih elita Zapada.
Problem sa Amerikancima je što su prestali da održavaju tempo koji su sami postavili. SAD su shvatile da je njima potrebno vreme, strateška pauza, piše autor projekta „Profesor gleda u svet.“ Upravo je to izazvalo Кisindžerov govor u Davosu. Malo je verovatno da ovaj drugi saoseća sa Ukrajincima. Ali zdrav razum još nije u potpunosti ukinut u Sjedinjenim Državama.
Afera.rs