Američki predsednik Džo Bajden optužio je svog prethodnika Donalda Trampa i njegove pristalice za podrivanje demokratije, uoči midterm izbora sledeće nedelje
„Nemojte da pogrešite, demokratija je na glasačkom listiću za sve nas“, rekao je Bajden, misleći na pretnje nekih republikanskih kandidata da će odbiti da prihvate ishod ako izgube.
Republikanci su uzvratili, rekavši da Bajden želi da se „podeli i odvrati“ javnost.
Kontrola oba doma Kongresa biće „na crti“ na glasanju 8. novembra.
Većina prognoza sugeriše da će republikanci osvojiti kontrolu nad Predstavničkim domom, dok obe strane imaju šanse za Senat. Politički sastav kongresa ima ogroman uticaj na to koliko lako Bajden i njegova stranka mogu da uvode nove zakone.
U svom obraćanju na nacionalnoj televiziji u sredu uveče, Bajden je optužio bivšeg predsednika Trampa da podstiče bes, mržnju, ljutnju i nasilje odbijanjem da prihvati rezultate predsedničkih izbora 2020.
Osvrćući se na nedavni napad na supruga predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi, on je rekao da je nasilje posledica laži rođenih iz zavere i zlobe.
Američka vlada je prošle nedelje podelila bilten agencijama za sprovođenje zakona u kome se upozorava na „pojačanu pretnju” nasilnog ekstremizma u porodicama uoči predstojećih izbora, dodajući da bi kandidati i izborni radnici mogli biti na meti pojedinaca sa „ideološkim pritužbama”.
Govor Bajdena održan je u Union Station-u u Vašingtonu, nekoliko ulica odakle su Trampove pristalice prošle godine upale u američki Kapitol u pokušaju da ponište rezultate izbora 2020.
„Dok ja danas ovde stojim, postoje kandidati koji se kandiduju za svaki nivo u Americi – za guvernera, za Kongres, za državnog tužioca, za državnog sekretara – koji se neće obavezati da prihvate rezultate izbora na kojima su”, rekao je.
Republikanci su rekli da je predsednik Bajden pokušavao da odvrati Amerikance od svog niskog rejtinga – i od američke inflacije.
Lider republikanske manjine u Predstavničkom domu Kevin Makarti, koji bi postao predsednik Donjeg doma Kongresa ukoliko njegova stranka osvoji kontrolu sledeće nedelje, napisao je na Tviteru: „Predsednik Bajden pokušava da se podeli i odvrati u vreme kada Amerika treba da se ujedini – jer ne može govori o njegovoj politici koja je podigla troškove života. Američki narod to ne kupuje te priče.“
Istraživanje javnog mnjenja Rojters/Ipsos ove nedelje pokazalo je da polovina Amerikanaca veruje da je prevara birača široko rasprostranjen problem, iako su takvi slučajevi izuzetno retki.
Prema CBS-a, od 595 republikanaca koji se kandiduju za državnu funkciju, nešto više od polovine – 306 – izazvalo je sumnju u vezi sa predsedničkim izborima 2020. godine.
Afera / A. Chatten