Trgovanje na Moskovskoj berzi doživelo je još jedan „crni utorak“. Berzanski indeks je pao za skoro devet odsto tokom glavne trgovačke sesije, pao je nazad na prošlomesečne minimume
U početku su oni koji su prodavali akcije bili pokrenuti planovima za povećanje tereta duga za naftne i gasne kompanije, a kasnije tokom dana, političke vesti su povećale prodaju, piše Komersant.
Početkom dana na situaciju na tržištu uticale su vesti o planovima vlade da prikupi oko 1,4 biliona rubalja (23,1 milijardu dolara) od izvoznika robe u 2023. „Povećanje izvoznih dažbina na cevovodni gas i naftu, kao i Uvođenje dažbina na LNG i povećanje poreza na otpremninu, smanjiće slobodan protok novca za naftne i gasne kompanije“, rekao je portfolio menadžer u Alfa kapitalu Dmitrij Skrjabin.
Dodatno poresko opterećenje dovodi u pitanje izglede za isplatu dividende. Ovo pitanje je uvek bilo jedan od glavnih pokretača na ruskom tržištu akcija.
„Nakon što je počela specijalna vojna operacija, mnoge ruske kompanije su počele da se suočavaju ne samo sa finansijskim, već i sa tehničkim problemima koji komplikuju isplatu dividendi. Najnoviji izveštaji, koji sami po sebi podstiču raspoloženje onih koji žure da prodaju akcije, mogli su da izvrše snažan psihološki pritisak na investitore“, navodi istraživački analitičar kompanije Otkritie Investment Oleg Sirovatkin.
Negativno su na tržište uticale i vesti o planovima za održavanje referenduma u oblastima u kojima se odvija specijalna vojna operacija, kao i izmene ruskog Krivičnog zakonika koje se odnose na mobilizaciju i vanredno stanje.
Reč je o novim rizicima, naglasio je glavni analitičar Ingosstrah Investment Viktor Tunev. Prema njegovim rečima, tržišni igrači nisu bili sigurni kako da reaguju na njih pa su radije prodavali imovinu. Budući trendovi na berzi će pre svega zavisiti od razvoja geopolitičke situacije. „Ako se više ne pojave rizici, mogli bismo da vidimo oporavak tržišta na osnovu očekivanja priliva sredstava od isplate dividendi“, dodao je Tunev.
Komersant / A. Chatten